Praha spustila datovou platformu Golemio, srdce chytrého města. Hlavní město se má díky datům lépe rozhodovat

Robustní, veliká, spolehlivá. Taková by měla být nová datová platforma Golemio, kterou dnes spustilo ve spolupráci s Operátorem ICT hlavní město Praha. Jde o zatím největší městský datový projekt v České republice a Praha s ním má velké plány. Golemio by se mělo stát srdcem celého chytrého města, jež Praha buduje, protože se do něj budou sbíhat veškerá data z městských a dalších firem.

Datová platforma skutečně představuje klíčový prvek celého chytrého města, které Praha staví pod hlavičkou Smart Prague. Do Golemia se budou sbíhat veškerá data z městských firem a dalších zdrojů, jež dosud nebyla nikde systematicky sbírána ani analyzována.

Právě Golemio má všechna cenná data konečně pospojovat, což například umožní Praze, jejím městských částem a dalším subjektům dělat lepší strategická rozhodnutí. Budou se totiž moci opřít o reálná data z provozu celé metropole. To mohl být dosud občas problém, i proto, že spolu některé městské firmy (nejen) datově nekomunikovaly.

Data jsou pro město životně důležitá

„Datová platforma Golemio má zcela strategický význam, protože propojuje všechny další oblasti a je jakýmsi mozkem všech dalších inovačních projektů v našem hlavním městě. Rozhodování na základě datové analýzy je pro město dnes životně důležité,“ uvedla při spuštění portálu Golemio.cz primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Golemio: Jak se v Praze využívají chytré lavičky

Samotná datová platforma běží od začátku roku. Operátor ICT do ní již dokázal integrovat zhruba třicet datových sad a bude postupně přidávat další. Nyní spustil také veřejný portál nazvaný Golemio, kde veřejnosti nabízí veškerá data ve formátu otevřených dat.

„Data do Golemia získáváme ve spolupráci s řadou partnerů. Jde zejména o městské firmy jako Institut plánování a rozvoje, ROPID či Technická správa komunikací. Rozvíjíme ale také spolupráci se soukromým sektorem, například s bikesharingovými nebo carsharingovými společnostmi. Na analytické práci se podílejí také zástupci univerzit,“ upozorňuje Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT.

Data se do Golemia sbíhají zatím především z městských firem, nicméně Operátor ICT chce začít integrovat také soukromé firmy a třetí strany. Brzy by měla do platformy vstoupit data bikesharingu Rekola a do budoucna by se měly v Golemiu objevovat také další podobné služby sdílené ekonomiky. I ty mohou pro rozvoj města poskytnout hodnotné informace.

Efektivnější řízení dopravy i budování inftrastruktury

Již nyní najdeme na datové platformě například real-time data o poloze vozů příměstské integrované dopravy (pražská MHD bohužel zatím kvůli DPP chybí), o pohybech cyklistů či volných parkovacích místech. Sbírají se rovněž senzorická data o průjezdech vozidel na klíčových komunikacích. Praha si slibuje, že díky jejich propojení a následnému vyhodnocení dokáže lépe řídit městskou i hromadnou dopravu nebo například efektivněji budovat nové cyklostezky, parkovací místa či osvětlení.

Golemio: průjezdy cyklistů v Dejvicích

Potenciál nad otevřenými daty z celé metropole je zkrátka obrovský. Sám Operátor ICT si uvědomuje, že na vše nestačí sám. Kolem platformy Golemio tak chce vybudovat komunitu, propojující veřejný sektor, akademickou sféru, soukromý sektor i občany, aby mohly vznikat co možná nejlepší a nejefektivnější aplikace a služby. Stoprocentní využití potenciálu vznikne jen zapojením soukromého sektoru a vývojářů, kteří nyní mají zcela volně k dispozici veškerá data.

Operátor ICT očekává, že pokud se nad aplikacemi najde vhodný byznys model, soukromý sektor se zapojí. Sám chce stavět maximálně jen užitečné aplikace, které nebudou pro třetí strany dostatečně zajímavé. Ostatně na datovou platformu navazuje začátkem června otevřená laboratoř Virtualizace Prahy i aplikace pro navigaci ve Škodově paláci.

Mnoho dat využívá také městská aplikace Moje Praha a pracovat s nimi bude i nová aplikace pro Lítačku, kterou chce Operátor ICT spustit během srpna. Díky novému multikanálovému odbavovacímu systému bude možné nahrávat kupony z Lítačky také na platební karty nebo přímo do mobilu.

Praha má s Operátorem ICT podepsanou smlouvu o testovacím provozu datové platformy, který bude trvat rok a půl. Vyjde na necelých 31 milionů korun s tím, že městská firma nepočítá, že využije rozpočet na maximum. Příští léto se pak vyhodnotí, jak celý projekt funguje a jak se bude dále pokračovat.

Total
0
Shares
Další články