Tři aplikace, za které děkují demonstranti po celém světě.

Po smrti George Floyda v Minneapolis během policejního zásahu, došlo v USA i dalších zemích po celém světě k mohutným protestům. Kromě odporu ze strany státních složek čelili demonstranti další obavě související s nakládáním jejich osobních dat v podobě fotografií.

Začátkem července státní úřad DEA (Drug Enforcement Administration) neboli úřad pro potírání drog získal pravomoc „provádět tajný dohled“ a shromažďovat informace o účastnících se protestů. Standardní činnost DEA však výhradně souvisí s vymáháním federálních zákonů úzce spojených s drogovou tématikou a toxikomanií.

DEA má jako jedna z vládních agentur má přístup k miliardám domácích telefonních záznamů mobilních telefonů a podobně jako mnoho dalších federálních agentur i technologii rozpoznávání obličeje. Demonstranti v USA se tak obávají, že by mohli čelit odvetným opatřením, díky uchování jejich dat z protestů.

Odpověď vývojářské komunity však na sebe nenechala dlouho čekat a open source svět se dočkal hned několika užitečných nástrojů. Aplikace vyvinuté za tímto účelem sledují společný cíl, kterým je pomoc demonstrantům skrýt metadata z jejich fotografií, a maskovat nebo úplně rozmazat tváře, aby zabránily face recognition systémům v jejich identifikaci.

Společnost Everest Pipkin vytvořila webovou aplikaci, která odstraní fotografie z jejich metadat a umožňuje uživatelům rozmazat nebo úplně maskovat tváře, což ztěžuje neuronovým  sítím zvrátit rozmazání tváře zpět do původní podoby. Webová  aplikace běží v desktopové verzi prohlížeče a nenahrává ani  neukládá žádná data.

Společnost rovněž dala volně k dispozici kompletní zdrojový    kód a umožnila komukoli aplikaci stáhnout a spustit na          vlastním zařízení offline.

V dalším případě Sam Loeschen vyvinul aplikaci na bázi    rozšířené reality pro iPhone, která rovněž maskuje fotografie a překrývá osobu rozostřenými čtverečky v reálném čase.

„Panuje zde všudypřítomná obava, že donucovací orgány shromažďují videa o protestech ze sociálních sítí za účelem identifikace demonstrantů,“ řekl vývojář pro TechCrunch.

Aplikace rovněž maže obrázky z metadat, což ztěžuje identifikaci zdroje a místo úložiště dané fotografie. Loeschen řekl, že to byl „snadný víkendový projekt“, který je v současné době je v beta verzi.

Další z vývojářů Noah Conk vytvořil službu pro iPhone, která využívá Deep Vision face recognition API od Amazonu a automaticky rozostří všechny detekované tváře na fotografii. Stejně jako anonymizace fotografií, zaznamenala v technologickém světě boom i ochrana soukromí v podobě zpráv a hovorů. 

Například aplikace Signal určená pro end-to-end šifrovanou komunikaci zavedla vlastní funkci rozmazání obličeje a odstartovala enormní růst v počtu  stažení napříč spojenými státy. 

CEO společnosti Signal Moxie Marlinspike na svém blogu uvedla, že zavedení této funkce mělo „podpořit každého v ulicích“, včetně těch, kteří protestují i mimo USA a v mnoha případech porušují nařízení o sociálním distancován kvůli koronaviru. I tyto přestupky by podle Marlinspike mohli být důvodem pro “oprávněnému využití” osobních dat ze strany státních úřadů.

Marlinspike zároveň dodala: „Jedna věc se zdá být jasná: rok 2020 je dobrým rokem na to, abychom si zakryli své tváře.“

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Skotačící dívky, pranky i opička

S těmihle dívenkami je potřeba počítat. Uvědomují si, kde jsou jejich přednosti a náležitě toho využívají. Jinak nás pobavil teď už v podstatě klasickej prank s profesionální řidičkou, která se tváří, že nerozezná převodovku od ručky, nebo opička se štěňátkama (protože toho nikdy není dost!).