Ústí nad Labem hodlá testovat auta bez řidiče. Chce je pustit přímo do města

Ústí nad Labem a celý region se rozhodl stát se centrem výzkumu a vývoje autonomních řídících systémů a chytré mobility. Od konce února město spolu s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a společnosti Valeo zpracovává data pro vývoj autonomního řízení. Nově by podle chystaného projektu Smart Zone mohly v Ústí nad Labem probíhat také testovací jízdy aut bez řidiče.

Nejpravděpodobněji se samostatná auta budou testovat rovnou v reálném provozu ve vymezené oblasti Ústí nad Labem. „V Česku by šlo o ojedinělý a pilotní projekt, který má výrazný nadregionální dopad. Inspiraci a zkušenosti už nyní můžeme brát ze Švýcarska, kde ve městě Sion testují dva minibusy,“ říká primátorka města Věra Nechybová.

Kvůli plánu se sešla mezi jinými právě primátorka města, ministr dopravy Dan Ťok, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Gabriela Nekolová i ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáš Sivička.

Podle Gabriely Nekolové je testování pro region obrovskou příležitostí pro modernizaci ekonomiky. “Záměr má potenciál přilákat pozornost špičkových firem a expertů a navazuje na ambici kraje stát se chytrým regionem,“ věří hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Od konce února probíhá spolupráce mezi společností Valeo a univerzitami UJEP a ČVUT. V Ústí zatím popisují videozáznamy z testovacích jízd vozidel se systémy autonomního řízení. Zatím se mu může věnovat až 200 lidí, převážně studentů, výhledově se ale může stát historicky nejvyšším smluvním výzkumem UJEP v řádu několika milionů.

cof
cof

19. dubna má dojít k další schůzce, tentokrát i se zástupci automobilek a dodavatelů technologií. Tam by se měly probírat taky jejich potřeby a technologické možnosti.

Total
0
Shares
Další články