Smart Mobility Hackathon Prague: Studenti z Berkeley budou řešit dopravní problémy Prahy

O víkendu od 12. do 14. března 2019 se proti sobě v pražském Škoda Auto DigiLabu postaví dvacet studentských týmů z předních univerzit celého světa na třetím ročníku inovačního turnaje Smart Mobility Hackathon Prague. Nejlepší nápad, jak využít moderní technologie pro rychlejší a zodpovědnější cestování ve městech, vybere odborná porota v neděli 14. dubna na Staroměstské radnici. Primátor hlavního města Prahy předá vítězům šek na 5 000 euro.

Na hackathonu soutěží trojčlenné týmy složené nejen z nadšenců do umělé inteligence, velkých dat a programování, ale také vizionářů z řad talentovaných studentů z České republiky, Německa, Ruska, Spojených států, Izraele či Singapuru.

Po čtyřiceti osmi hodinách nonstop práce týmy představí nápady, jak lépe rozvážet po městě zásilky, jak sdílet flotilu elektromobilů mezi obyvateli, jak bude vypadat zastávka MHD budoucnosti či jak předpovídat cenu aut s využitím umělé inteligence. Hackerům bude vůbec poprvé vydán napospas prototyp samořídícího elektro letadla s vertikálním startem. Vítězný tým si odnese 130 000 korun a nabídku spolupráce s hlavním městem či partnerskými firmami.

Data zlepší život Pražanů

Doprava spotřebuje čtyřicet procent veškeré energie, kterou má lidstvo k dispozici. Místo svobody pohybu lidem doprava způsobuje ve městech stres a ničí jejich zdraví. I když řešíme, jak poletíme na Mars, tak vnímám jako mnohem důležitější vymyslet, jak se rychle dostaneme z jednoho konce Prahy na druhý. Ve městech už nyní žije polovina lidstva a umělá inteligence, velká data či samořídící auta jsou cestou, jak zlepšit nám všem život,” popisuje organizátor hackathonů Tomáš Studeník, proč se svým týmem a partnery zvolil již potřetí chytrou mobilitu jako téma hackathonu.

Hackeři budou mít k dispozici reálná dopravní data z hlavního města jako jsou trasy taxislužeb, cesty balíků v Praze či údaje z datové platformy Golemio. Odborná porota na závěr hackathonu posoudí eleganci technického řešení dopravních problémů a ohodnotí také byznysový potenciál a novátorství studenty představených nápadů.

Profesor Michael Šebek, šéf Katedry řídicí techniky ČVUT v Praze a prezident poroty, hodnotí přínos akce pro budoucnost: “Chytrá mobilita je pro lidstvo zásadní. Mladé lidi mobilita baví, každý se chce hýbat a pohybovat bez omezení. Nejen z těchto důvodů je Smart Mobility Hackathon pro naše studenty velice atraktivní. Opět se těším na poměřování mozkových sil studentů pražské techniky se světovou špičkou.

Total
9
Shares
Další články