Smart Prague: Praha v Karlíně buduje moderní veřejný prostor a testuje, co z chytrých prvků dává smysl

Chytré město Praha. I díky velmi špatné komunikaci ze strany města a dalších subjektů při tomto spojení na tvářích často vzniká trpký úšklebek. Zčásti je to oprávněné, ale když se do plánů hlavního města a koncepce Smart Prague podíváte podrobněji, zjistíte, že je situace trochu jiná. Zda bude ale vše končit úspěchem, to už je docela jiná diskuze.

Je to právě chytrá lavička, která při zmínce smart city a Prahy vyskočí na mysl obvykle jako první. A že to není příliš pozitivní, protože se nejčastěji mluví o nesmyslnosti takového mobiliáře a zbytečně vyhozených penězích. Realita je ale přitom docela jiná.

O jedné drahé lavičce

Praha rozhodně nezakoupila jen jednu lavičku, ale má jich hned deset a testuje, jaké z nich a jestli vůbec dávají smysl. Navíc ani jedna nestála čtvrt milionu korun, byť některé modely se k této částce přiblížily. Pro Prahu je teď klíčové, že z chytrých laviček sbírá data, aby mohla efektivně vyhodnotit, zda takový prvek chytrého města dává smysl a jak ho vlastně občané využívají.

Moderní lavičku se solárními panely je možné najít například na okraji Karlínského náměstí u Sokolovské ulice. Ostatně v Karlíně se toho v této oblasti děje mnohem více, ale k tomu se ještě vrátíme. Chytrá lavička má dvě USB zásuvky a Wi-Fi. Slouží tedy k dobití mobilních zařízení a připojení k internetu.

Všechno je to o datech

Pokud jste si dosud mysleli, že je dobíjecí lavička k ničemu, data vás možná překvapí. „Podle současných dat 95 % vyrobené energie si lidé rovnou odeberou při používání svých chytrých zařízení. Laviček od různých výrobců jsme do července letošního roku rozmístili deset po celé Praze, v současné době jich je k vidění devět, neboť jedna byla vandaly zničena a je v opravě,“ komentuje aktuální situaci kolem chytrých laviček Vítězslav Klika, projektový manažer Smart Prague.

Smart Prague je koncepce pro moderní Prahu, kterou vypracoval Operátor ICT. Ten navíc pro hlavní město zajišťuje provoz datové platformy, na níž bude shromažďovat veškerá data z nově nasazených technologií a vyhodnocovat jejich užitek. To platí právě také u laviček. Operátor ICT bude další využitelnost chytrých laviček vyhodnocovat v únoru příštího roku.

Prototyp moderního veřejného prostoru

Ale zpět ke Karlínu. Praha chce totiž v příštích letech v oblasti kolem Karlínského náměstí a ulic Sokolovská a Křižíkova směrem ke stanici metra Křižíkova vybudovat chytrou čtvrť. Právě tady začíná pilotně testovat několik technologií. V Karlíně se tak dočkáme v následujících měsících chytrého osvětlení, respektive chytrých lamp.

Některá svítidla v této oblasti jsou již více než padesát let stará. Praha se proto rozhodla, že místo aby je jen vyměnila za nové, úspornější modely, rovnou jim přidá i další technologie. Vedle chytřejšího svícení jako takového to bude možnost připojení se k internetu, dobití elektromobilu, předávání informací o ovzduší, intenzitě provozu či klimatických podmínkách.

„Představte si, že každé nové svítidlo může mít napojeno ještě čtyři další čidla, která dokážou přinášet další informace z dané lokality,“ vysvětluje Vladimír Zadina, který chytré projekty v Praze řídí. Jedno z čidel například dokáže mapovat intenzitu provozu na komunikaci, a tak v nočních hodinách, kdy jsou ulice vylidněné, může docházet k poklesu intenzity veřejného osvětlení.

Svítit úsporněji

„Není to tak, že by ovšem došlo k prudkému zhasínání a rozsvěcování, které by bylo nepříjemné, ale pouze k pozvolnému. Navíc pohyb po ulicích musí být stále bezpečný,“ doplňuje ředitel Smart Prague.

Nová svítidla vytvoří tzv. senzorickou síť, která bude předávat informace pro množství dalších aplikací. Ty budou k dispozici institucím, ale i občanům. Komplexnímu sběru dat se bude věnovat již zmíněný Operátor ICT. Nová svítidla by se měla v Karlíně objevit za tři až pět měsíců, a to na 92 stávajících stožárech.

„Jedná se o pilotní testovací projekt, na kterém si chceme co nejvíce věcí vyzkoušet a ověřit, než se budeme pouštět do většího projektu. Tímto chceme zabránit rizikům ekonomických ztrát nepromyšleného skoku do sítě veřejného osvětlení,“ vysvětluje pražská primátorka Adriana Krnáčová. Hlavní město má celkově přes 135 tisíc sloupů veřejného osvětlení, takže karlínské testování je skutečně jen zlomek.

Posvítit a nabít auto

Pokud jsou ale výpočty Prahy správné, měla by nová svítidla ušetřit na spotřebě elektrické energie nejméně pětadvacet procent. I to by bylo dobré, navíc když se k tomu přidají i další technologie. Praha nakonec tento projekt testovacího osvětlení vysoutěžila za 4,7 milionu korun, což je téměř polovina proti původně předpokládané ceně zakázky.

Na pěti místech se pak sloupy vymění kompletně, tedy nejen svítidla, což znamená integraci nabíječek elektromobilů. „Tyto sloupy nebudou mít jen nová svítidla, ale budou sloužit také jako nabíječky elektromobilů. U každého sloupu bude možné nabíjet až dvě vozidla. K dispozici budou dvě zásuvky na 400 V a jedna na 230 V,“ popisuje další karlínskou novinku Vítězslav Klika.

Nabíjecí místa mají návaznost na připravovaný projekt sítě dobíjecích stanic v Praze, kdy se připravuje základní studie na projekční a inženýrské sítě. Realizace je tu ale vzhledem k nutnosti instalace nových silových kabelů o něco složitější. Praha by přesto ráda spustila i tyto nabíjecí sloupy na jaře příštího roku.

Wi-Fi pro podporu kultury

Když už je řeč o chytrých projektech Prahy, zmínit musíme také nasazení veřejné Wi-Fi na Petříně. Mnoho lidí totiž i nad tímto záměr jen nevěřícně kroutilo hlavou, opět za to ale může z velké části nezvládnutá komunikace. Celý projekt je totiž o něčem mnohem větším, než je jen možnost připojit se v krátké cestě lanovkou k internetu.

Praha zavádí Wi-Fi na více důležitých strategických či turisticky atraktivních míst, což je vedle Petřína také ZOO, botanická zahrada a opět Karlínské náměstí. Výsledkem celého snažení má být speciální geolokační aplikace pro Pražany i návštěvníky Prahy. Vedle podpory informovanosti má jít zejména o propagaci kultury v hlavním městě.

„Vzhledem k tomu, že moderní veřejná správa klade čím dál tím větší důraz na blízký kontakt s občany, poskytování kvalitní městské Wi-Fi nám dává zcela nové možnosti, jak zaujmout obyvatele a návštěvníky Prahy. Můžeme jim aktivně sdílet obsah a propojovat je s aktuálními a zajímavými informacemi různých městských organizací,“ vysvětluje Kamila Kolmanová, která se v rámci Operátora ICT věnuje novým médiím.

Rychlý a levnější průzkum

Součástí aplikace tak má být mimo jiné kulturní přehled zajímavých akcí v Praze a doporučení těch nejzajímavějších kulturních či hudebních událostí, jež město podporuje. „Vidíme v tom významný synergický efekt při efektivním šíření informací a propagaci kultury,“ dodává Kamila Kolmanová.

Přes mobilní aplikace bude možné návštěvníky i rezidenty upozornit například na poslední volná místa na zítřejší divadelní představení a rovnou nabídnout nákup vstupenky, třeba za výhodnější cenu. Podporou kultury ale funkčnost aplikace nekončí. Praha má v plánu, že touto cestou může také oslovovat obyvatele s krátkými průzkumy veřejného mínění.

„Pokládáme tuto metodu za inovativní způsob komunikace a řešení, kdy můžeme jejím prostřednictvím generovat přímé úspory na realizaci průzkumů veřejného mínění,“ uvádí Vítězslav Klika.

Co dalšího Praha chystá, nasazuje nebo o čem se v rámci chytrého města alespoň diskutuje, najdete na webu Smart Prague. Slova představitelů města i Operátora ICT a dalších znějí nadějně a dávají smysl. Klíčové ale bude, jak bude nasazení nových technologií probíhat v praxi. Začít systematickým sběrem dat a na základě jejich vyhodnocení dělat další rozhodnutí je dobrý start. Je tu ale ještě mnoho proměnných, jestli se z Prahy do budoucna skutečně stane moderní, technologické město. Můžeme doufat, že se to Praze povede.

Total
0
Shares
Další články