Záplava novinek Apple: iPhony 6s, obří iPad Pro, nová Apple TV i vylepšené hodinky

Apple představil na tiskové konferenci v San Francisku hned celou řadu novinek. Událost, na které se očekávalo oznámení nových iPhonů, se změnila v záplavu představování doslova ve všech oblastech. Apple například překvapil uvedením obřího iPadu Pro.

Už devátá generace iPhonů byla všeobecně očekávanou novinkou Applu. Po loňských revolučních modelech s většími displeji jde letos, jak to už u Applu chodí, o evoluční krok kupředu. Design i velikost telefonů zůstaly zachovány, vylepšením prošel především hardware. Apple ale například použil na telefonu i novou hliníkovou slitinu, která má být pevnější a tak by se neměla opakovat loňská aféra bendgate. Nový materiál přinesl mírné zvětšení rozměrů telefonů (o jednu až dvě desetiny milimetru) a výrazně větší hmotnost.

Postupné kroky kupředu

Jednou z největších novinek iPhonů 6s a 6s Plus, jak se nové modely jmenují, je displej s technologií 3D Touch, který cítí úroveň tlaku. Apple tuto novinku využívá především v ovládání, například na úvodní obrazovce lze větším tlakem prstu na ikonu aplikace otevřít kontextové menu, které dovolí rychle spustit některou konkrétní funkci – například u fotoaparátu je tu položka pro rychlé pořízení selfie snímku. Nový způsob ovládání budou moci do svých aplikací zapracovat i ostatní vývojáři.

iPhone6s-2Up-HeroFish-PR-PRINTVylepšen byl i fotoaparát iPhonu, po dlouhé době se zvyšuje rozlišení a to na 12 megapixelů. Apple slibuje vysokou úroveň detailů, málo šumu a dalších negativních prvků v obraze. Naopak snímky mají mít vysoký dynamický rozsah a lepší barevnost než doposud. Nové iPhony by se tak měly opět zařadit na špičku fotomobilů. O pohon systému iOS 9 se stará nový procesor A9, který je o 70 % výkonnější při běžných výpočtech a až o 90 % v grafice. To slibuje opět lepší grafiku u her.

Co změnou neprošlo, jsou displeje, ty mají nadále úhlopříčku 4,7 nebo 5,5 palce a rozlišení 750 x 1 334 pixelů v případě menšího a Full HD v případě většího modelu. Zůstává i paměť, základem je opět pouze 16 GB, připlatit si lze za 64 nebo 128 GB prostoru. Ceny nedotovaných telefonů Apple by se neměly zásadně měnit, v Německu startuje novinka na 739 eurech.

Předobjednávky začínají už 12. září a prodej odstartuje 25. září v USA, Velké Británii, Austrálii, Kanadě, Číně, Německu, Hong Kongu a Japonsku.

Tablet místo notebooku

Docela překvapivou novinkou od Applu je velký tablet iPad Pro. Tedy, uvedení většího iPadu bylo očekáváno, ale nebylo zcela jasné, že jej Apple ukáže právě během večera, který je většinou vyhrazen iPhonu. Nový velký iPad má displej s úhlopříčkou 12,9 palce, tedy jako celá řada notebooků. Displej má poměr stran 4:3 a rozlišení 2 048 x 2 739 pixelů. S přídavnou klávesnicí Smart Keyboard a dotykovým perem Apple Pencil se může z tabletu stát téměř plnohodnotná náhrada notebooku. O aplikace rozhodně nebude nouze, ostatně Apple dal během představení prostor odvěkému rivalovi Microsoft, který předvedl novou sadu Office právě pro velký iPad.iPadPro_Pencil_Lifestyle1-PRINT

Apple iPad Pro je zatím nejvýkonnější mobilní zařízení kalifornské značky, jeho procesor A9X slibuje výkon na úrovni mnohých notebooků. Novinka je prý výkonnější než asi 80 % počítačů, které si zákazníci koupili za posledních dvanáct měsíců. Apple si za tuto dotykovou nádheru ale nechá pořádně zaplatit. Základní verze iPad Pro se 32 GB paměti stojí 799 dolarů, provedení se 128 GB paměti pak 949 dolarů, LTE verze se stejnou kapacitou vyjde na 1 079 dolarů. K tomu si nechá Apple zaplatit 99 dolarů za dotykové pero a chytrá klávesnice stojí dalších 169 dolarů. Suma sumárum, za tabletovou náhradu notebooku v plné polní zaplatí zákazník 1 347 dolarů. Prodej odstartuje v listopadu.

Další tabletovou novinkou je iPad mini 4, podle slov Applu zmenšený iPad Air 2, stát bude 399 dolarů.

Nejchytřejší televize

Apple také oznámil novou Apple TV. Má nové dotykové ovládání s Bluetooth a pohybovým senzorem. Apple TV nově zvládne celou řadu aplikací a těšit se můžeme i na hry, integrována je i hlasová asistentka Siri. Díky ní bude možné snadno vyhledávat v obsahu v iTunes, Netflixu, Hulu, HBO, Showtime a v budoucnu možná i dalších aplikací. Ty mohou začít výrobci připravovat, Apple vydal vývojářské nástroje.

TV_AppleTV_Remote_MainMenu-Movies-PRINT

Nová Apple TV vyjde na 149 v případě základního 32gigabajtového modelu, verze s dvojnásobnou porcí bude stát 199 dolarů. Stávající Apple TV zlevní na lákavých 69 dolarů. Prodej začne v říjnu v 80 zemích a do konce roku bude Apple TV k dispozici ve více než 100 zemích světa.

Drobnosti u hodinek

Různých vylepšení se dočkají i hodinky Apple Watch. Vylepšený Watch OS 2.0 přinese aplikace s novými možnostmi. Sportovní edice hodinek bude nově k dostání i ve dvou zlatých barvách – krom klasické i v růžové zlaté. Ocelové provedení bude pro změnu k dostání i v provedení Product Red s červeným páskem. A ve vybraných obchodech bude k dispozici nová speciální edice připravená s módním domem Hermés. Prodej startuje ihned a to ve 24 zemích, v České republice zatím stále oficiálně hodinky koupit nepůjdou.

Total
0
Shares
Další články