Zemřel CEO krypto startupu, jediný měl hesla ke kryptoměnám klientů za 3 miliardy

Poněkud netradiční problémy řeší kanadská burza digitálních aktiv Quadriga CX. Tenhle pětiletý online startup se totiž nedokáže dostat ke 145 milionům dolarů (3,2 miliardy korun) uložených v Bitcoinu, Litecoinu, Etheru a dalších digitálních měnách, které držel pro své klienty. Stejně tak nedokáže splatit dluhy ve výši dalších 70 milionů dolarů.

Přístupy ke krypto-peněženkám firmy se totiž pravděpodobně nenávratně ztratili, když začátkem prosince loňského roku zemřel 30letý CEO Quadrigy Gerald Cotten na komplikace související s Crohnovou nemocí.

Jak popisuje portál Bloomberg, Cotten vždy pečlivě dbal o bezpečnost – svůj laptop, emaily či všechny zprávy šifroval. Zároveň převzal veškerou odpovědnost za nakládání s fondy, kryptoměnami, bankami a účetnictvím firmy. Aby se vyvaroval hacknutí, většinu digitálních měn převedl do takzvaného „cold storage“.

„Po Gerryho smrti je zásoba kryptoměn Quadrigy nepřístupná a část z ní může být ztracena,“ uvedla jeho manželka Jennifer Robertson. Ta nedokáže najít žádné z Cottenových hesel nebo jiných účetních záznamů firmy. Experti byli ve svojí snaze hacknout Cottenovy počítače a mobily nebo jen „částečně úspěšní“, pokusy o prolomení ochrany šifrovaných flashek byly zcela neúspěšné.

„Během posledních týdnů jsme pracovali na řešení našich problémů s likviditou, což zahrnovalo pokusy o nalezení a zabezpečení velmi výrazné části kryptoměnových rezerv držených ve studených peněženkách, a které jsou nezbytné na naplnění kryptoměnových zůstatků depozit našich zákazníků,“ píše Quadriga v prohlášení na svém webu s tím, že tyhle pokusy byly neúspěšné. Firma tak u kanadského soudu požádala o ochranu před věřiteli.

Total
8
Shares
Další články