Uber odemkne svá data, můžou ulehčit rozvoj dopravy ve městech

Nejhodnotnější startup světa Uber je na svá data většinou skoupý a oficiálně je neprezentuje. Výjimku tvoří snad jen počet měst, ve kterých působí (450) a třeba to, že během loňského léta jeho řidiči překonali hranici dvou miliard jízd. Teď ale úplně obrátil.

Jeho byznys nepochybně přináší obrovské množství dat nejen o chování zákazníků, ale i o pohybu lidí nebo aut po městech. Svou tradici o nepublikování dat teď společnost poruší a právě tyto informace o chce Uber poskytnout městským samosprávám, urbanistům nebo výzkumným organizacím. A nakonec i široké veřejnosti.

„Dokážeme porovnat cestovní podmínky během různých denních dob, dnů v týdnu, měsících roku – a jak dobu cestování ovlivňují velké události, uzavírky cest a další věci dějící se ve městech,“ uvedla společnost ve svém blogu.

V prvotním stadiu projektu nazvaného Movement se Uber zaměřil na Manilu, Melbourne a město Washington s tím, že v blízké budoucnosti data volně publikuje i pro veřejnost a že další desítky měst přibydou do poloviny února. „Poskytováním těchto nahlédnutí do měst jsme schopni něco vracet komunitě,“ cituje Bloomberg Andrewa Salzberga, ředitele dopravní politiky Uberu.

Samotná data jsou anonymizovaná (aby třeba města nemohla zjistit, kteří řidiči jezdí ilegálně) a agregovaná do stejných geografických zón, jaké využívají experti na dopravu v jednotlivých městech.

Kdy tyto informace společnost publikuje i o Praze (kde jako v jediném městě v České republice působí) není jasné.

uber movement

Mimochodem, pokud vás partnerství nebo možnost výzkumu s daty Movement zajímají, Uber nabízí adresu research@uber.com, kde se s ním můžete spojit.

Total
0
Shares
Další články