Ovládat počítač pouhou myšlenkou? Ve Facebooku už na tom pracují

Způsob, jakým komunikujeme s počítači, by se brzy mohl zásadně změnit. Facebook Reality Labs (FRL), výzkumná laboratoř Facebooku zaměřená na technologie rozšířené reality, pracuje na chytrých náramcích, které zachytí signály z mozku uživatele a použijí je ke snadné interakci s AR systémem.

Náramek je založeno na elektromyografii (EMG), která pomocí senzoru převádí elektrické motorické nervové signály, které putují ze zápěstí do ruky, do digitálních příkazů. Takže když například přemýšlíte o pohybu rukou, psaní na klávesnici nebo mačkání tlačítka, náramek přesně ví, co chcete dělat a využije tato data k tomu, aby zprostředkoval interakci s virtuální klávesnicí nebo tlačítkem.

Facebook tvrdí, že to není čtení myšlenek; přístroj neví, co si myslíte. Jde spíše o to, že když se rozhodnete pro akci, může náramek dekódovat, co to bude.

„Co se snažíme udělat s nervovým rozhraním, je nechat uživatele ovládat stroj přímo pomocí výstupu periferního nervového systému – konkrétně nervů vně mozku, které oživují svaly rukou a prstů,“ uvedl v prohlášení ředitel neuromotorických rozhraní FRL Thomas Reardon.

Něco podobného se objevilo už v roce 2017, kdy Italský technologický institut ukázal prototyp systému, který mi umožňuje ovládat robotickou ruku stahováním a uvolňováním svalů na ruce. V té době byla sice tato technologie působivá, ale v porovnání s tím, co vytváří Facebook se svými neurálními náramky, se dnes zdá být dost primitivní.

K příspěvku na blogu FRL je připojeno video, které ukazuje, jak by tato technologie mohla vypadat v reálném životě.

FRL tvrdí, že tyto náramky zpočátku nabídnou jen jednoduché ovládání, jako je virtuální kliknutí na tlačítko. Ale je to první vlaštovka k tomu, že to nebude trvat dlouho a budeme moci ovládat virtuální objekty a interagovat s virtuálními uživatelskými rozhraními. A s dodatečnou technologií, jako je umělá inteligence s kontextuálním vědomím a haptická zpětná vazba, se konečně mohou stát realitou všechny ty „cool“ procesy, které do nás hustí sci-fi filmy posledních 20 let. Jen to všechno budou vědět ve Facebooku, ale co, beztak toho není moc, co by ještě nevěděli.

Zdroj: Mashable.com

Total
9
Shares
Další články