Začíná hackathon, který chce vyřešit dopravu v Praze. Soutěží týmy ze 13 zemí

Jak si poradit s parkováním, kolonami nebo smogem v hlavním městě? Na to se pokusí odpovědět dvě desítky týmů ze 13 zemí, které dnes zaplnily prostor Prague Startup Centra v Paláci Adria. Právě tu odstartoval Smart Mobility Hackathon, jehož cílem je vyřešit dopravní problémy měst. Budeme u toho.

“Samořídícím autům se bude hezky jezdit v pravoúhlých křižovatkách amerických měst. Ale skutečný oříšek jsou města jako Praha, která vznikala po tisíce let. Jak si poradí umělá inteligence s uličkami Malé Strany Jana Nerudy?” ptá se odvážně Tomáš Studeník, organizátor a zakladatel CEE Hacks.

Na to se dozvíme odpověď možná už v neděli večer, kdy budou týmy prezentovat své výsledky v závěrečných pitchích. Na stole budou nejen autonomní auta, úspěch můžou slavit i přízemnější témata. Třeba aplikace, která lidem zrychlí a zpříjemní cestu do práce. Co všechno budou týmy řešit najdete na konci článku.

Týmy mají k dispozici sady reáných dat hlavního města z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin rozesetých po hlavním městě. Můžou se opřít o pražská opendata, své datové sady dodaly i firmy jako Škoda Auto nebo Siemens.

Mezinárodní hackathon o chytré mobilitě

Hackathon proběhne v klasickém 48hodinovém formátu, od pátečního odpoledne do neděle 19. dubna. Každý tým je složen z vizionáře, designéra a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designer zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp.

Přihlásilo se 50 týmů, téměř 170 lidí, co chtějí změnit dopravu ve městech. Týmy pocházejí z ČR, SR, Německa, Slovinska, Maďarska, Polska, Itálie, Španělska, Irska, Chorvatska, Srbska, Ukrajiny či Ruska. Nejmladšímu zájemci je 17 let, nejstaršímu 68. Mimochodem, do hackathonu se přihlásilo 25 žen.

Po 48 hodinách práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen. Nejúspěšnější tým čeká šek na 135 000 Kč, nabídka spolupráce s největšími světovými firmami a především možnost uskutečnit svůj nápad nejen v hlavním městě. Kromě Prahy jsou partnery Škoda Auto, innogy, EY, T-Mobile, Siemens, Microsoft nebo P3 Logistic Parks. 

Co se bude na hackathonu řešit?

  • jak vyřešit pohyb samořídících aut v historickém centru města. Jak projede auto budoucnosti bez řidiče mezi desítkami vystresovaných řidičů?
  • jak se zabaví lidé, když nebudou muset za volantem řídit. Budou si hrát? Bavit se? Pracovat?
  • jak motivovat lidi, aby více jezdili hromadnou dopravou a na kole. Jak pomoci lidem stihnout autobus nebo tramvaj? Jak udělat MHD víc sexy? Jak zajistit, aby vždy našli místo na P+R parkovištích?
  • jak podpořit sdílenou ekonomiku – Jak zajistit, aby si lidé nebáli půjčovat a pronajímat auta stejně jak to dělají s byty v Airbnb?
  • jak snížit emise z dopravy ve městech? Proč ještě elektromobily nejezdí v Praze? Jak vyřešit problémy s nabíjením?
  • co zajímavého může Praha na poli dopravy nabídnout turistům? Jak zatraktivnit Prahu pro návštěvníky?

Total
0
Shares
Další články