Škoda nastupuje na trend IoT, nový Kodiaq je díky SIM připojen k internetu

Právě představený vůz Škoda Kodiaq je prvním modelem automobilky, který je plně připojený k síti. V SUV je zabudovaná elektronická SIM karta zajišťující stálé připojení k internetu, zabezpečované společností Vodafone. Česká automobilka se tak přidává ke všeobecnému trendu, v rámci kterého výrobci své vozy kvůli zlepšení a zkvalitnění služeb připojují k internetu věcí – IoT.

Samotný koncern Volkswagen, který Škodu vlastní, již s Vodafonem zkušenosti má – kromě vozů VW jsou přes jeho síť připojeny také automobily Audi. Jízdu připojování vozů si ale nenechalo ujít ani BMW, Volvo, nebo samozřejmě Tesla.

Prostřednictvím služeb Care Connect má majitel vozu k dispozici vzdálený přístup, proaktivní servis a nouzové volání. K dispozici jsou informace o stavu vozidla – třeba údaje o místě, kde byl naposledy zaparkován, jestli jsou otevřená nebo zavřená okénka nebo údaje o zbývající dojezdové vzdálenosti.

kodiaq

Mezi další funkce patří online upozornění při spuštění alarmu, oznámení o opuštění vozidla uživatelem přednastavené oblasti nebo ovládání klaksonu a výstražných světel – kromě pravděpodobně mnoha prank videí mají tyto funkce sloužit například pro snazší lokalizaci vozu na parkovišti.

Zahrnuto je rovněž tlačítko nouzového volání eCall. Tato služba by se v Evropě měla stát standardním vybavením vozů od roku 2018, v Kodiaqu je k dispozici již nyní. Prvky proaktivního servisu umožňují naplánovat online servisní prohlídku, konzultovat dotazy přes infolinku nebo v případě potřeby přivolat pomoc na cestě, která zároveň obdrží informace o konkrétní závadě na vozidle.

Technika v reálném času navíc zaznamenává případnou nehodu a automaticky naváže kontakt s centrálou nouzového volání značky Škoda, a to kdekoliv v Evropě. Podle údajů Vodafone probíhá komunikace mezi vozem a automobilkou v uzavřeném a bezpečném systému.

Pevně zabudovaná SIM karta je propojena se systémem servisních služeb Škody a data přijímá nebo odesílá výlučně v rámci tohoto systému. Data a funkce vozidla by tak měly být chráněny proti útokům zvenčí.

Nicméně – sen o tom, že si jednou zajezdíme autem jen díky chytré appce v mobilu, jako to díky mobilu Ericsson udělal James Bond, se zatím ještě neplní.

https://www.youtube.com/watch?v=smvR7ocyNkM

Total
0
Shares
Další články