Porovnali jsme devět bankovních aplikací pro chytré telefony. A vybrali ty nejlepší

Mobilní aplikaci má již téměř každá česká banka. Proto jsme v redakci vybrali devět z nich od populárních českých bank a podívali jsme se jim na zoubek. Uživatelskou přívětivostí nás přesvědčila aplikace mBank, z velkých bank si vede velmi dobře ČSOB s hodně komplexní aplikací. A technickou pokročilostí překvapila aplikace Fio Banky.

Češi jsou velmi aktivní při využívání technických novinek v bankovnictví. Naše země patří k těm s nejvyšší mírou využívání bezkontaktních plateb a i internetové bankovnictví je u nás nesmírně populární. V době, kdy řada uživatelů používá pro přístup k internetu primárně svůj smartphone, také sílí podíl bankovních operací, které jsou prováděny skrze aplikace pro chytré telefony. Proto jsme se rozhodli podívat se na to, jak bankovní aplikace fungují.

Vybrali jsme devět programů pro chytré telefony u bank, u kterých se nám podařilo získat přístup k jejich funkcím. Do srovnání jsme se snažili zařadit největší bankovní instituce v Česku a zároveň také mladší progresivní banky, které sice mají méně poboček, ale o to více rády s klienty komunikují elektronickou cestou.

Mobilně!

U aplikací jsme hodnotili například škálu nabízených funkcí, velkou roli ovšem hraje i samotné uživatelské prostředí. Není nic horšího, než když i obyčejnou operaci musí uživatel provádět krkolomně, na mobilních zařízeních je přímočarost a jednoduchost o to důležitější.

Při našem testu jsme naopak příliš nezvažovali postupy zprovoznění jednotlivých bankovních aplikací. Ty se také zásadně liší, ale s největší pravděpodobností by neměl být způsob zprovoznění dané aplikace zásadní překážkou při výběru banky. V porovnání z tohoto hlediska vystupuje z řady jen UniCredit Bank, která jako jediná zasílá PIN potřebný k registraci do aplikace poštou do čtyřech dnů. Bohužel, během testu PIN nedorazil.

Nejobvyklejším způsobem je zprovoznění mobilní aplikace za pomoci internetového bankovnictví v počítači. Takto se zprovozňují například aplikace České spořitelny, mBank, Komerční banky či Fio banky, považujeme to za rozumný kompromis mezi zabezpečením celého procesu a požadavkem rychlého a snadného zprovoznění mobilní služby. V internetovém bankovnictví je typicky nutné se proklikat nastavením a celý proces následně potvrdit heslem, které zasílá banka v SMS zprávě, podobně jako třeba při potvrzování plateb.

Nejjednodušší způsob zprovoznění má například ČSOB. U té stačí stáhnout aplikaci, zadat stejné přihlašovací údaje, jako do internetového bankovnictví, a následně na telefon dorazí SMS s potvrzovacím kódem, který definitivně aplikaci aktivuje. Pak už se uživatel přihlašuje jen svými údaji a potvrzovací SMS kód je potřeba vždy jen pro samotnou platbu.

Liší se i dostupnost bankovních aplikací pro jednotlivé operační systémy. Android a iOS jsou samozřejmostí všude, ale zdaleka ne všechny banky si rozumí s telefony s Windows Phone. Následně se samozřejmě liší výbava jednotlivých aplikací a možnosti, které uživatelům dávají.

Air Bank Mobilní bankovnictví

Operační systémy: iPhone, Android, Windows Phone

Česká banka s hodně viditelnou reklamní strategií nepatří na poli mobilních aplikací ke kdovíjakým premiantům. Její aplikace je hodně jednoduchá a ačkoli běžné funkce jako přehled o produktech a prostředcích nebo běžné možnosti transakcí nechybí, místy se aplikace spíše tváří jako platforma pro nabízení produktů. To, co banka může klientovi nabídnout, je tu totiž hodně na očích. Zajímavou specialitou je ovšem služba Výběr u Sazky, která umožní vybrat si peníze namísto v bankomatu na kterémkoli terminálu Sazky. Zajímavostí je také fakt, že aplikaci lze napojit na více mobilních zařízení a u nich nastavit, jaké operace bude moci uživatel skrze toto zařízení provádět.

airbankSni_ümek obrazovky 2015-07-22 vTá10.46.34

Česká spořitelna Servis 24 Mobilní banka

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone

Česká spořitelna má přehlednou mobilní aplikaci se širokými možnostmi použití. Funguje tu například jednoduchá platba pomocí naskenování QR kódu nebo naopak možnost vytvořit vlastní QR kód, na jehož základě vám může na účet poslat peníze kdokoli. Zajímavostí je, že banka nabízí separátní aplikaci určenou pouze pro nahlížení na účet, nikoli k platbám – ta je určena pro ty, kdo se obávají případného možného zneužití mobilního bankovnictví. Uvnitř aplikace Servis 24 Mobilní banka si mohou uživatelé dobíjet kredit na svém mobilním čísle. Ve veřejné části bez přihlášení najít nejbližší bankomat či pobočku, nechybí informace o kontaktech. Aplikace má i pokročilé možnosti, jako například nastavení limitů pro jednotlivé typy transakcí.

csimage_1csimage_6csimage_4

ČSOB SmartBanking

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone, Windows 8

ČSOB má asi nejjednodušší způsob aktivace, přihlašování probíhá stejně jako do internetového bankovnictví. Pro vyhledání nejbližšího bankomatu, aktuálního kurzovního lístku nebo čtení novinek z banky není nutné se přihlašovat. Funkce aplikace se přepínají v záložce, opět nechybí kompletní bankovní kontakty, možnosti jako platit pomocí QR kódu nebo jeho generování, je tu i funkce na dobití kreditu. Banka umožní přes aplikaci například sjednat cestovní pojištění, na které dá uživateli slevu 10 %. Celkově nabízí ČSOB asi nejkompletnější skladbu služeb v kombinaci s příjemným uživatelským prostředím.

csobimage_7csobimage_5csobimage_10

Equa bank Mobilní bankovnictví

Operační systémy: Android, iOS

Equa bank je jednou z mála českých bank, která zatím nemá aplikaci pro operační sytém Windows Phone. Nabízí poměrně standardní sadu funkcí, jak z hlediska přehledu o účtu, produktech či platebních kartách, tak možnosti práce s transakcemi (včetně QR kódů). Samozřejmostí jsou i informace dostupné bez přihlášení, mezi nimi najdeme mapu poboček a bankomatů, kontaktní informace, možnost přímo zavolat na klientskou linku nebo si naopak vyžádat kontakt z banky, kurzovní lístek a seznam novinek. Specialitou, kterou mají jen některé banky, je seznam slev v okolí uživatele nebo v internetových obchodech. Nachází se pod položkou Carte.

Sni_ümek obrazovky 2015-07-22 vTá10.45.59equa

Fio banka Smartbanking

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone

Fio banka má ve své aplikaci Smartbanking jak veřejnou, tak neveřejnou část. V té veřejné opět najdeme kurzovní lístky, vyhledávání poboček a bankomatů nebo třeba kontaktní údaje (ty mají některé banky až uvnitř aplikace po přihlášení, což ve stresu nemusí být ono). Zajímavostí je kalkulačka poplatků. Fio Smartbanking umožňuje všechny klasické platební služby, mezi nimi například i možnost přidat šablonu platby. Jinak jsou ale funkční možnosti spíše základní, krom plateb a kontroly stavu účtů a platebních karet toho tu uživatel moc neprovede. Specialitou Fio je možnost zabezpečit aplikaci otiskem prstů, funguje to pouze u zařízení Apple vybavených senzorem Touch ID, tedy iPhone 5S, iPHone 6 a 6 Plus, iPad Air 2 a iPad mini 3.

fioScreenshot_2015-06-11-10-49-51fioScreenshot_2015-06-11-10-55-53fioScreenshot_2015-06-11-10-56-51

Komerční banka Mobilní banka 2

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone

Zajímavostí aplikace Mobilní banka 2 je fakt, že je chráněna proti pořizování screenshotů, proto tu žádné nenajdete. Aplikace se zprovozňuje přes mobilní bankovnictví a nabízí velmi široké možnosti nastavení, na mobilní aplikaci možná až zbytečně kompletní. Na druhou stranu přes tuto aplikaci lze provést opravdu jakoukoli operaci, stejně jako v mobilním bankovnictví. Někdy to ale může vést k trochu méně přehlednému ovládání. V širokých možnostech nastavení je nejen limit pro transakce provedení skrze aplikaci, ale také například omezení provádět transakce pouze z uložených příkazů k úhradě. Samozřejmostí je možnost zadání platby pomocí QR kódu nebo naopak možnost nechat si vygenerovat QR kód, který obsahuje údaje pro platbu na váš účet. Aplikace má i veřejnou část, kde najdou uživatelé mapy bankomatů, slev k různým druhům karet, kontakty na oddělení v bance, kurzový lístek a některé další funkce. Pro uživatele řešení od Komerční banky je důležitá i informace, že aplikace nevyžaduje certifikát nebo čipovou kartu.

mBank

Operační systémy: Android, iOS

U mBank si dali hodně ve své aplikaci záležet na uživatelském prostředí, které pracuje s barvami více než kterákoli konkurenční aplikace. V důsledku toho uživatel snáze rozliší jednotlivé položky a funkce. V základním přehledu se aplikace snaží usnadnit orientaci tím, že k základní možnosti zadat platbu přidává tři rychlé varianty práce s platbou – splátku kreditní karty, poslání peněz na vlastní účet nebo platbu osobě nebo firmě.

Efektivní je také informace o aktuálním množství dostupných prostředků na účtu či kreditní kartě buď v procentech (na screenshotu), nebo jako absolutní částka. Tato informace je pro uživatele viditelná i bez přihlášení, snadno tak letmo zkontroluje stav svého účtu. Ve stručném přehledu aplikace ukáže poslední transakce a uživatele pošle k nejbližšímu bankomatu nebo pobočce mBank. Poslední je v přehledu plán operací na následující týden. Pokročilejší funkce je potřeba hledat v záložce, podobně jako u řady konkurenčních aplikací. V nastavení tu najdeme například možnosti zadat upozornění na nové transakce nebo neprovedené operace, aplikace jednoduše tyto záležitosti uživateli připomene prostřednictvím klasické notifikace v liště. Nechybí opět kontakty, kurzovní lístek nebo třeba odkaz na bankovní blog s novinkami, tyto údaje jsou dostupné i bez přihlášení, stejně jako vyhledávání poboček a bankomatů. Aplikaci naopak nějakou dobu chyběla možnost zadávat platby pomocí QR kódů, během redakčního testu ji ale mBank stihla doplnit.

mbankScreenshot_2015-06-11-11-07-02mbankScreenshot_2015-06-25-10-52-41mbankScreenshot_2015-06-11-11-07-09

Unicredit Smart Banking

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone

Aplikaci Unicredit Smart Banking se nám nepodařilo plně zprovoznit, protože nám nedorazil PIN potřebný pro její aktivaci. Ten banka posílá poštou, důvod je poměrně jednoduchý – banka používá starší způsoby zabezpečení s mobilním klíčem. A aplikace je jedním z nástrojů, který generátor přístupových kódů umí nahradit. Proto je nutná její složitá aktivace. Samotná bankovní aplikace nabízí opět obvyklé funkce, jako kontakty, vyhledávání poboček či bankomatů nebo kurzovní lístek. Opět dostupné i ve veřejné verzi. Uživatelské prostředí je možná až příliš strohé, ale pro jednoduchý přehled velmi názorné. Unicredit trochu ignoruje trendy v ovládání aplikací a menu s nabídkou voleb je dostupné v liště vespodu aplikace. To má tu výhodu, že se nemusí uživatel prstem natahovat do horního rohu displeje, což ocení především majitelé velkých smartphonů. Zajímavostí je, že aplikace podporuje zabezpečení pomocí čtečky otisků prstů, ale zatím jen u telefonů Samsung.

unicredit nepodarilo se prihlasit - pin postou do 4 pracovnich dnu - neprisel

Zuno Mobile Banking

Operační systémy: Android, iOS, Windows Phone

I aplikace Zuno Mobile Banking má veškeré běžné funkce, její zajímavostí je jednoduchý grafický přehled průběhu stavu finančních prostředků. Aplikace umožňuje naskenovat pro platbu QR kód, ale také přečíst standardizovanou složenku či fakturu, sama se pak pokusí do platebního příkazu vyplnit potřebné údaje. Bankomaty a pobočky dovede aplikace ukázat nejen klasicky na mapě, ale také v pohledu typu street-view s rozšířenou realitou. Zákazník se tak snáze zorientuje. Zajímavostí je, že prostřednictvím aplikace se dají jednoduše měnit nastavení internetových plateb kartou, nastavit limity nebo rovnou zablokovat ztracenou či ukradenou kartu. Zuno je také asi jedinou bankovní aplikací, která nabízí podrobné demo, kde si uživatel může i bez účtu v bance prohlédnout všechny funkce a vyzkoušet si je.

zunoScreenshot_2015-06-11-10-39-45zunoScreenshot_2015-06-11-13-45-36zunoScreenshot_2015-06-25-11-10-10

Shrnutí

Bankovní aplikace povětšinou umí to, co se od nich žádá, uživatelům tedy dávají kontrolu nad účtem kdykoli a kdekoli prostřednictvím jejich chytrého telefonu.

Mezi porovnávanými aplikacemi vyniká ta od mBank, a to hned z několika důvodů. Banka sice ještě nemá Windows Phone verzi, ale slibuje, že do konce roku ji připraví. Čtečku QR kódů mBank do aplikace přidala během léta. Aplikace má nejpřehlednější uživatelské prostředí, je velmi rychlá, intuitivní a nabízí široké portfolio funkcí, včetně některých, které ostatní aplikace nemají, a přitom jsou velmi praktické. Získává tak od nás pomyslný pohár pro vítěze.

Velmi dobře si v našem testu vedla také aplikace ČSOB, která je hodně přímočará a přitom nabízí široké spektrum funkcí.

Bronzový stupínek pak udělujeme aplikaci Fio banky, kterou ocení hlavně uživatelé zařízení od Applu se čtečkou otisků prstů. Zabezpečení aplikace pomocí otisku nemá u konkurence obdoby.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Blog: Postřehy z Game Developers Conference

Tyto poznámky berte jako takový neuspořádaný sled inspirativních myšlenek, postřehů a útržkovitých zápisků (které jsem si samozřejmě nedělal tak často, jak jsem zamýšlel) ze světově největší akce pro herní vývojáře. Game Developers Conference se po celý uplynulý týden konala v technologické Mekce - San Franciscu.