Jak to vypadá, když člověk bojuje s psovitým robotem od Boston Dynamics

Jen před několika dny jsme na Těchinternetech psali o tom, že pokrok v rámci světa robotů je rozporuplný a zatím opravdu nevíme, jestli se máme bát technologické apokalypsy. Boston Dynamics nám ovšem opět pomohl a zveřejnil video, ve kterém se jeho lidský pracovník všemožně snaží zabránit čtyřnohému robotovi otevřít dveře.

A ten – nazývaný SpotMini – se jako správný flegmatik nenechá ničím vyrušit. Zaměstnanec firmy ho šťouchá hokejkou (nevíme, proč si v Boston Dynamics oblíbili právě tenhle nástroj), zabouchává ho ve dveřích nebo ho tahá za původně schovaný ocas. My už se teď bojíme víc, co vy?

Nejobdivuhodnější – kromě flegmatismu robota – je pak jeho pokročilá automatizace. Test „schopnosti přizpůsobení se vyrušením při otevírání a přecházení dveřmi“ podle vyjádření Boston Dynamics probíhal téměř úplně bez lidského zásahu.

„Osoba (neukázaná) dovede robota ke dveřím a ukáže rukou na kliku od dveří. Pak na začátku videa a opět ve 42. sekundě vydá pokyn ‚GO‘ . Robot od těchto momentů postupuje autonomně, bez pomoci člověka. Kamera v ruce najde kliku od dveří, kamery na těle determinují, jestli jsou dveře otevřené nebo zavřené a navigují přes dveře,“ popisuje společnost.

Software si při neočekávaných situacích dokáže poradit sám a neustále vyhodnocuje pohyb, balanc a na základě toho pak přizpůsobuje i chování. „Schopnost automaticky tolerovat a reagovat na podobná vyrušení zlepšuje úspěšné fungování robota,“ dodává Boston Dynamics.

Impresivní schopnost stabilizace

Pravdou zůstává, že je pořád možné, že robota vzdáleně ovládá člověk. Dokázal by robot dělat něco takového sám? „Myslím si, že možné to je, protože skutečně teleoperovat robota, aby se choval takovým způsobem, je opravdu náročné,“ cituje portál Wired Noaha Ready-Campbella, CEO společnosti Built Robotics.

Útěchou před apokalypsou (zatím) ale může být, že robot kromě působivé schopnosti stabilizace pravděpodobně nedokáže fungovat samostatně. Třeba vyjít z budovy a sám najít konkrétní místo má být zatím „nadlidský“ úkol. „O tom pochybuju. Rozmanitost překážek, se kterými by se setkal, jak by šel po schodech, různě tvarované dveře, všechny tyhle věci, to by pravděpodobně nedal a rozpadl se,“ dodává Ready-Campbell.

Ze strany Boston Dynamics navíc došlo k další pozitivní změně. Po obrovské kritice chování jeho zaměstnanců šikanujících roboty k aktuálnímu videu dodal, že „tohle testování robota neirituje a neubližuje mu“. Doufejme, že je to pravda. Nebylo by to totiž poprvé, co se nějaký robot rozhodl utéct z laboratoře na svobodu…

Total
16
Shares
Další články