Project Aria: Facebook chce živé mapy celého světa i domácností

Bez Google Map a Street View mnozí z nás nedokážou dojít ani 500 metrů od baráku. Jde o jeden z nejpodařenějších a neoblíbenějších produktů, které Google přinesl. Zkrátka zpočátku šílený nápad – nasadit na auta kamery, objet svět a projet všechny ulice – se ukázal jako naprosto geniální.

Časem se takto nasbíraná data stala strategičtějšími a cennějšími nejen pro navigaci, ale i pro byznysové aktivity. Data se automaticky aktualizovala, jak kamery snímaly nové názvy ulic, značky, nově vzniklé podniky a vznikla tak nejkomplexnější mapa (téměř) celého světa s propracovanou navigací a řadou různých funkcí, která se stala nepostradatelnou součástí ekosystému služeb Googlu.

Facebook vrací úder

Ale Google není jediný technologický korporát, který nás chce provázet světem. Ambice zmapovat celý svět a dokonce předčit Google, má nyní Facebook, respektive divize Facebook Reality Labs, která pracuje na projektu Aria.

Ve Facebooku už sledují a do jisté míry určují téměř všechny aspekty toho, jak svět používá internet. Aria nyní rozšíří vševidoucí pohled Facebooku o fyzický rozměr. Společnost pro tyto účely připravila speciální brýle s kamerami, mikrofony a dalšími senzory, které mají pomoci neustále aktualizovat tu nejdetailnější mapu světa. A mapovat Facebook chce nejen ulice, ale také budovy a domácnosti a všechny objekty uvnitř. Přibližně stovka zaměstnanců a kontraktorů Facebooku už na tomto ambiciózním projektu pracuje –  testuje brýle a zaznamenává co nejvíce informací o svém bezprostředním okolí.

Cílem je vytvořit obrovský dataset – posbíraná data by podle společnosti mohla posloužit pro sestavování AR aplikací a propojování reálného a digitálního světa. Ona taková AR nápověda, která vám ukáže, kde jste si zapomněli doma klíče, není úplně nešikovná.

Průšvih na obzoru

Pokud všechno klapne, výsledkem by měla být live 3D mapa světa, neustále aktualizovaná lidmi, kteří budou světem cupitat s AR headsety. Podle Facebooku budou v rozšířené realitě všem volně přístupná pouze veřejná místa, zatímco mapy domácností by měly zůstat soukromé (soukromí a Facebook – to jako vážně?).

Společnost také tvrdí, že veškeré soukromé údaje, obličeje, poznávací značky a podobně, které nositelé brýlí Aria zachytí, budou anonymizovány. Jenže pravda je taková, že Facebook bude mít k těmto datům přístup, tedy bude mít nejen data, která do něj uživatelé dobrovolně dosud sypali, ale také detailní mapy jejich domovů, komunikaci, hesla, zkrátka všeho, co uvidí, uslyší, kam se pohnou…

Plány Facebooku jsou stejně tak fantastické jako znepokojivé, a je zapotřebí vyřešit řadu otázek týkající se ochrany soukromí a bezpečnosti uživatelů. Facebook se už roky holedbá, jak je bezpečnosti a soukromí uživatelů pro společnost prioritou, ale jestli s daty z projektu Aria bude společnost nakládat jako s těmi ze své sociální sítě, tak se řítíme do něčeho hodně řídkého… Ale vypadá to hezky!

Zdroj: Facebook Reality Labs

Diskuze k článku