Pět gadgetů, které (ne)potřebujete

Zábavná „udělátka“, vychytávky, zvláštnůstky a libůstky, někomu méně oddanému dnešnímu digitálnímu lifestylu by se možná chtělo uchýlit se i k termínu zbytečnosti… Ale nenechte se odradit! Gadgety, které sice nejsou z životu nezbytně nutné, jsou často natolik fascinující svým designem i funkcí, že i ten nejzarputilejší odmítač technologií musí propadnou dojmu, že jeho život udělají snazší, nebo alespoň snesitelnější. Alespoň na chvilku.

Na různá zařízení, jejichž účel je spíš ukázat, jak jdeme s dobou, jsme si už zvykli. Není v lidských silách sledovat a také si neustále pořizovat nové a nové chytré doplňky a inteligentní spotřebiče, které začínají být stejně už tak nějak na jedno brdo. Nicméně občas se přece jen objeví něco, co prostě „MUSÍTE“ chtít.

Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

Čínská společnost Xiaomi je na jedné straně expert na eklektismus, nicméně má na kontě i některé skutečně pozoruhodné kousky, jako je třeba televizor Mi TV Lux Transparent. Tato televize je zajímavá tím, že na ní není nic k vidění – je to totiž průhledná (ačkoliv něco podobného se pokoušeli vytvořit už také například inženýři ze Samsungu). Tedy na rozdíl od technologie Ambient+ od zmíněného Samsungu, která měla simulovat vzhled zdi, je TV od Xioami ve vypnutém stavu skutečně průhledná.

Za vší tou parádou je transparentní OLED displej (jež vyrábí LG), který bohužel momentálně není technologicky možné dělat ve větším provedení, než je 55 palců, ale všechno má svůj čas. Displej nabízí také jen Full HD rozlišení, podporu 10bitové barvy, 93% pokrytí barevného spektra DCI-P3 a obnovovací frekvenci 120 Hz.

Samotný panel je tenký pouhých 5,7 milimetrů a veškerá magie se odehrává ve stojanu, který je umístěný pod televizí, aby žádné kabely a obvody nedráždily oko. Nacházejí se zde také dva 8W reproduktory s podporou Dolby Atmos. Televize běží na systému MIUI TV. Ve výbavě má čtyřjádro Cortex-A73, grafiku zajišťuje čip ARM Mali-G52 MC1. K dispozici jsou 3 GB RAM a 32 GB flash paměti. Samozřejmostí je podpora Wi-Fi a Bluetooth 5, HDMI, ale nechybí ani klasický AV vstup, USB 2.0, RJ45, S/PDIF a anténní vstup.

A cena téhle krásky, která vám nabídne průměrný zážitek z televize, ale naprosto bezkonkurenční zážitek z okázalého gadgetu? V přepočtu vyjde na 200 000 korun (v Číně byl zahájen její prodej v polovině září), ale to za televizi, která vlastně ani není vidět, každému technokratovi stojí.

Antibakteriální chytrá žárovka LIFX Clean

Desinfikování všeho kolem nás se stalo standardem. Nekonečnému vylévání hektolitrů desinfekce na všechny povrchy doma je u konce, protože přichází chytrá žárovka produkující ultrafialové záření, HEV (High Energy Visible), které zabije veškeré mikroby a bakterie rychle a bezbolestně (zřejmě). Ultrafialové záření, respektive 405nm HEV, které žárovka vydává, je však bezpečné pro lidi, neškodí zvířatům ani rostlinám. Jde nicméně o typ modrého světla, kterému by se dlouhodobě neměl člověk vystavovat.

Ve chvílích, kdy uživatel nepotřebuje desinfikovat prostory svého obydlí metodou typickou pro operační sály, může regulovat žárovku LIFX Clean jako každou jinou chytrou žárovku. Tato žárovka pak dokáže osvítit prostor natolik efektivně, že nikdo po tmě neklopýtne a nevrazí ani do své neviditelné Xiaomi Mi TV Lux Transparent.

LIFX Clean se samozřejmě připojí k Wi-Fi, takže lze naplánovat pomocí aplikace kdy a jak bude svítit, nechybí ani možnost propojení s Alexou, Siri nebo Googlem. Zkrátka chytrá žárovka se zajímavou a vlastně i poměrně užitečnou funkcionalitou. Cena by taky neměla být žádný zabiják – LIFX Clean má stát 70 dolarů, což je v přepočtu okolo 1 800 korun. Pokud někdo propadl chytrým žárovkám navzdory tomu, jak strašně nepřátelské aplikace jejich výrobci poskytují, LIFX Clean by neměl chybět v jeho objímkách.

Kancl na doma: Panasonic Komoru

Škoda, že Panasonic má na našem trhu poměrně omezenou ukázku svého portfolia. Značka, která je u nás typicky spjata s elektronikou, potažmo AV technikou, má totiž opravdu pestrou nabídku zajímavých vychytávek. Jednou z nich je Komoru, což je domácí „kóje“ skládající se ze dvou stěn a pracovní desky. Zkrátka ta ohavnost, která je emblematická pro open space kacly a další místa, kterým by se smrtelník raději vyhnul. Nicméně pro ty, kteří jsou na takové skličující a depresivní pracovní podmínky zvyklí, či v nich dokonce podporují vysoké pracovní nasazení, je tu Komoru! Pokud jde o domácnosti, kde se bojuje o každý milimetr a více členů pracuje z domova, tak není Komoru zase tak blbý nápad. Navíc jde o poměrně jednoduchou konstrukci, což vybízí k DIY verzím. Nicméně pro milovníky originálů, kteří si potrpí i na obrandovanou kóji, má Panasonic řešení, které vyjde v přepočtu na cca 21 000 korun.

Domácí fitness s QAIO Flex

Když už máte doma kancelář, je na místě udělat si i domácí tělocvičnu. Dneska to není nic tak složitého, jelikož na cvičení nejsou nutné žádné posilovací stroje, stačí přece jen pevná vůle a odhod…, tedy vlastně chytré zrcadlo! Jedním z takových počinů moderní doby je QAIO Flex, díky kterému se může cvičící soustředit jen na sebe! Pokud zrovna zrcadlo není vyžadováno jakožto nekompromisní kouč bedlivě sledující a analyzující pohyby uživatele, může překvapivě sloužit i jako zcela normální zrcadlo.

QAIO Flex nabízí 4K rozlišení, dostupný je ve třech velikostních variantách (Standard, Active, Limitless), nacpat do něj lze řadu cvičebních aplikací i těch normálně dostupných z Google Play, jelikož běží na Androidu. Umí pochopitelně spolupracovat s Google Assistantem, je plně dotykové, má vestavěnou 8Mpx kameru (lze ji deaktivovat, samozřejmě, soukromí především). Zrcadlo má také vícesměrový mikrofon, Wi-Fi, LAN, Bluetooth a HDMI.

A cena za domácí tělocvičnu, respektive zrcadlo, před kterým můžete cvičit? V přepočtu QAIO Flex začíná za zhruba 40 000 korunách.

iRobot Roomba i3+

Roomba je synonymem pro chytré domácí robo-vysavače. Roomba i3+ už je na takové úrovni, že je zcela autonomní a dokáže se sám i „vyprázdnit“. K tomu mu slouží základna, kam může až 60 dní ukládat nasbíraný odpad (vzhledem k velikosti zásobníku nejde o žádnou velkokapacitní skládku samozřejmě, jde o systém, který z robota „vycucne“ odpad a uchová ho v papírovém sáčku).

Vysávací robot je vybaven vysoce účinným filtrem, který zachycuje 99 % pylu, roztočů, plísní a dalších hnusů. Díky duálním vícevrstvým gumovým kartáčům budou podlahy prostě vysbírané do posledního zrníčka (a co nesežere Roomba, to vypálí svou zabijáckou září LIFX Clean). Postranní kartáče se dostanou i do rohů. Robota můžete ovládat svým hlasem díky propojením s Alexou nebo Google Home nebo přes automatizační systém IFTTT. Pomocí aplikace lze naplánovat relace vysávání a sledovat postup. Nové modely využívají umělou inteligenci iRobot Genius AI.

Se základnou vyjde tento pomocník do každé technologie prošpikované domácnosti (iRobot Roomba i3+) na zhruba 15 000 korun, což není zrovna málo, ale za to, že můžete komandovat robota, to skoro i stojí! Verze bez odkládací stanice (iRobot Roomba i3) stojí cca 10 000 korun, takže pořád dobrá investice. Pokud se ale někdy stoje vážně vzbouří, roomby budou nepochybně v první linii vymetat cestu ostatním…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rastislav Turek: Ake startupy by som rad videl ja

Jaké vlastnosti a postoje by v ideálním případě měli mít zakladatelé startupů? A jak by měli k podnikání přistupovat? U příležitosti vyhlášení nového kola StartupYardu se vynořilo několik zajímavých příspěvků, které se nad budováním inovativní firmy zamýšlejí. Jeden z těch nejzajímavějších sepsal náš slovenský oblíbenec Rastislav Turek.
Přečtěte si více

TEDxPrague 2013: Smích, slzy a trochu rozpaků

TEDx je asi nejlepší formát celodenní akce, co známe (snad jen kromě našeho Startup a Social Summitu, samozřejmě). Sedmnáct řečníků střídajících se v rychlém tempu. Každý úplně jiný. O většině z nich jste předtím dost možná nikdy neslyšeli. Do toho přednášky z jiných TEDxů. A divadlo (díky, to nemuselo být). Ale ty momenty překvapení jsou pak o to silnější.