Radim Krejčí (Portu.cz): Jak testujeme, jestli se o investice stará lépe lidská nebo umělá inteligence

O své peníze se nejraději staráme sami a když už je někomu svěříme, je to často zase „jen člověk“, například finanční poradce. Za pár let ale může být běžné, že se nám o ně mnohem lépe postará počítač. V investiční platformě Portu.cz ho nyní intenzivně testujeme. Zkoušíme, v čem je lepší než zkušený portfolio manažer a v čem ho překonávají algoritmy umělé inteligence. Zatím se ukazuje, že nejlepší je kombinace obou, protože každý má pořád jasné výhody a nevýhody. Do budoucna se ale snadno může stát, že učící se počítače člověka trumfnou i tam, kde je zatím silnější. Podobně, jak se to děje v jiných odvětvích.

Ještě nedávno se mohlo zdát jako sci-fi, že v supermarketech nebudeme platit pokladnímu, toho už ale mnohde nahradila samoobslužná pokladna. Auta už také mnohdy dokáží lépe řídit sama než s řidičem za volantem. A na světě už existuje i první moderátor, který na první pohled vypadá jako člověk, ale je kompletně virtuální. Díky umělé inteligenci se stále zdokonaluje a jeho hlavní výhodou je, že může pracovat 24/7 každý den v roce. Nepotřebuje jíst, odpočívat, na toaletu, není ovlivněn náladami a momentálními starostmi. To je výborné právě i v investování.

Kvalita softwaru na rozdíl od člověka s počtem transakcí roste

Software navíc není omezen počtem investic, které zvládne obstarat. Vyšší počet uživatelských účtů i transakcí mu naopak oproti člověku prospívá, protože se díky velkému objemu zpracovaných dat stále učí. V současné době je u nás na tři tisíce registrovaných investorů, až jich bude násobně více, šlo by to bez počítače těžko. A hlavně by se kvalita jednotlivých rozhodnutí mohla v důsledku lidského faktoru výrazně lišit. Tomu určitě chceme předcházet.

Co se týká investování pomocí softwaru, takzvaného robo-advisory, bavíme se v zásadě o rozdílu mezi pasivním a aktivním investováním a o zefektivnění investování vypuštěním zbytečných článků tradičního řetězce, jako jsou různí bankéři, poradci, manažeři či pobočky. Robo-advisory funguje na bázi pasivního investování, což má oproti aktivnímu řadu výhod. Díky tomu, že nedochází k častým a zbytečným nákupům a prodejům, neplatí investor vysoké poplatky. U robo-advisory jsou většinou kolem 1 %, čímž překonávají prakticky veškeré fondy. Pasivní investování je v dlouhodobém horizontu nákladově efektivnější a generuje i vyšší čisté výnosy. Kromě toho je daleko méně časově a psychicky náročné, a tudíž je vhodné pro širokou populaci.

Člověk zatím lépe zvládá krátkodobé investice i krizi

Aktivní správa peněz, tedy lidský přístup, může být velmi efektivní v krátkém období, v době krizí, nebo pro správu velkých objemů peněz. Zejména, když narazíte na výborného portfolio manažera. Analýza platformy MorningStar například naznačuje, že aktivní investoři mohou být v krizích lepší, ale nijak výrazně.

Troufnu si ale tvrdit, že v dlouhém investičním období nejsou lidé oproti umělé inteligenci lepší v podstatě v ničem. Všechny dostupné analýzy hovoří o tom, že aktivní portfolio manažeři nejsou schopni generovat větší zisky než výborný software. A čím delší je období, tím jsou tyto statistiky neúprosnější. Podívejte se třeba na to, jak dopadla sázka miliardáře Warrena Buffeta na pasivní investování. V roce 2007 vsadil Buffet milion dolarů na to, že nemusíte nic dělat, stačí držet index S&P500. A vyhrál, index S&P500 do roku 2017 ročně posílil o 7,1 %, zatímco aktivní manažer za stejné období klientům vydělal jen 2,2 % ročně.

Autonomní investování na základě rozhodování umělé inteligence je zatím ale jen v testovacím režimu. A může trvat ještě pár let, než zjistíme, jak stále se zdokonalující počítače obstojí proti člověku v době příští krize. Ta poslední byla v roce 2008. Výsledky, které mám na stole, zatím hovoří o mírně vyšší efektivitě, pokud investiční nástroje vybírá i řídí pouze počítač. Takže jsem optimistický, roboti nás v oblasti investování jednou kompletně nahradí.

Do té doby je ovšem dobré spoléhat i na zkušené lidi. Portu sice funguje na principu pasivního investování, ale náš přístup je takzvaně hybridní, protože samotný počítač rozhodovat o investování bez lidského vstupu zatím nemůže.  Investování je zjednodušeno díky automatizaci a chytrým algoritmům, ty ale pracují ve spolupráci s našimi portfolio manažery, kteří nastavují prvotní pasivní strategii a na vše dohlížejí. Naši klienti tak získávají to nejlepší z obou světů.

Total
5
Shares
Další články