Ženy, ohrožený druh v IT: Jak je motivovat pro práci programátorek

Zájem o specialisty na výpočetní techniku raketově roste. Místo by se okamžitě našlo pro 20 tisíc „ajťáků“. Ovšem počet žen mezi nimi stagnuje. Mladé dívky stále dávají přednost studiu humanitních oborů. Změnit tento trend a dodat ženám odvahu do rekvalifikace v IT se pokusí expertky na akci Ženy, ohrožený druh v IT, kterou pořádá 24. dubna v Praze společnost Green Fox Academy.

Na jedné straně je vysoká poptávka na trhu práce po IT odbornících, za rok jich bude chybět 30 tisíc, na té druhé stále rostoucí počet žen a dívek, které mají se svým humanitním vzděláním problém s uplatněním. Aktuální společenské dogma, že dámy do technických oborů nepatří, si vybírá svou daň a mnoha mladým absolventkám komplikuje nalezení práce. Navíc lze očekávat, že se jejich situace bude v budoucnosti ještě zhoršovat. Rozšiřující se automatizace a digitalizace bude příčinou zániku leckterých profesí. Lidé se bez znalosti počítačů a základních programovacích dovedností neobejdou.

Přitom v minulosti nebyly ženy v IT žádnou výjimkou. Nejenže prvním programátorem byla žena, ale ještě před 20 lety tvořily dámy u nás třetinu IT odborníků. Dnes jich je desetina a mezi programátory dokonce jen tři procenta.

„Je potřeba změnit myšlení a zbavit se předsudků. Ženy jsou stejně dobré programátorky jako muži. Nikdy neplatilo, že tento obor pro ně není. Vždycky byl,“ říká Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a doplňuje: „Aktuálně máme v kurzu čtyři dámy, které se rozhodly změnit profesní dráhu a rekvalifikují se. Byli bychom rádi, kdyby se zastoupení žen i nadále zvyšovalo. Z toho důvodu jsme se rozhodli uspořádat setkání žen s ženami z IT.“

Na akci budou dámy z IT vyprávět své příběhy, podělí se o své zkušenosti a pokusí se inspirovat návštěvnice akce, aby se nebály změny a šly do oboru, ve kterém je budoucnost. Kromě jistoty a perspektivy může IT nabídnout ženám mnohem více. Zaměstnavatelé jsou štědří nejen v rámci platu, ale také benefitů a problémem nejsou ani flexibilní úvazky, které umožní skloubení práce a péče o rodinu.

Na meetupu vystoupí Jana Moudrá, zakladatelka a CEO společnosti Juicymo, datová specialistka Pavlína Nováková, která změnila obor. Před biologií a překladatelstvím dala přednost IT.  Dalším hostem je pak Viola KudorDXC Technologies a chybět nebude ani pohled zaměstnavatele. Ten poskytne Dominika Valovičová, HR Business Partner ve společnosti Rohlík.cz. Jejím úkolem je hledání talentů a nábor programátorů do IT oddělení firmy. Kromě osobních příběhů, dojde řeč také na to, jak a kde se rekvalifikovat, jaká je aktuální situace na trhu práce a koho vlastně zaměstnavatelé nyní hledají a co nabízejí.

Meetup Ženy, ohrožený druh v IT se uskuteční 24. dubna od 19 hodin v přednáškové místnosti společnosti Green Fox Academy (Václavském náměstí 11, Praha 1). Vstup je zdarma, potřebná je jen registrace. Více informací o akci naleznete zde.

Total
1
Shares
Další články