Revoluce jako příchod internetu: Bitcoin opravdu mění svět (nejen) fintechu

Seriál o fintechu |

Bitcoin Coffee vypadá jako normální moderní a mírně hipsterská kavárna. Nachází se v původně industriální budově s obrovskými okny, velký bar a stoly jsou vyrobeny z něčeho, co se podobá kartonu. Při zaměření se na detaily tady ale něco nesedí – třeba na obrazovce v rohu se zobrazuje graf burzy. A ještě poslední věc – jak již napovídá název podniku, platit se tady dá jenom bitcoiny.

„Jde nám o edukaci lidí v technologiích, které jim poskytují větší svobodu a nezávislost od státu. Bitcoin je vlajkovou lodí tohoto cíle. Na začátku jsme přemýšleli nad možností přijímat taky koruny, ale důvod, proč máme bitcoin-only prostředí, je, že chceme lidi jakoby postrčit a tím i vzdělávat, aby získali zkušenosti,“ říká Martin Šíp.

Ten je hlavním koordinátorem celé Paralelní Polis nacházející se ve středu pražských Holešovic, přičemž zmíněná kavárna se nachází v přízemí budovy. Kromě ní v Polis najdete třeba coworking Paper Hub (kde se za nájem platí v bitcoinech) anebo Institut kryptoanarchie, který na přelomu září a října organizuje Hackers Congress.

V rámci čtyř dílů v seriálu o fintechu se TyInternety dívají na hlavní trendy a změny, kterými sektor prochází a jak inovace mění stávající pozici velkých a zavedených hráčů.

Bitcoin Coffee v Paralelním polisu
Bitcoin Coffee v Paralelním polisu

Jak na tom bitcoin je

Bitcoin Coffee je jedním z přibližně osmdesáti podniků v Praze, kde se dá touhle kryptoměnou platit. Jak to s ní vypadá celkově? Podle portálu blockchain.info se její cena pohybuje na úrovni přibližně 600 amerických dolarů za jeden bitcoin a denně se s ní udělá přibližně 225 tisíc transakcí o celkovém objemu v desítkách milionů dolarů. To oproti klasickým měnám opravdu není moc.

„Určitě to poroste, závisí pouze na tom, jak se bude vyvíjet bitcoinová síť. Momentálně je množství transakcí, které může síť za den zpracovat, uměle omezeno. Je to způsobeno velikostí bloků omezenou na jeden megabajt dat. Tohle omezení funguje od začátku bitcoinu a slouží k tomu, aby síť nebyla zahlcena transakcemi a lépe čelila některým druhům útoků,“ vysvětluje Šíp.

Podle něj byl systém nastaven na postupné navyšování tohoto omezení, v bitcoinové komunitě ale vznikly spory blokující jeho růst. V současnosti je připraveno několik řešení, která se budou v následujících měsících aplikovat do praxe.

V průběhu let se tak může cena bitcoinu zvednout na historicky nejvyšší úroveň, kterou zaznamenal v roce 2013, kdy se jeden bitcoin prodával i za více než 1 100 dolarů. „Jako investici bych bitcoin nedoporučoval, jde o klasickou spekulaci,“ myslí si Šíp.

Na to, aby cena i nadále rostla, si bude muset bitcoin vybudovat větší důvěru. A to zejména po krachu několika burz, kvůli kterým přišli jejich klienti o bitcoiny v řádech stovek milionů dolarů. Posledním příkladem ze srpna je burza Bitfinex – ta po útoku hackerů přišla o 65 milionů a svou ztrátu rozdělila mezi klienty tím, že jim vzala 36 procent vkladů.

Paralelní polis

Revoluce začíná

I když tato fakta nepůsobí úplně lákavě, podle mnoha odborníků již bitcoin stihl nastartovat revoluci srovnatelnou s nástupem internetu. Zatím jsme v začátcích, přesto uživatele bitcoinu netvoří jen jednotlivci a fandové kryptoměn, ale i respektované instituce jako třeba Bank of England.

„Bitcoin již revoluci způsobil, ale jsme na začátku. Když si zpomalíte proces výbuchu, máte moment zážehu a pak se plamen šíří. My jsme těsně kolem času, kdy byla zapálena jiskra a palivo začíná hořet jen v malém okolí,“ přirovnává Šíp. Podobně to vidí i jiní.

„Myslím, že jsme v počátcích revoluce. Je to jako na začátku internetové revoluce, kdy již mnoho firem pracovalo na killer app, ale hlavní proud uživatelů ještě fungoval na dialup modelech – díky nim měli přístup k několika stránkám, ale ještě neměnili způsob, jakým funguje jejich podnikání. Bitcoin je dnes ve velmi podobném stadiu,“ říká pro Tyinternety Richard Benserg, CEO čínského fintech startupu Remitsy zaměřujícího se na mezinárodní platby. [Rozhovor s ním najdete na konci článku.]

V čem tato revoluce spočívá? „Tu má na svědomí nejen nástup digitálních měn, ale především technologií za nimi stojících. Hlavním hráčem je v tomto směru blockchain. Technologie spojená primárně s měnou bitcoin funguje jako decentralizovaná veřejná databáze anonymních, ovšem kdykoliv a kýmkoliv zpětně dohledatelných transakcí,“ popisuje Radim Krejčí, obchodní ředitel skupiny Roklen.

Blockchain je distribuční databáze, která udržuje neustále rostoucí seznam záznamů, takzvaných bloků, zabezpečených vůči neoprávněným zásahům a revizím. Každý z těchto bloků obsahuje razítko a odkaz na předchozí blok. Z toho vznikl jeho anglický název – řetězec bloků, blockchain.

„Největší síla blockchainu je v decentralizaci. Je to síť otevřená, kdokoliv se do ní může zapojit a všechno je open-source. Díky tomu vznikla globální síť bez hranic. U bank je to složitější. Líbí se jim tato neohraničenost a levné transakce, ale snaží se budovat vlastní systém se stejnými vlastnostmi, který bude pod jejich kontrolou. Tím se decentralizace naruší,“ říká Šíp.

Decentralizace je podstatná taky podle Benserga. Avšak kvůli tomu, že je kód bitcoinového blockchainu open-source, vznikají další blockchainy, a to včetně těch bez jakékoliv měny jako bitcoin. „Blockchain je ve skutečnosti velmi neefektivní způsob zaznamenávání transakcí, pokud to provádí centrální autorita nebo důvěryhodná skupina účastníků,“ říká.

Blockchain podle něj není vhodný pro všechny aplikace a ne všechny blockchainy jsou si rovné. „Změny kódu můžou odstranit některé z revolučních aspektů bitcoinu k užitku zakladatelů daného blockchainu, kteří to mohou zneužít ve svůj prospěch,“ vysvětluje Benserg.

Bitcoins on smartphone

Nejen fintech, ale i vzdělávání, sdílená ekonomika nebo volby

Aktuálně se blockchain využívá zejména ve financích. „Zmínit je možné budování peer-to-peer platformy pro obchodování s devizami. V jejím rámci účastníci ušetří miliardy na nákladech, a to jen díky sdíleným, nedublovaným informacím o jednotlivých transakcích, které jsou dostupné všem stranám konkrétního obchodu, od nakupujícího a prodávajícího přes zprostředkovatele až po vypořádávající jednotku. Ten samý koncept se pak dá využít i v oblasti obchodování s cennými papíry či komoditami,“ říká Krejčí.

Příkladem jeho využití ve financích může podle Krejčího být spolupráce BNY Mellon, Deutsche Bank, Santander a ICAP, které se připojí po boku švýcarské UBS, aby vytvořili novou kryptoměnu Utility Settlement Coin (USC). Díky ní očekávají rychlejší a efektivnější alternativu stávajících clearingových a vyrovnávacích procesů.

Jako další příklad Krejčí jmenuje FX obchody, kde může díky blockchainu úspora vzniknout například díky existenci jednoho záznamu o konkrétním obchodu, ke kterému budou mít přístup všechny strany. Dosud bylo potřeba záznam o transakci vytvářet jednotlivě pro každou z nich.

„Existuje projekt, který zahrnuje většinu z deseti největších bankovních institucí, jež dominují tomuto v dolarech denominovanému pětibiliónovému průmyslu,“ říká Krejčí. Díky blockchainu to tak ale nemusí zůstat dlouho – roste jim konkurence v podobě nezávislých fintech platforem a nebankovních institucí. Příkladem může být platforma pro provádění devizových směn a navazujících plateb RoklenFx nebo platforma pro investiční crowdfunding Fundlift.cz.

Potenciál využití blockchainu ale míří mnohem dál, než jen do finančního sektoru. „Své využití díky schopnosti neustálého ukládání dat dokáže nalézt i v jiných oblastech, například ve vzdělávání, sdílené ekonomice či jako technologie přinášející nový způsob hlasování ve volbách,“ jmenuje Krejčí.

„V rámci širšího využití, například při volebním hlasování či sdílené ekonomice, blockchain v podstatě pomáhá vytvořit novou sociální síť obsahující online identitu jednotlivců napojenou na konkrétní hlasování či na hodnocení nebo recenzi. V oblasti vzdělávání je pak řeč o vytvoření platformy umožňující nejen sdílení studijních materiálů, ale rovněž i psaní kontrolních testů a zveřejnění samotných výsledků,“ dodává.

Richard Bensberg: Startupy teď mohou vyvíjet finanční služby i bez obrovských kapitálových rezerv

Remitsy je fintech startup s pobočkami v Londýně a Pekingu snažící se o revoluci obchodních plateb do Číny pomocí technologie blockchain. „Zprostředkováním konverze prostřednictvím bitcoinu můžeme platby doručit rychleji a s mnohem nižšími poplatky než tradiční konkurenti, jako jsou banky nebo PayPal,“ popisuje byznys CEO startupu Richard Bensberg.

Kromě samotného byznysu bitcoin využívá taky na vyplácení svých zaměstnanců. „Z praktických důvodů je spousta zaměstnaneckých výdajů v různých měnách. Potřebujeme spravedlivý způsob na organizaci a konsolidaci, přičemž naši zaměstnanci bitcoin přijímají rádi. Mohou se u něj pak rozhodnout, jestli z něho splatí své kreditní karty nebo jej budou držet, aby využili přirozených dlouhodobých deflačních aspektů jeho měnové politiky,“ vysvětluje.

Richard Bensberg Remitsy
Richard Bensberg

V médiích se již před několika lety zmiňovala „revoluce“, kterou bitcoin přinese. Nastala, nebo nás ještě čeká?

Myslím, že jsme v počátečních fázích revoluce. Je to jako na začátku internetové revoluce, kdy již mnoho firem pracovalo na killer app, ale hlavní proud uživatelů fungovat ještě na dial-up modemech, přes které měli přístup k několika stránkám, ale ještě neměnili způsob, jakým funguje jejich podnikání.

Bitcoin je dnes ve velmi podobném stadiu, ale my už víme, jak důležitý je internet v našem každodenním životě a podnikání. Nejúspěšnější revoluce nastávají po počátečním hypu, aniž by si to lidé uvědomovali. V takovém stavu jsme dnes.

Někteří odborníci vidí největší přínos bitcoinu ne v samotné měně, ale v technologii blockchain. Jak vlastně funguje?

Blockchain je unikátní řešení, na kterém je bitcoin postaven s cílem umožnit decentralizovanou peer-to-peer směnu peněz. Zobchoduje se okamžitě i na dálku a bez toho, aby bylo nutné použít třetí stranu, jako je vaše banka, SWIFT, PayPal a podobně.

Blockchain odstraňuje potřebu těchto třetích stran a náklady s nimi spojené. Pomocí teorie her poskytuje ekonomickou pobídku pro účastníky, aby byli upřímní. Stimulem je bitcoin, kterým jsou odměňováni horníci za udržování blockchainu. Transakce, které jsou na něm zaznamenané, nemůžou být změněny ani smazány, jsou zapsané navždy. Tato myšlenka o důvěryhodném, neměnném a decentralizovaném systému je revoluční.

Navíc, kódová základna bitcoinu je open-source. To jednotlivcům a podnikům usnadňuje vytváření aplikací a zúčastnit se může kdokoliv, stejně jako na internetu. To slibuje otevřenější, demokratičtější finanční systém a menší centralizaci moci.

Jakým způsobem blockchain využívají finanční instituce?

Finanční instituce se bojí, že zůstanou pozadu, protože tato technologie významně mění jejich budoucí obchodní modely. Akademici se zaměřením na finanční systémy a začínající firmy přinesli bitcoinu pozornost tradičních společností. Byly již uskutečněny pokusy s vydáváním obchodovatelných žetonů založených na blockchainu, podvratné vůči potřebě centrálních zúčtovacích bank. Příležitosti vidím také v oblasti přeshraničních plateb.

Problémem ale je, že tradiční myšlení a touha po kompletní kontrole (spíše než spoléhání se na trh) často vede tradiční hráče k hledání blockchainu bez bitcoinu. Marc Andreesen, americký investor rizikového kapitálu, to porovnává s velkými společnostmi v roce 1993, které chtěly „online“, ale nechtěly „internet“ – šlo opět o veřejný protokol mimo jejich kontrolu.

Jakým způsobem podle vás může blockchain sektor fintechu změnit?

Blockchain již finanční technologie změnil. Zvětšil hrací pole tím, že startupy teď mohou vyvíjet finanční služby, aniž by musely mít obrovské kapitálové rezervy. Například my zpracováváme platby přeshraničních klientů již do šesti hodin, to by za použití tradičních finančních systémů nebylo možné.

Total
0
Shares
Další články