Software od českého Sharry Europe ovládá neinteligentnější budovu v Evropě

Na konci června se ve Varšavě oficiálně otevřela první budova kancelářského komplexu Spark, který se zařadil mezi technologicky nejvyspělejší projekty v Evropě. Hlavním dodavatelem integrovaného řešení pro chytré technologie v rámci celé budovy i jednotlivých kanceláří je Sharry Europe, PropTech (Property Technology) studio z České republiky. 

Při vstupu do budovy nemusíte hledat plastovou kartičku, ale turnikety vám otevře mobilní telefon. Pokud se potřebujete sejít s jakýmkoli kolegou, jeho aktuální polohu vám ukáže systém indoor navigace. Je vám horko? Nezdržujte se pátráním po ovládání ke klimatizaci, na displeji svého smartphonu si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu v místnosti.

Komplex Spark

Takhle vypadají kanceláře budoucnosti, které jsou odnedávna přítomné ve varšavském komplexu Spark. Developerem projektu je firma Skanska, která také obsadila velkou část kancelářské plochy. Spark se zařadil do čela nejinovativnějších administrativních budov v Evropě, jako jsou Edge v Amsterdamu, Tieto campus na jihu Finska nebo Agnelli Foundation HQ v Turíně.

Společnost Skanska ve Sparku poprvé zabudovala zbrusu novou platformu Connected by Skanska, která v sobě propojuje chytré technologie jak v rámci celé budovy, tak i uvnitř jednotlivých kanceláří. Platformu vyvinulo studio Sharry Europe.

Platforma Connected by Skanska je v současnosti nejkomplexnější řešení pro chytré budovy. Je připravena k napojení nových technologií, a tak není závislá na konkrétním hardwaru. Vedle varšavského Sparku se částečně využívá také v dalších budovách Skanska v Evropě, které byly nedávno dostavěné nebo se aktuálně dokončují: Visionary (Praha), Nowa Fabryczna (Lodž), Generation Park (Varšava), High5ive (Krakow), Campus6 (Bukurešť) a Mill Park (Budapešť).

Podle spoluzakladatele a CEO Sharry Europe Josefa Šachty je celá platforma Connected by Skanska rozdělena na dvě části. Na úrovni Connected Fit-Out je to například možnost z mobilního telefonu rychle a intuitivně ovládat chytré osvětlení či teplotu v místnosti, rezervovat si zasedačku (brzy pomocí technologie rozšířené reality) nebo najít kolegu/kolegyni pomocí systému indoor navigace.

V rámci celé budovy pak funguje systém Connected Building, který zahrnuje již zmiňované nahrazení plastových kartiček u vstupu mobilním telefonem, instalaci virtuální recepce nebo nastavení dynamických parkovacích zón, kdy se využívání jednotlivých míst řídí aktuální poptávkou. Podporuje také komunitu uvnitř administrativního komplexu díky možnosti přes aplikaci snadno sdílet pozvánky na vlastní eventy, vzkazy na “virtuální nástěnce”, informace o budově nebo si rezervovat sdílená jízdní kola.

Administrativní komplex Spark nabídne v příštích letech celkem 57 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy. První ze tří budov je již zprovozněná, poslední by měla být dostavěná do konce roku 2021.

Total
1
Shares
Další články