Výzkum Avastu: Co se stane s telefonem, když ho ztratíte? Vrátila se pětina, jeden je v Indii

„Každý rok lidé ztratí více než tři miliony telefonů,“ říká Gagan Singh, prezident mobilní divize Avast. Výrobce bezpečnostního softwaru se proto rozhodl zjistit, co se s nimi děje. V rámci experimentu náhodně umístnil dvacet chytrých telefonů po New Yorku a San Francisku. Tipnete si?

„Každý rok lidé ztratí více než tři miliony telefonů,“ říká Gagan Singh, prezident mobilní divize Avast. Výrobce bezpečnostního softwaru se proto rozhodl zjistit, co se s nimi děje. V rámci experimentu náhodně umístnil dvacet chytrých telefonů po New Yorku a San Francisku. Tipnete si?

Avast samozřejmě celou akci neprováděl z čisté zvědavosti, ale v rámci kampaně na své produkty. Dal si na ní poměrně záležet. Telefony sledoval celkem pět měsíců. Před plánovaným „ztracením“ mobilů do nich byly nainstalovány tři bezpečnostní aplikace – Avast Anti-Theft, Lookout Mobile Security a Clean Master. Na každý telefon byla také zaslána zpráva s kontaktními údaji, kam ho v případě nálezu vrátit.

Takové případy byly čtyři. Lidé telefony vraceli s různými důvody, většinou ale kvůli své osobní zkušenosti. „Vím, jaké to je ztratit něco cenného, ať už peněženku nebo telefon. Nechtěla jsem, aby ten pocit prožíval i někdo další,“ uvedla Quiana W. z New Yorku, jedna ze čtyř poctivých nálezkyň.

Jen zhruba polovinu telefonů bylo možné vystopovat okamžitě, protože zůstaly online víc než 24 hodin po “ztrátě”. Tady jsou přehledně hlavní zjištění experimentu:

 • 15 telefonů bylo promazaných pomocí funkce obnovení továrního nastavení (factory reset);
 • 11 telefonů zůstalo online více než 24 hodin po ztrátě;
  Telefon skončil po dvou měsících v Bombaji, kde nyní denně dojíždí mezi prací a domovem.
  Telefon skončil po dvou měsících v Bombaji, kde nyní denně dojíždí mezi prací a domovem.
 • Avast byl schopen sledovat sedm telefonů několik měsíců;
 • čtyři telefony jsou momentálně “tam někde venku”, online a využívány;
 • jeden z telefonů cestoval za oceán na nákladní lodi. Teď je aktivně používán v Indii;
 • další letěl na ostrov Dominikánská republika;
 • jeden telefon brázdí s taxikářem ulice San Francisca;
 • jeden z telefonů skončil v zastavárně.

Z instalovaných bezpečnostních aplikací byla jediná, která obnovu továrního nastavení přežila, Avast Anti-Theft. A my dodáváme, že vzhledem k tomu, kdo akci organizoval, vůbec ne překvapivě. Podle výrobce tato aplikace dokáže vypátrat ztracená zařízení, na dálku telefon uzamknout a vymazat citlivá data, nebo také pořídit „theftie“ – fotku osoby, která zařízení odcizila (nebo ho minimálně používá).

Tento telefon se ztratil v New Yorku nedaleko Central Parku, na rohu 59. ulice a 5. avenue. Krátce poté, co byl nalezen, se objevil v Dominikánské republice. Jazykové nastavení telefonu bylo změněno na španělštinu a dnes je v každodenním provozu ve městě Bonao.
Tento telefon se ztratil v New Yorku nedaleko Central Parku, na rohu 59. ulice a 5. avenue. Krátce poté, co byl nalezen, se objevil v Dominikánské republice. Jazykové nastavení telefonu bylo změněno na španělštinu a dnes je v každodenním provozu ve městě Bonao.

Společnost neuvedla, telefony kterých konkrétních výrobců se rozhodla „ztratit.“ Vzhledem k nabízené aplikaci ale šlo o přístroje běžící na operačním systému Android – na jiné OS totiž tenhle software nevyrábí.

Podle různých statistik se přitom nejvíc ztrácejí a kradou iPhony od Applu. Ty svůj vlastní bezpečnostní systém (umožňující sledovat pohyb, vymazání dat, zablokování nebo odeslání zprávy novému nálezci) mají nainstalován automaticky.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Liga na ochranu internetu přichází, oficiálně od čtvrtka

Už tento týden, ve čtvrtek 19. července, začne fungovat ambiciózní projekt Internet Defense League. Jeho cílem je propojit velké i malé weby a jejich návštěvníky do jedné velké sítě, skrze níž bude možné v případě nouze vyslat signál a vydat se do boje za svobodu internetu. A co víc, otevřená inspirace Batmanem a internetovými memy nadchne každého geeka.
Přečtěte si více

Google rozjel konferenci I/O, podívejte se na přehled nespočtu novinek

Mluvící vyhledávání jako ze Star Treku, 3D mapy, které v reálném čase zobrazují třeba i mraky, nástroj pro optimalizaci aplikací pro developery na Androidu, přes 40 novinek pro Google+ včetně fotografických filtrů, které se aplikují úplně samy, Hangouts nově jako samostatná aplikace, vlastní služba na streamování hudby. Google se zase rozjel.