Průša překonal světový rekord, najednou rozběhl 1096 3D tiskáren

Ve společnosti Prusa Research, za kterou stojí Josef Průša, byl v pátek překonán světový rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren. Celkově se najednou rozběhlo 1096 3D tiskáren Original Prusa i3. Na místě byl zástupce Guiness World Records, který potvrdil oficiální zápis rekordu.

Dosavadní rekord z roku 2014 činil 159 tiskáren, nový rekord se 1096 3D tiskárnami ho tak výrazně překonal. Spuštěny byly během pěti minut a úspěšně dokončily tisk. Z výtisků následně vznikne mozaika, kterou budou moci vidět návštěvníci u vstupu do sídla Prusa Research.

Firma se o překonání světového rekordu pokusila přibližně měsíc poté, co oznámila překonání hranice 130 tisíc prodaných 3D tiskáren. To jí dopomohlo dosáhnout desetiprocentní podíl na celosvětovém trhu.

550 nonstop běžících tiskáren

Neoficiálně přitom Prusa Research držela světový rekord už několik let. Ve své továrně na takzvané tiskové farmě neustále tiskne součásti pro nové tiskárny, které dodává přímo z Prahy do 160 zemí světa. Počet 3D tiskáren na farmě činí aktuálně 550 nonstop běžících strojů.

Tento způsob výroby má oproti jiným metodám velkou výhodu ve velmi rychlém zavádění úprav a změn, se kterými přichází vývojářský tým. Zákazníci tak vždy dostanou nejlepší možnou verzi tiskárny.

Při oficiálním rekordním pokusu, u kterého byl přítomen i zástupce Guinness World Records, byly ale v jedné místnosti zapojeny i stovky dalších tiskáren, které jsou jinak v kancelářích zaměstnanců. Celkový počet tak dosáhl 1100 kusů. Světový rekord tak ověřil i spolehlivost tiskáren Original Prusa i3 – úspěšně při něm dotisklo 99,64 % tiskáren.

„Na naší farmě vytiskneme každý den díly pro až pro 300 nových 3D tiskáren. Zároveň doslova v každé kanceláři ve firmě najdete jednu nebo více tiskáren, a to včetně místnosti účetních nebo nákupčích. Rekord je takovým připomenutím toho, jak univerzální může 3D tisk být – používat jej můžete ve výrobě, v prototypování i čistě pro radost a zábavu,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša.

Total
1
Shares
Další články