Zvirtualizovaná Praha má přinést efektivnější řízení města. Je ale zatím na začátku

Hlavní město Praha chce do budoucna řídit a plánovat další rozvoj metropole i díky virtuálnímu modelu. Primátorka Adriana Krnáčová dnes v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky otevřela laboratoř Virtualizace Prahy, kde byl spuštěn virtuální model Prahy. Ten zobrazuje procesy probíhající v městském prostředí ve 3D modelu.

Virtualizovanou Prahu lze na 3D modelu vidět přes brýle Microsoft HoloLens. Praha ale prozatím ukázala pouze vymodelované Dejvice a okolí. Systém bude pracovat se simulačními modely, které umožní předvídat jevy ve městě a jejich dopady dříve, než se ve skutečnosti stanou. To umožní například efektivnější řízení města, lepší plánování nebo řešení dopravy.

Efektivnější urbanistický rozvoj

„Díky virtuálnímu modelu, který zahrnuje zobrazení budov, terénu a infrastruktury v Praze, budeme moct zobrazovat různé procesy, které probíhají v městském prostředí ve 3D modelu. S pomocí tohoto modelu tak budeme moct například v Praze efektivněji plánovat urbanistický rozvoj, simulovat dopravní situace při uzavírkách, zobrazovat teplotní mapy města, nebo dokonce proudění emisí,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Za Virtualizací Prahy stojí Operátor ICT, který ji realizuje v rámci koncepce Smart Prague. Jde o virtualizační nadstavbu nad daty v Datové platformě hlavního města Prahy. Jenže ta, byť se měla spouštět již před několika měsíci, stále není oficiálně v provozu. Zůstávají tedy otazníky i nad reálným využitím zvirtualizované Prahy. Celý projekt by se ale měl ještě významně rozvíjet.

Hlavní město slibuje, že díky Praze v rozšířené a částečně virtuální realitě budou například k dispozici i data, která dokážou simulovat chování hladiny řeky Vltavy při povodních. Prozatím se však nedaří veškerá data do chystané datové platformy sjednotit. To je zřejmě i důvod, proč Operátor ICT s oficiálním spuštěním stále otálí.

„Díky rozšířené virtuální realitě bude možné nad fyzickým modelem nebo virtuálním modelem Prahy pozorovat připravenou simulaci vybraných jevů. Uživatelé tak budou pomocí brýlí či helmy sledovat jejich vzájemnou interakci a simulovat změnu jejich chování za různých podmínek,“ přiblížil model Michal Kraus, vedoucí odboru Smart Prague, věda, výzkum, inovace Operátora ICT.

Total
0
Shares
Další články