Podzimní Smart Energy Hackathon 2017 ovládl chatbot, který hlídá účty za energie

Smart Energy Hackathon, který proběhl na začátku listopadu, do Prahy přivábil ty nejbystřejší mozky, které se zabývají tématy spojenými s chytrým řešením pro energetiku. Může třeba chytrá technologie v domě poznat vaši náladu a podle ní upravit osvětlení nebo jak je možné ušetřit prodáním přebytečné energie sousedovi? I o tom se dumalo…

Na Smart Energy Hackathon Prague 2017 dorazil rekordní počet týmů z dvaadvaceti zemí včetně Německa, Francie, Itálie, Ruska či Spojených států. Celkem bylo složeno 19 tříčlenných týmů, které dva dny v kuse, beze spánku, pracovali na svých chytrých řešeních s potenciálem změnit způsob, jakým využíváme energie.

Mezinárodní programátorský maraton nakonec ovládl česko-německý tým Round Pancakes, který za 48 hodin vytvořil návrh konverzačního bota pro mobilní telefon, jenž by vám mohl doma hlídat účty za energie a rovnou sám navrhovat výměnu spotřebičů. Trojice vývojářů si odnesla jako hlavní cenu 5 tisíc eur.

Vítězný tým Round Pancakes

Cenu hlavního města Prahy a 2 tisíce eur získal tým e2e s programátory z Německa, Velké Británie a Polska, kteří zaujali svým návrhem na dobíjení elektromobilů přímo z jednoho auta do druhého bez nutnosti použití dobíjecích stanic.

Svou cenu předávala také firma innogy, v jejíž strašnické centrále programátoři první listopadový víkend usilovně pracovali. Innogy ocenilo tým Binary Trio za jeho návrh dovybavit stožáry veřejného osvětlení ve městech zvukovými senzory, které by dokázaly rozeznat zvuk hrajících si dětí a zpomalit dopravu přijíždějících aut.

Tomáš Studeník (stojící) dohlíží na práci týmu e2e

Další ocenění Smart Energy Hackaton Prague 2017

  • Cena ČEPS pro tým Sons of Energy za návrh dobíjecích zásuvek pro elektromobily umístěné v obrubnících chodníků tak, aby nabíjecí stanice nehyzdily historická centra měst jako Praha.
  • Cena EY pro tým B-D-H za návrh virtuálního energetického tržiště otevřeného všem výrobcům a spotřebitelům.
  • Cena UNICORN pro tým French Cheese za návrh interaktivní hry, která zpřesní předpovědi spotřeby elektrické energie a zvýší věrnost zákazníků poskytovatele energií.
  • Cena ŠKODA AUTO DigiLab pro tým e2e (viz výše).

„Letošní podzimní druhý ročník CEE Hacks hackatonu byl skutečně globální a mezinárodní,“ komentoval akci její organizátor a odborník na radikální inovace Tomáš Studeník s tím, že dvě třetiny účastníků přijeli ze zahraničí.

Podzimní hackathon byl letos v rámci CEEHacks již druhý. Zatímco nyní se řešila energetika, na jaře bylo hlavní téma chytrá mobilita, které ovládl tým studentů z ČVUT. Jejich inteligentní systém, jenž dokáže zrychlit provoz metra, navíc nezůstal jen u návrhu, ale dostává se ke své realizaci.

„Nejlepší je, že nápad nezůstal jen na papíře. Studenti získali cenu 135 tisíc korun a dostali od hlavního města nabídku pilotní projekt realizovat na některé ze stanic pražského metra,“ dodává Studeník. Bude tak zajímavé sledovat, zda bude i z podzimního hackathonu vdechnut nějakému projektu život v reálném světě.

Total
0
Shares
Další články