Tesla tajně buduje v Texasu obří baterii

Před několika lety postavila Tesla v Jižní Austrálii obrovskou baterii, která se setkala s úspěchem a nyní má stejné plány i v Texasu. Nová instalace baterií bude větší než 100 MW, a bude ukládat dostatek energie, aby v horkém letním dni poskytla hodinu elektřiny až 20 000 domácnostem. Zařízení sice staví společnost Gambit Energy Storage LLC, ale její sídlo je na stejné adrese jako budova Tesly, poblíž závodu ve Fremontu.

Baterie sousedí s rozvodnou dodavatele Texas-New Mexico Power (TNMP), který v roce 2006 přesunul své podnikání v Novém Mexiku do sesterské společnosti a v současné době poskytuje své služby pouze v Texasu. Společnost nedávno akvíroval Avangrid Renewables LLC, který je třetím největším provozovatelem větrné energie ve Spojených státech. TNMP má přibližně 255 000 zákazníků.

To do jisté míry vysvětluje, proč může TNMP investovat do velkého záložního systému baterií, a to ještě před masivní sněhovou bouří, která letos Texas zasáhla. Není známo, zda byla instalace zprovozněna před bouří nebo po ní, ale dodatečná akumulovaná energie mohla být využita k vyrovnání poptávky, protože Texas měl s udržením výroby energie problémy.

Sněhová bouře v Texasu představuje dobrý argument, proč vsadit na baterie a zálohování energie. Texas přišel o energii ne kvůli tomu, že se částečně spoléhá na obnovitelné zdroje, ale protože drtivá většina zařízení na výrobu energie nebyla zazimována. Větrné turbíny i vrty zemního plynu zároveň zamrzly při bouři a přerušily přísun energie právě ve chvíli, kdy ji Texasané nejvíce potřebovali. Nové zařízení s výkonem 100 MW+ nebude užitečné pouze při přírodních katastrofách, může také dodávat elektřinu klimatizacím v době, kdy jsou konvenční výrobní zařízení zahlcena poptávkou.

Výhodou baterií v podobných případech je, že mohou okamžitě podat výkon i ve špičce a bez zdržení. Baterie se dobije později, když je poptávka po energii nižší, obvykle přes noc až do časných ranních hodin.

100MW baterie Tesly instalovaná v Austrálii si vedla tak dobře, že australská společnost Neoen začala s Teslou spolupracovat na vybudování ještě většího zařízení. Ve Victorii je ve výstavbě nové zařízení o výkonu 300 MW. Kromě toho, že zajistí záložní napájení pro Victorii a Nový Jižní Wales, bude sloužit i při vyrovnávání zátěže.

Také v Kalifornii mají podobné zařízení, 250MW Gateway Energy Storage. Stejně jako nový projekt Tesly v Texasu je navrženo tak, aby poskytovalo okamžitý výkon při nejvyšší poptávce a zabránilo případnému výpadku proudu.

Zdroj: Extremetech.com

Total
10
Shares
Další články