Už jste zkoušeli sociální budíky? Trend chce využít i česká appka YouWake.me

Ranní vstávání si neužívá asi nikdo a zejména teď během přicházejícího podzimu je to o to těžší. Není divu, že lidé po celém světě vymýšlejí různé způsoby, jak jiné dostat z postele – ať jsou to budíky, na které se musíte usmát, vyvíjet fyzickou aktivitu, vyluštit logickou či matematickou úlohu, nebo při stlačení Snooze automaticky darujete peníze charitě.

Pozadu nezůstali ani Češi. David Říha založil a minulý týden představil aplikaci YouWake.me, tedy jak sám říká, sociální budík. Funguje na principu vzkazů – které vám nahrají buď vaši kamarádi nebo známé osobnosti. Místo každodenní stejné ranní melodie (nebo zvuků sirény, ať už se probouzíte jakkoliv) tak uslyšíte pokaždé něco jiného.

Vstávat s úsměvem

Pozadu nenechává ani propagaci. Vybral si aktuálně velmi oblíbenou – začal spolupracovat s influencery.

Mezi známé osobnosti, kteří do aplikace vzkazy nahráli, patří třeba youtubeři Lu Dio a Tomáš Lukavec, lektor produktivity, návyků a podnikání na internetu Pavel Říha, bloggerka Anie Songe, tvůrce stránky Afirmace Jan Menděl nebo autorka pozitivních myšlenek z Positive thinking-Pozitivní myšlení.

„Appku jsem vymyslel, protože nemám rád vstávání. Ranní budík otravuje každého, ale nikomu se ještě nepořadilo to vyřešit. Řekl jsem si, že se s tím musí něco udělat. A dostal jsem nápad, co kdyby mě místo budíku mohli budit kamarádi? Panečku, to by byla zábava, každé ráno by bylo jiné, nikdy bych nevěděl, kdo nebo co mě ráno probudí. Na ráno bych se těšil,“ popisuje Říha svůj nápad.

Protože byl studentem softwarových technologií na pražské ČVUT, pustil se do vývoje aplikace sám. Při studiu to nakonec trvalo dva a půl roku. Teď je cílem rozšířit aplikaci mezi co nejvíce lidí. A změnit s ní svět, říká její tvůrce.

„Chci, aby každý měl možnost si ráno užít, aby ráno bylo zábava a radost, aby to byla část dne, na kterou se každý budeme těšit. Už žádné otravné pípání a desetkrát odložení budíku. Aplikace je zdarma, pro každého. Prostě chci, aby každý z nás vyskočil z postele s úsměvem,“ dodává taky s úsměvem.

youwakeme

Pro Česko, Slovensko a Indonésii

YouWake.me si zatím stáhlo přibližně tisíc lidí a je dostupná pro operační systém Android nejméně verze 4.0.3 a iOS 7 a více. Pokud žijete mimo Českou republiku, Slovensko a Indonésii, máte smůlu, zatím je na stáhnutí dostupná jen v těchto zemích. Zbytek světa má však přijít již brzy.

„Indonésie proto, že v aplikaci má kanál bloggerka Anie Songe, která je momentálně na Bali a obecně ji asi sleduje více lidí, kteří se v Indonésii častěji vyskytují. Globálně zatím není dostupná proto, že nenabízí žádný obsah pro anglicky mluvící publikum. Lokalizovaná sice je, ale případní uživatelé z anglicky mluvících zemí by aplikaci postupně přestávali používat, protože by je neměl kdo budit. A to nechceme,“ vysvětluje Říha pro TyInternety.

Monetizovat aplikaci plánuje díky placenému obsahu. Nyní je většina budících kanálů zdarma, některé balíčky jsou ale zpoplatněny. Do budoucna je plánováno do aplikace přivést další známé osobnosti, které budou moci budící vzkazy využít třeba jako formu merchandise.

Budit vás mohou taky telefonáty neznámých lidí

Idea sociálního budíku přitom není nová. Aplikace YouWake.me funguje na podobném principu jako Wakie. Místo vzkazů v ní však s lidmi rovnou telefonujete – a to s úplně neznámými, klidně i z druhé strany světa (což pro některé uživatele kvůli jazykovým schopnostem nemusí být ideální).

Za vývojem Wakie stojí Hrachik Adjamian, původem z Arménie, nyní žijící v Rusku. Podobně jako Říha měl problémy s ranním vstáváním a uvědomil si, že když ho ráno probudili byznys klienti, měl problém opět usnout.

„Pomyslel jsem si, že kdyby tyto hovory nebyly jen o byznysu, ale byly by od přátelských lidí, kteří si chtějí jen povídat a udělat vás ráno šťastnými, bylo by to skvělé,“ popsal Adjamian portálu Complex.com.

aplikace wakie

Rozhodl se proto spojit lidi, kteří potřebují vstávat s lidmi, kteří naopak ostatní chtějí budit. Samotný telefonát je časově omezen na šedesát sekund, k buzení nepotřebujete mít ani přístup k internetu (při registraci uživatel zadává své telefonní číslo, které pro ostatní zůstává anonymní) a vše je, samozřejmě, zdarma.

Ať jde o YouWake.me nebo Wakie, připraveni musíte být na všechno. Při první zmiňované záleží, jaké máte přátele, kterými se necháte budit, ale v obou případech se někdy stane, že na vás někdo bude křičet, abyste konečně vstali z postele. Jestli je to ideální způsob probuzení, musíte vědět vy sami.

Total
0
Shares
Další články