Wikipedia zapojí umělou inteligenci, chce tím nalákat víc lidských editorů

O umělé inteligenci a moderních strojích se často říká, že lidem práci berou. Wikipedia to má obráceně. Nový projekt encyklopedie chce zapojit do systému editace článků chytré algoritmy a tím zajistit, že o přispívání do největší online encyklopedie bude mít zájem více lidských editorů.

Wikipedia začíná nové systémy umělé inteligence používat pro detekci škodlivých zásahů do textů této on-line encyklopedie. Chytré algoritmy by teď měly snáze poznat nežádoucí zásahy do příspěvků a to například podle typických znaků, které takové zásahy vykazují. Ověřování se tak již nebudou muset tolik zabývat lidští dobrovolníci, což vypadá jako cesta ke snížení počtu dobrovolníků pracujících na udržení a rozvoji online studnice vědění.

Jenže správci encyklopedie tvrdí, že tento krok by naopak měl přinést zájem nových dobrovolníků, kteří budou chtít na Wikipedii přispívat. Logika za tím je přitom docela jednoduchá.

V současnosti totiž Wikipedia aplikuje přísná pravidla pro editaci jednotlivých článků, i drobné zásahy musejí být ověřeny a jen uživatelé se spolehlivou a věrohodnou historií v rámci encyklopedie mohou činit rozsáhlejší zásahy do textů. Zjednodušeně řečeno, přispět na Wikipedii svou troškou znalostí není tak jednoduché, jak se může zdát. Spoustu potenciálních přispěvatelů tyto bariéry od vkládání článků nebo editace těch stávajících odrazují, protože výsledky jejich práce se často ani nemusí na encyklopedii objevit nebo jsou zveřejněny s velikou časovou prodlevou.

Právě umělá inteligence by měla pomoci tyto překážky pro vstup nových a relativně nezkušených editorů odstranit. Počítačoví roboti by měli rozpoznat pokus o znehodnocení článku od legitimního příspěvku, který se tak dostane dříve ke schválení, zatímco onen nekalý pokus nebude brát dobrovolníkům jejich drahocenný čas. To pak bude znamenat, že pro nováčky nebo jen občasné přispěvatele bez většího renomé budou moci být pravidla pro editaci zmírněna a ti by tak mohli mít větší chuť se zapojit.

Výsledkem také má být to, že zkušení editoři se budou moci více věnovat výchově nových přispěvatelů, kteří mohou v článcích dělat různé formální chyby. Nový systém, který se nazývá ORES (Objective Revision Evaluation Service) by tak mohl z encyklopedie Wikipedia udělat opět dynamičtěji se rozvíjející místo.

Takhle vidí změny ve Wikipedii editoři (vlevo) a takhle ORES (vpravo). Zdroj: blog Wikipedie
Takhle vidí změny ve Wikipedii editoři (vlevo) a takhle ORES (vpravo). Zdroj: blog Wikipedie

 

Už v roce 2009 totiž vyšla studie o tom,že počet přispěvatelů při tak rigidních pravidlech prostě klesá.

Navíc jde jen o začátek aplikace umělé inteligence, v budoucnu bude mít Wikipedia určitě ještě chytřejší systémy, které například vyhodnotí i kontext dané editace.

Total
0
Shares
Další články