Technologické mýty, kterým věříme: Pravda, nebo blbost?

Technologie kolem nás se rychle vyvíjejí a mění. Občas je náročné „udržet krok“ a často si s sebou neustále neseme postupy a přístupy, které jsou dávno překonané. Ve světě technologií existuje řada mýtů, které se zde neustále drží bez ohledu na to, že jsou často dost zcestné, zavádějící a neaktuální. Pojďme se podívat na ty nejčastější technologické mýty.

Víc megapixelů = lepší fotka

Na trhu máme smartphony, které se chlubí foťáky s neuvěřitelným počtem megapixelů. Jde o hodně silný marketingový argument, jelikož mnoho uživatelů se domnívá, že vyšší počet megapixelů automaticky znamená lepší výsledek, tedy fotografii. Kvalitu fotky však ve větší míře ovlivňuje senzor a čočka fotoaparátu, takže smartphone s někdy až bizarně vysokou nominální hodnotou megapixelů nemusí nutně znamenat kvalitní fotografie. V neposlední řadě, navzdory veškerým AI fičurám, které dnešní fotoaparáty u smarphonů mají, záleží také na fotografovi. Někdy totiž ani kombinace vysokého počtu megapixelů, skvělé čočky a senzoru nemusí znamenat kvalitní fotku.

Větší paměť RAM = vyšší výkon

Jedním z rozhodujících faktorů u nákupu nového notebooku, počítače, ale i smartphonu je pro mnoho uživatelů velikost operační paměti. Mnozí se domnívají, že čím vyšší je hodnota operační paměti, tím výkonnější bude jejich zařízení. Operační paměť má velký vliv na celkový výkon, zejména pak na multitasking, nicméně jen na její velikosti nezáleží – svou roli hraje také procesor, typ úložiště, základní deska… zkrátka pro co nejvyšší výkon je zapotřebí dobře vybrat veškeré komponenty, a nejen naládovat všechny sloty RAMkami v domnění, že teď to bude konečně lítat.

Víc čárek = lepší připojení

Naše chytré telefony ukazují sílu signálu. Řada uživatelů se domnívá, že „čárky“ vypovídají o kvalitě připojení k síti, což není úplně pravda. Pokud se uživatel nachází v blízkosti vysílače, bude mít „plný signál“, nicméně pokud je zde připojeno více lidí (respektive zařízení), může být kvalita připojení slabší a mohou třeba vypadávat hovory nebo může být pomalejší internet.

Vypnutí aplikací na pozadí = vyšší výkon telefonu

Jeden z nejvíce zakořeněných mýtu se týká zvyšování výkonu telefonu vypínáním aplikací běžících na pozadí. Jde poměrně o logickou úvahu a tato metoda se osvědčila u osobních počítačů, ale operační systém smartphonů funguje zkrátka jinak – je chytřejší, než byly Windows 98, a automaticky suspenduje aplikace v pozadí, když potřebuje uvolnit výpočetní zdroje. Navíc když aplikace na pozadí povypínáte, jejich opětovné spuštění trvá delší dobu, než když je jen „probudíte“.

Inkognito režim = absolutní anonymita

Hodně lidí si myslí, že když přepnou svůj prohlížeč do anonymního režimu, nikdo je netrackuje a veškeré jejich aktivity jsou před světem utajeny. Když je prohlížeč v anonymním režimu, tak se neukládá historie vyhledávání, cookies a data a informace vložené do formulářů na stránkách. A tam veškerá „anonymita“ končí – autority a provozovatelé webů vás stále mohou trackovat.

Aplikace z App Storu a z Google Play = záruka bezpečnosti

Pokud jde o bezpečnost, tak se často dočítáme rady typu: „Instalujte aplikace pouze z oficiálních zdrojů“. Oficiálních zdrojem, kde sehnat aplikace, jsou Apple Store a Google Play. Aplikace, které se zde nacházejí, by měly procházet kontrolou a být bezpečné. Jenže ve skutečnosti se i sem dostávají škodlivé a podvržené aplikace, a to celkem ve velké míře. Proto i při instalaci aplikace z oficiálních app storů pečlivě kontrolujte, zda všechno sedí a vyhněte se aplikacím od neznámých vývojářů.

Počítače od Applu = žádné viry

Počítačů od Applu se netýkají žádné hrozby – není možné je zavirovat, nenasazují se do nich škodlivé skripty, nezneužívají se bezpečnostní nedostatky… To by bylo skvělé, že? Jenže to není pravda. Je sice fakt, že statisticky daleko více hrozeb míří na platformy Windows, protože jsou daleko rozšířenější, tudíž je pravděpodobnější, že budou útočníci úspěšní. Nicméně to vůbec neznamená, že by si jablíčkáři mohli oddechnout a nechat svá zařízení nechráněná. Hrozby se týkají i počítačů od Applu!

Vypnutá Wi-Fi a Bluetooth = úspora baterie

Vypínat Wi-Fi a Bluetooth ve snaze ušetřit kapacitu baterie nemá smysl v případě, že tyto funkce aktuálně nevyužíváte. Pokud jsou tyto funkce zapnuté a neaktivní, tak nemají prakticky žádný vliv na baterii. Navíc současný hardware, který se využívá pro konektivitu, je natolik energeticky úsporný, že není nutné Wi-Fi a Bluetooth vypínat pokaždé, když je nevyužíváte.

Update = záruka skvělého fungování

Instalovat aktualizace je nutné, o tom není pochyb, zejména systémové aktualizace a bezpečnostní záplaty. Občas se ale stane, že update přinese víc škody než užitku. Kolikrát se stalo i těm nejlepším z nejlepších, že vypustili zabugovaný update, který vyústil v „bricknutí“ některých zařízení. Nechvalně proslulé jsou také updaty operačních systému pro počítače (Microsofte, koukáme tvým směrem!). Čili ano, updaty jsou důležité, nicméně nemusíte být zrovna mezi prvními, kdo je otestuje.

Režim letadlo = rychlejší nabíjení

Žijeme v době, kdy výrobci přicházejí s rychlo-nabíječkami, které nabíjí telefon/notebook za hodinu na plnou kapacitu. Paráda, ale pro ty, kteří ještě nemají zařízení s rychlo-nabíjením, je tu tríček. Říká se, že přepnutím telefonu do režimu letadla, se rychleji nabije. V tomto režimu je vypnutá veškerá komunikace a konektivita a ve skutečnosti se telefon opravdu nabije rychleji. Jenže jde o úsporu v řádu jednotek minut, což vlastně není tak moc odvaz. Navíc po dobu nabíjení nemůžete využívat všechny služby, takže ve výsledku se to ani tak moc nevyplatí.

 

Total
0
Shares
Další články