Praha chystá virtuální Lítačku. Od léta půjde nahrát třeba na platební kartu

Operátor ICT otevřel nový rok představením hlavních témat, jimž se bude věnovat v rámci koncepce Smart Prague 2030. Ta má určovat směr modernizace veřejného prostoru hlavního města a Pražané se mohou těšit na mnoho novinek. Zajímavým updatem projde Lítačka – od léta ji bude možné používat virtuálně.

Virtuální Lítačka je pro rok 2018 klíčovým projektem celého konceptu Smart Prague, protože nástupce Opencard dnes používá téměř 600 tisíc lidí. Vedle Pražanů to je také několik desítek tisíc obyvatel Středočeského kraje, kteří do metropole denně dojíždějí.

Už žádné cesty k validátoru

Virtuální Lítačka, kterou Praha ve spolupráci s Operátorem ICT plánuje spustit v létě, bude znamenat zásadní přelom v jednoduchosti používání. Dosud totiž musí každý občan disponovat fyzickou zelenou kartou, na níž má nahrané jízdní kupony. Virtuální Lítačku však bude možné nově nahrát také třeba na platební kartu či In Kartu od Českých drah a v jednání je také studentský průkaz ISIC.

Přenesením Lítačky do virtuálního světa tak zcela odpadne nutnost vlastnit další fyzickou kartu. Byť i to bude pochopitelně nadále možné. Praha plánuje od 1. srpna spustí také mobilní aplikaci, přes níž bude možné jízdné kupovat a také ho do virtuální Lítačky nahrávat, aniž byste ji pak museli jakkoliv fyzicky validovat. I to bylo dosud po nakoupení kuponu nezbytné.

Srdcem bude datová platforma

Praha by ráda do mobilní aplikace přesunula také alespoň polovinu uživatelů, kteří si dnes kupují jednorázové jízdenky přes SMS. V rámci mobilní aplikace chce Operátor ICT vytvořit pohodlnější a jednodušší rozhraní, zároveň by na tom ušetřil. Zatímco náklady u SMS jízdenky činí asi 20 procent, u nákupu přes aplikaci to jsou maximálně jednotky procent. Ročně se podle ROPID prodá přes SMS 20 milionů jízdenek. Potenciální úspory jsou tak vysoké.

Do konce roku pak bude chtít Operátor ICT spustit také možnost nahrání virtuální Lítačky přímo do mobilu. Také přes něj bude možné prokázat se platným kuponem – poté odpadne nutnost jakékoliv fyzické karty úplně. Vzhledem ke složitější implementaci ale přijde tato funkce o něco později.

Vedle virtuální Lítačky chystá Praha ve spolupráci s Operátorem ICT další chytré projekty v oblastech mobility, energií a chytrých budov, bezodpadového hospodářství, turistiky či městského prostoru. Nad tím vším pak fungovat datová platforma, kterou Operátor ICT spustí v nejbližších měsících a bude do ní sbírat data od jednotlivých městských částí, městských firem a dalších subjektů. Data bude jednak analyzovat a vyvíjet na základě toho další projekty a zároveň je poskytovat ve formě otevřených dat zpět veřejnosti a různým subjektům, které z nich budou moci těžit.

Total
0
Shares
Další články