Tamagoči, fenomén, který poznamenal jednu generaci

Pokud jste vyrůstali v 90. letech, tak vás neminuly technologické skvosty, jako byly „vypalovačky“ na CD, ohavné gremlinoidní nenažrané zrůdy jménem Furby, levné napodobeniny herních konzolí z tržnic s 9 999 999 hrami za 250 korun a taky Tamagoči. A právě o nich si budeme povídat přeci!

Svou invazi zahájila kapesní digitální zvířátka ve své domovině, v Japonsku, v roce 1996. O rok později vzala útokem zbytek světa a masové oblibě se těšila i u nás. Kdo je nevlastnil, byl kolektivem zavržen. Oválné přívěsky ve tvaru vejce s miniaturním displejem a třemi tlačítky ukrývaly zvířátka, o která jsme se starali ve dne v noci a ochotně jsme kvůli nim nechali živořit své křečky, rybičky a další nebohé tvory.

Tamagoči je složenina japonského slova tamago – vejce a anglického slova watch (hodinky nebo též sledovat).

Uvnitř přívěsku byl počítač, na kterém běžela hra, respektive odehrával se život jednoho digitálního zvířátka. Ovládání bylo primitivní – uživatel mohl Tamagoči krmit, hrát si s ním, uklízet po něm a kontrolovat jeho stav. Což bylo zkrátka jednodušší, než vyvenčit skutečného psa, nebo vyčistit morčeti klec. Navíc šlo pro mnoho dětí o jejich vůbec první interakci s elektronickou hračkou tohoto typu – přece jen tehdy nebylo ještě úplně standardem mít doma počítač (natož pak na něm něco hrát) a o mobilním hraní se nám tehdy ani nesnilo.

Bandai presents

Za originálními Tamagoči je společnost Bandai. Hračka se doslova přes noc stala obrovským hitem, samozřejmě že se téměř okamžitě vyrojila řada klonů. Pokud jste tedy v 90. letech nosili ve své kapse dinosaura, pejska, želvu nebo cokoliv dalšího, tak jste s velkou pravděpodobností vlastnili jeden z klonů, kterými byly zaplaveny tržnice v každém městě.

Tyto často odfláknuté klony měly ale obrovskou výhodu – většinou byly milosrdnější a na rozdíl od originálů přestaly fungovat dřív, než bylo nebohé dítě vystaveno traumatu ze smrti svého digitálního mazlíčka. Bohužel zde byly i varianty (naštěstí se vyskytovaly velice zřídka), u kterých zase zvířátka umírala neustále bez ohledu na kvalitu poskytované péče –  kde je dnes konec jejich vlastníkům, je asi lepší nedomýšlet.

Tamagoči se připisuje důležitá kulturní role – údajně jimi byl inspirován další fenomén, který poznamenal celou generaci, oblíbení Digimoni.

Ano, mnozí z nás se poprvé setkali se smrtí právě u svého tamagočiho. Ta byla prezentována různě – evropská a americká verze byla přijatelnější. Americká a evropská tamagoči vlastně neumírala – po vytrvalém zanedbávání, digitálním týrání nebo v důsledku sešlosti věkem tamagoči „odletěla“ a vrátila se kamsi na svou planetu. Japonská verze byla v zobrazení smrti explicitnější – po smrti dostalo zvířátko andělská křídla a odletělo na hřbitov. Dnes patří původní „umírající“ Tamagoči k ceněným sběratelským kouskům.

Reklama na druhou generaci Tamagoči, která byla vybavena funkcí pauznutí, aby děti nerozptylovala zvířátka například ve škole.

Tamagoči jsou zpět, ale potřebuje je někdo?

Přestože jsou 90. léta minulého století už dávno ta tam, Bandai Tamagoči nikdy neopustil a v nějaké formě je produkuje dodnes. V roce 2018 se na trh vrátila Tamagoči s klasickým černobílým displejem a o rok později zahájila společnosti Bandai prodej nejnovější verze Tamagoči On.

A jak novodobá tamagoči vypadají? Barevné displeje, větší přehled o tom, co digitální mazlíček dělá – krmit ho můžete v restauraci, cestovat do různých zemí a také přibyly svatby! Ano, tamagoči se mohou také vzájemně křížit a množit. Další možnosti interakcí rozšiřuje aplikace pro „Tama-watching“, kde se ve virtuálním prostoru můžete setkávat s dalšími „chovateli“.

Zdroj: Bandai

Nových Tamagoči se prodaly už desítky milionů kusů a není žádným překvapením, že solidní uživatelskou základnu tvoří dospělí hráči. Takže se Tamagoči veze na vlně nostalgie, protože dnešní děti jsou přece jen jiná generace, která si osvojuje technologie dříve, než začne chodit. Upřímně – pro děti, které plynule přecházejí z Minecraftu na Fortnite dřív než na pevnou stravu, nebudou Tamagoči asi moc atraktivní, pokud ovšem nedostanou nějaký battle royale mód.

Mimochodem, i nová generace tamagoči umírá, smrt zvířátek je zobrazena náhrobním kamenem, nad kterým levituje duch. To je prostě něco, co dnešní děti nemůže ani omylem rozhodit. Tamagoči On vyjde na 60 dolarů, což ale rozhodí i většinu dospělých.

Nicméně z trhu nezmizely naštěstí ani klony, které vyjdou doslova na pár korun. Pokud si chcete zavzpomínat a svírat v ruce digitálního mazlíčka, tak jen do toho. Po prvních minutách nadšení zamáčknete slzu nostalgie, zabojujete s dnes už podivným a překonaným ovládáním a následně konečně oceníte, jak obrovský technologický pokrok digitální hry za 25 let udělaly.

 

Total
0
Shares
Další články