Zkažená jablka aneb produkty, které se Applu nepovedly

Technologický lídr, prémiové produkty, adorovaný brand. Řada produktů, které tato americká korporace vyprodukovala za posledních 45 let, změnila trh, ovlivnila celá odvětví a inspirovala další výrobce. Existují však také méně podařené kousky, které nesou logo nakousnutého jablka – některé z nich neuspěly, protože předběhly svou dobu, jiné byly technologická pohroma a další pohřbila cenová politika Applu. Slyšeli jste o nich?

Apple III: Jablečný Titanic

V roce 1980 přišel Apple s počítačem Apple III, který se měl stát novou vlajkovou lodí. Ve skutečnosti tato bárka málem stáhla s sebou pod vodu i Apple. Vývoj Applu III měl na starost Wendell Sander, který měl počítač navrhnout za 10 měsíců, což se nakonec nestalo a vývoj trval dva roky.

O úspěchu Applu III nikdo nepochyboval a k jeho uvedení na trh si Apple pronajal Disneyland a s velkou parádou zde svůj první byznysový počítač uvedl. Velká očekávání nebyla naplněna, na veleúspěšný Apple II nový stroj nenavázal. Apple III sužovaly hardwarové i softwarové nedostatky, navíc přišel s přemrštěnou cenou – ta se pohybovala v závislosti na konfiguraci od 4 340 do 7 800 dolarů.

Apple III Computer (Wikipedia, Alexander Schaelss)

Počítač měl navíc obrovský problém s chlazením – docházelo k přehřívání (ventilátor by zařízení dělal příliš hlučným a byl by i vadou na kráse), v jehož důsledku se deformovala základní deska, ze které pak vyskakovaly čipy. V době uvedení byly k dispozici pouze tři programy, které byly navíc zabugované. Prodalo se okolo 65 000 kusů, přičemž 14 000 zařízení bylo reklamováno a Apple je musel nahradit. V roce 1984 byl prodej Applu III definitivně ukončen. Celkový dojem nenapravil ani „opravný“ Apple III Plus (prodával se do roku 1985), ani to, že si počítač „zahrál“ ve sci-fi TRON.

Lisa: Příliš drahá sranda

Počítač, který byl pojmenován po Jobsově dceři, začal Apple prodávat v roce 1983. Ve své době šlo o velice pokročilé zařízení – operační systém s grafickým uživatelským rozhraním (což byla toho času sama o sobě nevídaná záležitost) byl umístěn na harddisku s kapacitou 5 MB kvůli rychlejšímu načítání, zařízení zvládalo multitasking (stroj podporoval až 2 MB RAM a procesor běžel na frekvenci 5 MHz). Systém se ovládal pomocí myši a nechyběl ani displej s vyšším rozlišením.

Vývoj začal na konci 70. let a do projektu byla vkládána velká očekávání – počítač Lisa měl být plnohodnotnou alternativou k počítačům od IBM. Veledílo, které bylo na svou dobu opravdu technologicky pokročilé, „zdobila“ cenovka 9 995 dolarů, nepřesvědčivá softwarová výbava a neoblíbené poruchové Apple FileWare diskety. Krátce po uvedení Lisy na trh se navíc začal prodávat Macintosh 128K, který byl výkonnější a mnohem levnější (2 495 dolarů). V roce 1986 byl ukončen prodej, tisíce neprodaných kusů putovaly do křemíkového nebe, respektive na skládku v Utahu.

Newton: Technologický překlep

Apple Newton MP100 (Wikipedia, Staecker)

Newton měl představovat technologicky vyspělou alternativu k nemoderním zápisníkům, deníkům a poznámkovým blokům. Stejně jako Lisa byl i Newton inovativní projekt, když už nic jiného. Jde o jedno z prvních PDA (Personal Digital Assistant) zařízení. Dalo by se vlastně říct, že byl předchůdcem iPadu i iPhonu. Začal se prodávat v roce 1993, cena byla opět vysoká – 699 dolarů. Apple do vývoje investoval 100 milionů dolarů, software se ale nechoval tak, jak by měl – technologie pro rozpoznávání rukopisu, která měla být tím hlavním tahákem, prostě nefungovala a stala se oblíbeným terčem posměchu. Newton se dočkal dvou verzí, ale málo platné… Prodeje nebyly uspokojivé, navíc v roce 1996 Steve Jobs zahájil v Applu druhé období své krutovlády a ze zaříznutí Newtona udělal doslova jednu ze svých priorit. V roce 1998 byl Newton odepsán.

Macintosh TV: Neošklivější jablečný produkt

Pravděpodobně největší produktová pohroma s jablečným logem se objevila v roce 1993. O co šlo? Vlastně o počítač, na kterém šlo sledovat televizi. To není v dnešní době nic moc ohromujícího, nicméně v roce 1993 neměla řada lidí ani počítač, natož počítač, na němž by bylo možné sledování televize, ve které stejně nic zajímavého neběželo (a to se do dnešních dní nezměnilo).

Macintosh TV (madeapple.com)

Macintosh TV je především na poměry Applu, a to i s ohledem na kontext 90. let, neskutečná ohavnost. Což z tohoto produktu činí opravdu pozoruhodný kousek! Obludná černá škatule vyšla na 2 000 dolarů. Šlo zkrátka o výstřel do tmy, nicméně asi i v Applu měli v tomto případě soudnost, jelikož vzniklo pouze omezené množství kusů, takže nebylo zapotřebí zamořit další skládku.

Apple QuickTake: Digitální devadesátky

Digitální fotoaparát působil v roce 1994 jako zjevení. Jde o jeden z prvních přístrojů tohoto typu. QuickTake je příkladem produktu, na který nebyl trh zkrátka připraven. Fotoaparát s 0,3 Mpx senzorem vytvářel snímky v rozlišení 640 × 480 pixelů. Vznikly tři modely zařízení: QuickTake 100, QuickTake 150 a QuickTake 200.

Poslední model (QT 200) byl uveden v roce 1996 a prodával se s 2MB paměťovou kartou (dala se dokoupit i 4MB varianta). Na 2MB kartu se vešlo až 20 snímků ve vysoké kvalitě, nebo 40 „standardních“. Výroba skončila v roce 1997, když Steve Jobs dělal čistku v portfoliu. Nicméně digitální fotoaparát v roce 1994 vlastně nikdo nepotřeboval, respektive nenašlo se moc těch, kteří by jej dokázali využít a byli ochotni za něj dát 749 dolarů.

Macintosh Performa x200: Jablko, které spadlo daleko od stromu

Víte, jak se traduje, že jsou počítače od Applu pomalejší než PC s Windowsy? Tak to má své reálné kořeny u počítačů řady Performa x200. Ta je ukázkou toho, jak daleko může spadnout jablko od stromu. V polovině 90. let se Apple ocitl na scestí – osekaly se budgety, revoluční produkt v nedohlednu, a než se vrátí Steve Jobs, vrhne se Apple na produkci levných, nevýkonných a tuctových počítačů. Performa x200 byla tragická řada – naprosto podprůměrný výkon, který zapříčinila špatná kombinace hardwaru, a provedení tak příšerné a odfláknuté (zkrátka, aby to bylo co nejlevnější), že to vypadalo, že Apple paroduje sám sebe. Většina hejtů na počítače od Applu se zrodila kvůli řadě Performa x200.

Apple Bandai Pippin: Jablko není na hraní

Dnes jsou mezi námi tací, kteří značku Apple natolik zbožňují, že by si koupili cokoliv z její produkce bez ohledu na to, jak špatný/drahý/nesmyslný produkt to je. Je to zkrátka Apple! Jenže Apple nebyl vždycky v pozici, ve které je dnes. Zmíněná 90. léta byla poměrně neradostnou érou, kdy se dnes zbožňovaný výrobce zmítal v nejistotě a jeho produkty toho byly důkazem.

Pippin (Wikipedia, Evan-Amos)

Polovina 90. let je také érou 5. generace herních konzolí. Tehdy trhu nevládly Microsoft, Sony a Nintendo, jako je tomu dnes, ale do tohoto segmentu se pokoušelo proniknout mnoho dalších výrobců. V době, kdy se hrálo na N64, PlayStationu, Saturnu od Segy nebo Jaguaru od Atari (také moc smutný příběh, ale o tom zase jindy), se objevuje i Pippin (v Japonsku byla konzole uvedena pod názvem Pipin Atmark), herní konzole, na které spolupracoval Apple se společnostní Bandai. Hardware z Macintoshe Classic II, Mac System 7 nebyly vůbec špatné v éře 32bitových konzolí, jenže cena 599 dolarů a Bandai, coby jediná společnost vytvářející pro tuto konzoli obsah, rozhodly o tom, že Apple zůstal stát mimo herní scénu.

USB myš aka hokejový puk: Nesmyslnost designu

Jeden z nejvysmívanějších produktů, které kdy nesly jablečné logo, je USB myš (vůbec první USB myš od Applu). Tento rozpláclý nesmysl se původně dodával s počítači iMac, které přišly na trh v roce 1998. Co je vlastně špatně? Tvar, který je bezesporu cool a unikátní, prostě nefunguje, když má jít o počítačovou myš. Špatně se s ní manipulovalo, což nebylo úplně optimální vzhledem k tomu, že počítače Apple byly i tehdy oblíbenou volbou různých kreativců, grafiků a umělců. A tento nesmysl Apple vyráběl dva roky (!!!), než přišla Apple Pro Mouse.

Apple USB Mouse (Wikipedia, Factory)

Power Mac G4 Cube: Do muzea s ním

Vítězství formy nad obsahem, to je Power Mac G4 Cube, za jehož designem stojí Jonathan Ive. Designově je tento kousek považován za opravdový skvost a dostal za to řadu ocenění a uznání – vystaven je i v Muzeu moderního umění v New Yorku. Nicméně coby počítač se příliš kladného ohlasu nedočkal, přestože ho Jobs na Macworld Expo uvedl jako „one more thing“. Prodávat se začal v roce 2000 za 1 799 dolarů, výroba byla po roce ukončena.

Power Mac G4 Cube (Wikipedia)

Power Mac G4 Cube nebyl příliš výkonný a prodeje nesplnily očekávání Applu. Lidem se zkrátka nechtělo moc platit za designově prvotřídní, avšak výkonově i na svou dobu podprůměrný produkt. Tim Cook o počítači prohlásil, že to byl propadák od prvního dne. Nicméně nepřipomíná vám to tak trochu případ minimalistického Macu Pro z roku 2013?

HomePod: Mnoho povyku pro nic

Chytrý reproduktor se začal prodávat teprve před dvěma lety. A co je za problém? Zkrátka Apple je výrobce, který si zakládá na tom, že dodává vychytané produkty, dobře umí podchytit, co funguje a co ne, co uživatelé chtějí a nabízí jim prvotřídní uživatelskou zkušenost. I proto je o krok před konkurencí. Jenže s HomePodem zatím konkurenci moc zrak nevytřel a uživatelům nic nového nenabídl – navíc se na prodejích podepsalo odložené uvedení na trh a cena 349 dolarů. Zařízení se stalo terčem kritiky také kvůli omezené funkcionalitě v porovnání s konkurencí a komplikovanému nastavení.

HomePod (Unsplash, Howard Bouchevereau)

Apple Stand: Stojan, který za to nestojí

Tento držák na monitor stojí 1 000 dolarů. Je to sice držák k monitoru Pro Display XDR, který startuje na 4 999 dolarech, ale pořád je to držák na monitor za 1 000 dolarů.

Apple Stand (Apple)

Diskuze k článku