SpoonTEK: Jak chytrá je chytrá lžíce?

S chytrými doplňky a gadgety se setkáváme na každém kroku. Některé z nich jsou celkem zajímavé a užitečné. U jiných je účel jejich existence sporný. Kam asi bude patřit chytrá lžíce?

SpoonTEK je výtvor dua Ken Davidov a Cameron Davidov (otec + syn). Oba pracují v potravinářství od roku 1999 a ve lžícovém průmyslu jsou považováni za elitu. Na svém kontě mají třeba cenami ověnčenou lžičku ve víčku balení zmrzliny a skládací lžičku k jogurtu, které na trh přinesly společnosti Häagen Dazs a Generals Mills. Tito inovátoři, kteří stojí za průkopnickými spotřebitelskými produkty, se nyní pustili do ambiciózní projektu – chytré lžíce.

Na jakém principu chytrá lžíce podle svých tvůrců funguje? Lidský jazyk rozpozná pět základních chutí – sladkou, slanou, kyselou, hořkou a ostrou. Když jíme, aktivují se naše chuťové pohárky a mozek určí výsledné vnímání chuti. SpoonTEK využívá pokročilou galvanickou senzorickou technologii k aktivování a nabuzení chuťových pohárků prostřednictvím stimulace. Celá magie chytré lžíce tedy probíhá prostřednictvím dvou elektrod. Jedním prstem se dotýkáte elektrody na rukojeti, jídlo se dostává do kontaktu s druhou elektrodou umístěnou ve lžíci. Dojde ke slabému elektrickému výboji, který prochází jídlem na lžíci přímo do jazyka. Člověk to nepocítí, ale jeho chuťové pohárky údajně ano. Podívejte se, co k tomu uvádí duchovní otec projektu, který v krátkém videu vysvětluje, jak chytrá lžíce funguje.

Zkrátka revoluce ve stravování je tady! Zapomeňte na dochucování, stačí dát elektrošok do jazyku. Nicméně některé demonstrace jsou vážně přesvědčivé a nepůsobí vůbec strojeně. A zdá se, že nejlepší výsledky má SpoonTek v případě konzumace jogurtu.

Pokud vás SpoonTEK oslovil, můžete projekt backnout na Indiegogo. Pokud ujíždíte na jogurtech, zmrzlině nebo polévkách, tak je SpoonTEK ideální volba!

 

Diskuze k článku