Samořiditelné auto Uberu srazilo chodkyni, která zemřela. Jde o první takový případ

Společnost Uber oznámila přerušení testování samořiditelných vozů. Jde o reakci na nehodu, při které v americkém Tempe v Arizoně právě auto Uberu srazilo ženu přecházející přes cestu. Ta na následky zranění zemřela v nemocnici. Pravděpodobně tak jde o první případ úmrtí chodce související s autonomní technologií a samořiditelnými vozy.

Žena přecházela přes cestu mimo přechodu pro chodce, zatímco vozidlo Uberu jezdilo v automatickém módu pod dohledem lidského pracovníka, cituje podrobnosti o nehodě portál Bloomberg. Společnost podle vyjádření policie při vyšetřování aktivně spolupracuje a celý incident se teprve šetří.

Uber v reakci na nešťastnou nehodu okamžitě oznámil, že všechny testy autonomních vozů, které probíhaly v Pittsburghu, San Francisku, Torontu a Phoenixu, zastavuje. „Naše srdce jsou s rodinou oběti. Plně spolupracujeme s policí Tempy a lokálními autoritami při vyšetřování incidentu,“ uvedla společnosti na Twitteru.

V podobném duchu se vyjádřil také CEO Uberu Dara Khosrowshahi.

Samořiditelné vozy v ohrožení?

Odborníci před podobnými případy v minulosti již varovali, teď zároveň někteří očekávají, že nehoda může mít na rozvoj samoříditelných vozů negativní dopady. Proto bude zajímavé sledovat následující průběh vyšetřování i postoje Uberu a dalších stran, které jsou v nástupu autonomních vozidel zainteresovány.

„Jsme ve fázi autonomních vozů, kdy se pořád jen učíme, jak dobré jsou. Vždy při představení nové technologie existuje několik nečekaných situací. Navzdory tomu, že lidé jsou k chybám náchylní, jako společnost máme za sebou dekády zkoumání a porozumění těchto chyb,“ cituje Bloomberg Aurna Sundararajana, profesora na New York University’s Business School.

„Tragické, ale musíme si udržet naši kolektivní vnímání a neunáhlit se se závěry. I když je tato nehoda chybou auta, neznamená to, že bychom měli vyšilovat. Auta jsou šíleně nebezpečné. Přibližně 100 lidí zemře při haváriích ve Spojených státech každý den. Autonomní vozy jsou cesto z tohoto nepořádku,“ myslí si John Gruber, známý bloger o Applu a komentátor.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pavel Doležal: Proč si český stát a startupy nerozumí

Zatím se zdá, že stát potřeby startupů moc nepochopil. Nebo tak alespoň působí jeho dosavadní nevydařená komunikace. Jenže i na straně startupů je velký kus viny a uzavírat se ve své hezké růžové bublině už prostě není dál možné. Investor Pavel Doležal sepsal svůj protestblog, v němž nikoho nešetří a hřebíčky bije po hlavičkách hlava nehlava.