Představuje projekt Libra of Facebooku ohrožení fintechu? Odpovídá Reflex, Miton, Alza, Pilulka, Spořka a fintech asociace

V polovině června představila světu společnost Facebook projekt s názvem Libra. Libra se inspirovala kryptoměnami jako Bitcoin či Ethereum, ačkoli sama klasickou kryptoměnou není, jelikož se jedná o uzavřený projekt řízený konsorciem globálních korporací, sdružených ve vznikající organizaci Libra Association.

Digitální měna libra by se dle zveřejněné dokumentace měla vyznačovat nízkou cenovou volatilitou. Bude totiž krytá košem stabilních finančních aktiv, jako jsou vládní cenné papíry a bankovní vklady. Libra nicméně nebude navázána na žádnou konkrétní národní měnu. Svou konstrukcí tak připomíná Special Drawing Rights Mezinárodního měnového fondu. Na rozdíl od Special Drawing Rights má však libra být přístupná každému na světě.

Motivace přinést služby platebního styku a finančních služeb těm, kterým dosud byly nedostupné, je v oficiální dokumentaci projektu Libra často zmiňována. Celý projekt má být spuštěný v roce 2020, společnost Facebook však již nyní připravuje první digitální peněženku s názvem Calibra. Tu chce Facebook integrovat do svých služeb Messenger a WhatsApp.

Aplikace Facebooku využívá po světě více než 2 miliardy lidí. Bohulibý záměr přinést finanční služby do každého koutu světa nicméně bude narážet na regulatorní požadavky národních i mezinárodních regulátorů. Proto dokumentace k peněžence Calibra již předem uvádí, že uživatelé budou muset projít procesem zjišťování identity. Politici ze Spojených států či Indie se po oznámení projektu Libra také již nechali slyšet, že Libru budou buďto silně regulovat, či přímo zakazovat.

Facebook není jedinou společností, která za projektem Libra stojí. Mezi členy Libra Association jsou PayPal, eBay, Vodafone, Visa, Mastercard, Uber, Lyft, Spotify, či Andreessen Horowitz. Lze předpokládat, že podaří-li se projekt spustit, bude možné digitální měnou Libra platit i u těchto společností.

Na budoucí podobu digitálních plateb jsme se zeptali představitelů české e-commerce scény a finančních institucí. Respondentům jsme položili dva dotazy:

  • Myslíte, že korporátní blockchainové projekty jako jsou Libra a peněženka Calibra představují ohrožení tradičního fintechu?
  • Předpokládáte v budoucnosti spíše úspěch korporátních projektů jako je Libra, či otevřených komunitních projektů jako Bitcoin? Či je podle Vás blockchain a kryptoměny slepá vývojová větev na poli online plateb?

Michal Táborský, partner Reflex Capital

1) Nepředstavují ohrožení fintechu, ale tradičních finančních institucí a v některých případech národních vlád. U privátních platebních systémů, jako bude pravděpodobně Libra, ovšem nedává využití blockchainu příliš smysl a v principu se nejedná vlastně o nic nového. Jen díky tomu, že za tím stojí Facebook je mnohem větší šance, že se mu povede získat kritická masa uživatelů a dovedu si představit země, kde Libra může nahradit pro běžné operace nestabilní národní měnu.

2) Prostor tu bude pro oboje. Nevidím nic, co by mohlo v nejbližší době konkurovat Bitcoinu z pohledu jeho zásadních vlastností – necenzurovatelnost, nezabavitelnost, bezpečnost. Ani mezi alternativními kryptoměnami, ani v privátní oblasti. Privátní platební systémy, za kterými stojí nějaká firma, budou vždy podléhat stejným omezením, jakým podléhají současné finanční instituce. Mohou ale samozřejmě inovovat mnohem rychleji a sebrat významný tržní podíl starým zavedeným firmám v této oblasti, jako jsou Western Union nebo PayPal.

Ondřej Raška, partner Miton

1) Neřekl bych ohrožení. Spíš je to další cesta, jak udělat finanční služby ještě jednodušší a přístupnější pro lidi, a to na celém světě. Jestli se Facebooku a Asociaci podaří protlačit Libru přes regulátory po světě, tak se jim určitě podaří ji dostat mezi lidi. (BTW: Libra vlastně není blockchain, ale permissioned databáze, ale to je jedno [úsměv]). To bude mít dramatický vliv na to, jak používáme peníze, nejen na internetu. Představte si třeba jen detail, že máte jen jednu cenu zboží, které se kupuje z různých zemí světa.

2) Otázka aktuálně za 300 mld. USD (současná tržní kapitalizace všech kryptoměn). Kromě Alipay/Wechat pay podle mě nemůže přijít někdo silnější a uživatelsky lépe postavený než Facebook a firmy z představené Asociace. Na to, že Libru pustili pouze jako představení konceptu, tak client i testnet mi fungoval bez chyb, dokumentace kvalitní, přehledná, jazyk pro smart kontrakty dobře navržený. Prostě je vidět, že to dělal kvalitní tým, který se poučil z toho, co bylo zkoušeno jinde.

Vlastně mohou nastat tři scénáře:

  • První: Jednotlivé země budou bojovat proti Libře a ta se nikdy nestane globální měnou a platidlem. I když na to má FB peněz i právníků dost, tak americký Fed a další centrální banky nebudou chtít jen tak odevzdat kontrolu nad peněžním systémem. Krypto bude pokračovat v trakci v klasickém cyklu očekávání-zklamání. Ze začátku pouze jako spekulativní, derivátový trh nejen s kryptem, ale i se syntetickými aktivy s krypto kolaterálem. Pak může přijít boom smart kontraktů navázaných na nějakou hodnotu/platbu.
  • Druhý: Libře se podaří probouchat cestu přes národní regulátory, tím umožní i jiným systémům a nestátním měnám poskytovat stejnou službu nebo její část. Bitcoin ze svého fakticky deflačního charakteru se může stát globální store-of-value, digitálním zlatem. Coinbase a další centralizované a decentralizované burzy budou obchodovat všechny digitální aktiva a jejich objem bude do dvaceti let o řád větší než derivátový trh.
  • Třetí: Libře se podaří dostat mezi lidi, a bude se snažit obsadit celý trh. Dohodou se státy a centrálními bankami výměnou za částečnou kontrolu a reportování bude její používání permissionless, decentralizované systémy budou stíhané, třeba kvůli “boji s organizovaným zločínem”.

Tomáš Havryluk, Místopředseda představenstva Alza.cz

1) Myslím, že tradiční fintech (možná vědomě) zaspává v oblastech jako je např. jednoduchost provádění plateb, což je příležitost pro projekty jako Calibra, nebo např. Revolut. Myslím, že podobná řešení mají šanci svým inovativním a pro-uživatelským přístupem v této oblasti odsunout tradiční fintech do pozadí, zejména v případě mladších generací.

2) Myslím, že tyto projekty si úplně nekonkurují. V případě korporátních projektů se jedná „pouze“ o iterativní změnu ve fungování klasické měny. V případě projektů z oblasti blockchainu (ať už v podobě kryptoměny nebo chytrých kontraktů, apod.) to může být o mnohem větší revoluci ve smyslu nalezení efektivnějšího způsobu spolupráce celého lidstva, tedy o revoluci, která je schopná změnit naše fungování podstatně více. Bohužel na první opravdu efektivní a masovou implementaci stále čekáme. :-(

Martin Kasa, spolumajitel Pilulka.cz

1) Společnosti stojící za Librou samozřejmě mají velkou marketingovou sílu. Úspěch bude mít taková měna, která dokáže snadnou konverzi s aktuálními měnami. A k tomu potřebuje podporu regulačních úřadů a bank.

2) Předpokládám úspěch regulovaných platebních nástrojů. Internet se bude spíše regulovat ve zdánlivém zájmu států než že by se více liberalizoval. Kontrolu peněz si státy nenechají ujít a k tomu potřebují partnera, kterého budou regulovat a hlídat, tj. korporáty. Komunitní projekty jsou pro státy a centrální banky těžko řešitelné.

Josef Boček, analytik, Česká Spořitelna

1) Prozatím ne. Celkem nepřekvapivě Facebook s Librou tvrdě narazil u regulátorů (ať už u amerického Kongresu nebo francouzského ministra financí). Což se dalo celkem čekat vzhledem k tomu, že spuštěním Libry by se Facebook automaticky stal globálně významnou entitou na poli financí, která by měla podléhat nejpřísnějšímu regulatorního dohledu. Navíc by regulátoři spuštěním Libry přišli o možnost implementace svých monetárních politik v jednotlivých zemích, což je výsada, o kterou zcela logicky přijít nechtějí. Pokud se kdokoliv z GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) nejdřív nepostará o posvěcení u regulátorů, tak zatím se pro fintechy ani banky moc nemění.

2) Ve sféře plateb zatím blockchain neohrozí dominanci ať už Visa/Mastercard nebo inhouse bankovních řešení jako je severský Swish nebo Alipay/WeChat. Důvodem jsou zatím malé výhody z pohledu klienta oproti stávajícímu stavu. Pseudo-anonymita nebo levnější transakce? To není nic co by přitáhlo velkou masu klientů. Kdo chce, používá pro remitence například Transferwise nebo jemu podobné služby. Pseudo-anonymita je pro většinu klientů málo významný prvek. Kde ale má blockchain velkou možnost uspět a již má několik úspěchů, bude sféra korporátních produktů jako trade-finance, vydávání firemních dluhopisů. Otázkou nicméně je, jak hrou zamíchá někdo další z GAFA společností se svým návrhem blockchainového řešení.

Maria Staszkiewicz, CEO, Czech fintech association

1) Menší finančně-technologické firmy fungují jako inovativní laboratoře, kde vznikají nová řešení, a zájem korporací o tyto novinky, ať je to v oblasti blockchainu, strojového učení nebo biometriky, potvrzuje význam fintechu pro vývoj celého sektoru. Vstup Facebooku, ale i dalších technologických gigantů jako Apple nebo Google, vidím spíše jako hrozbu pro banky. Ty tradičnější nebudou schopny konkurovat GAFA s jejich neuvěřitelnou uživatelskou základnou, kterou tyto technologické společnosti zvykly na jednoduché digitální služby. A nejedná se pouze o platební produkty. Kdyby se například Facebooku díky Libře podařilo ověřit identitu všech svých uživatelů, mohl by ji následně nabízet jako službu všem, kdo v online prostředí chce nebo musí znát své zákazníky. Což je jedna z oblastí, kam také míří banky. Zároveň, uspěla-li by Libra, tato finanční platforma by otevřela možnost pro vznik nových obchodních modelů nebo navazujících služeb. A to je skvělá příležitost pro fintech společnosti.

2) Technologie decentralizovaného registru jsou ideálním řešením pro platební systémy a je spíše otázkou času, kdy se jejich využití stane pravidlem, což dokazují DLT projekty tradičních hráčů na tomto polí jako je SWIFT, Mastercard nebo dokonce některých centrálních bank. Otázkou do budoucna je vývoj kryptografie tak, aby zajistila bezpečnost dat v době kvantových počítačů. DLT však postupně pronikne do celé ekonomiky a osobně doufám, že zvítězí decentralizované systémy, nad nimiž budou dohlížet nezávislé a neziskové organizace.

Total
1
Shares
Další články