Sh**t! I Smoke: Aplikace ukáže, kolik cigaret denně vykouříte kvůli špatnému ovzduší (i když jste nekuřák)

V závislosti na tom, kde žijete, můžete kouřit i krabku cigaret denně bez toho, abyste si vůbec zapálili. Zajímá vás, kolik cigaret jste dnes pasivně vykouřili jen kvůli tomu, že žijete ve městě? Odpověď nabídne aplikace Shit! I Smoke, kterou za jeden týden vyvinul v Brazílii narozený Marcelo Coelho a Pařížan Amaury Martiny.

„Sh**t! I Smoke jsme si řekli, když jsme prvně viděli článek o ekvivalenci mezi znečištěním vzduchu a kouřením cigaret. Kouřili jsme několik až do osmi cigaret denně bez toho, abychom se dotkli jediné,“ popisuje dvojice.

Aby mohli všichni jednoduše vidět, kolik toho denně vykouří jen kvůli znečištěnému ovzduší – a upozornili tak na tenhle velký problém – vyvinula dvojice aplikaci, která zjistí lokaci, kde se uživatel nachází a na základě dat WAQI (World Air Quality Index) spočítá, kolik cigaret daný den „vykouří“.

„Rozhraní je poměrně jednoduché: Geolokuje váš telefon, připojí se k databázi a ukáže počet cigaret, které v tenhle den vykouříte,“ popisuje Coelho.

Aplikace, zdarma dostupná pro iOS i Android, se opírá o studii americké univerzity Berkeley. V ní vědci dospěli k výsledku, že ekvivalentem jedné cigarety denně je úroveň 22 μg/m3 částic PM2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru).

Podle výsledků univerzity je průměrné znečištění vzduchu ve Spojených státech na úrovni 0,4 cigarety denně, v Evropě 1,6 a v Číně 2,4. Ve špatný den v Pekingu však úroveň stoupá až na 25 cigaret, tedy více než jednu krabičku. V den psaní tohoto článku mělo čínské hlavní město úroveň 7 cigaret, Praha 2,1 a třeba Vídeň 0,8 cigarety.

Podle Coelho a Martinyho však aplikace není jen nástrojem sloužícím na informování o kvalitě vzduchu, doplňuje portál CityLab. Její hlavní výhodou je předávání těchto informací jednoduchou a pochopitelnou formou.

„Tyto stanice pro monitorování kvality ovzduší jsou jenom čísla. Čísla velmi specifická pro odborníky, kteří pracují v oblasti životního prostředí. Když provedete konverzi na cigarety, usnadňuje to pochopení, s čím se lidi potýkají a jaké jsou důsledky kvality vzduchu na jejich každodenní životy,“ dodal Martiny.

Total
3
Shares
Další články