Opravdu užitečný vynález – vědci přišli s detektorem sarkasmu

Čínští inženýři zabývající se výzkumem umělé inteligence vyvinuli systém detekující sarkasmus. Inspirací jim zřejmě byl detektor sarkasmu, který předvedl v Simpsonových profesor Frink v epizodě Asociace Mensy zachraňuje Lízu.

Komiksák sice toto zařízení označil jako „opravdu užitečný vynález“, načež stroj explodoval, to se čínským expertům stát ale nemůže – svou umělou inteligenci totiž vycvičili na základě dat z Twitteru, takže na tom nejtěžším kalibru. AI využívá multimodální učení kombinující text a obrázky, jelikož obojí je zapotřebí k pochopení toho, zda je příspěvek sarkastický.

Liquidbabydoll Posted in Sarcasm Detector – simpsons.fandom.com

Takže k čemu je vlastně tento „opravdu užitečný vynález“ dobrý? Výzkumníci tvrdí, že tento systém může pomoci s analýzou sentimentu, a tedy s porozuměním postoje veřejnosti k určitému tématu. Podobný systém spustil na začátku roku Facebook, který využívá multimodální AI k detekci toho, zda publikované memy neobsahují texty a obrázky, které by mohly porušovat podmínky užívání služby.

Umělá inteligence se zaměřuje na rozdíly mezi textem a obrazem a porovnává hashtagy s textem tweetů k posouzení nálady, kterou se uživatel snaží vyjádřit. Právě nesourodost mezi obrazem a textem má být klíčovým faktorem při rozpoznávání sarkasmu, jak uvádějí vědci v dokumentu.

Na datasetu z Twitteru systém dosáh 2,74% zlepšení skóre detekce sarkasmu v porovnání s modelem HFM, což je multimodální detekce zavedená v minulém roce. Nový systém dosáhl také 86% přesnosti, zatímco HFM vykazoval jen 83 %.

Dokument zveřejnily společně Čínská akademie věd a Ústav informačního inženýrství v Pekingu. Dokument byl představen na konferenci o empirických metodách zpracování přirozeného jazyka (Empirical Methods in Natural Language Processing). Umělá inteligence využívaná pro multimodální detekci sarkasmu je zatím nejnovějším počinem v této oblasti od roku 2016, kdy se výzkumníci začali zabývat studiem sarkasmu napříč obsahem na Instagramu, Tumblru a Twitteru.

Výzkumníci z Michiganské univerzity a Singapurské univerzity používali jazykové modely a počítačové výpočty k odhalení sarkasmu v televizních pořadech, což je podrobně popsané v dokumentu nazvaném Towards Multimodal Sarcasm Detection (An Evident Perfect Paper). Tato práce byla loni hodně diskutována v rámci Asociace pro výpočetní lingvistiku (ACL).

Zdroj: VentureBeat

Total
0
Shares
Další články