Výzkum Avastu: Co se stane s telefonem, když ho ztratíte? Vrátila se pětina, jeden je v Indii

„Každý rok lidé ztratí více než tři miliony telefonů,“ říká Gagan Singh, prezident mobilní divize Avast. Výrobce bezpečnostního softwaru se proto rozhodl zjistit, co se s nimi děje. V rámci experimentu náhodně umístnil dvacet chytrých telefonů po New Yorku a San Francisku. Tipnete si?

„Každý rok lidé ztratí více než tři miliony telefonů,“ říká Gagan Singh, prezident mobilní divize Avast. Výrobce bezpečnostního softwaru se proto rozhodl zjistit, co se s nimi děje. V rámci experimentu náhodně umístnil dvacet chytrých telefonů po New Yorku a San Francisku. Tipnete si?

Avast samozřejmě celou akci neprováděl z čisté zvědavosti, ale v rámci kampaně na své produkty. Dal si na ní poměrně záležet. Telefony sledoval celkem pět měsíců. Před plánovaným „ztracením“ mobilů do nich byly nainstalovány tři bezpečnostní aplikace – Avast Anti-Theft, Lookout Mobile Security a Clean Master. Na každý telefon byla také zaslána zpráva s kontaktními údaji, kam ho v případě nálezu vrátit.

Takové případy byly čtyři. Lidé telefony vraceli s různými důvody, většinou ale kvůli své osobní zkušenosti. „Vím, jaké to je ztratit něco cenného, ať už peněženku nebo telefon. Nechtěla jsem, aby ten pocit prožíval i někdo další,“ uvedla Quiana W. z New Yorku, jedna ze čtyř poctivých nálezkyň.

Jen zhruba polovinu telefonů bylo možné vystopovat okamžitě, protože zůstaly online víc než 24 hodin po “ztrátě”. Tady jsou přehledně hlavní zjištění experimentu:

 • 15 telefonů bylo promazaných pomocí funkce obnovení továrního nastavení (factory reset);
 • 11 telefonů zůstalo online více než 24 hodin po ztrátě;
  Telefon skončil po dvou měsících v Bombaji, kde nyní denně dojíždí mezi prací a domovem.
  Telefon skončil po dvou měsících v Bombaji, kde nyní denně dojíždí mezi prací a domovem.
 • Avast byl schopen sledovat sedm telefonů několik měsíců;
 • čtyři telefony jsou momentálně “tam někde venku”, online a využívány;
 • jeden z telefonů cestoval za oceán na nákladní lodi. Teď je aktivně používán v Indii;
 • další letěl na ostrov Dominikánská republika;
 • jeden telefon brázdí s taxikářem ulice San Francisca;
 • jeden z telefonů skončil v zastavárně.

Z instalovaných bezpečnostních aplikací byla jediná, která obnovu továrního nastavení přežila, Avast Anti-Theft. A my dodáváme, že vzhledem k tomu, kdo akci organizoval, vůbec ne překvapivě. Podle výrobce tato aplikace dokáže vypátrat ztracená zařízení, na dálku telefon uzamknout a vymazat citlivá data, nebo také pořídit „theftie“ – fotku osoby, která zařízení odcizila (nebo ho minimálně používá).

Tento telefon se ztratil v New Yorku nedaleko Central Parku, na rohu 59. ulice a 5. avenue. Krátce poté, co byl nalezen, se objevil v Dominikánské republice. Jazykové nastavení telefonu bylo změněno na španělštinu a dnes je v každodenním provozu ve městě Bonao.
Tento telefon se ztratil v New Yorku nedaleko Central Parku, na rohu 59. ulice a 5. avenue. Krátce poté, co byl nalezen, se objevil v Dominikánské republice. Jazykové nastavení telefonu bylo změněno na španělštinu a dnes je v každodenním provozu ve městě Bonao.

Společnost neuvedla, telefony kterých konkrétních výrobců se rozhodla „ztratit.“ Vzhledem k nabízené aplikaci ale šlo o přístroje běžící na operačním systému Android – na jiné OS totiž tenhle software nevyrábí.

Podle různých statistik se přitom nejvíc ztrácejí a kradou iPhony od Applu. Ty svůj vlastní bezpečnostní systém (umožňující sledovat pohyb, vymazání dat, zablokování nebo odeslání zprávy novému nálezci) mají nainstalován automaticky.

Total
0
Shares
Další články