One More Thing: Apple ukázal svoje silikony

Technologický gigant uspořádal 10. listopadu konferenci s názvem One More Thing, na které představil své hardwarové inovace. Ve velkém stylu Apple představil ARMové čipy M1, kterými vybavil své nové modely notebooků MacBook Air a MacBook Pro, ale také inovovaný Mac Mini. Všechna nová zařízení přicházejí s operačním systémem Big Sur.

M1

Apple dal před časem vale Intelu a své nové modely notebooků vybavil vlastními čipy M1 – 5nm osmijádry, které vycházejí z populárního čipsetu A14 Bionic (ty pohánějí nové iPhony 12 a iPady Air). Podle tradičně neskromných vyjádření Applu se M1 skládá ze čtyř nejrychlejších CPU jader na světě spárovaných se čtyřmi vysoce účinnými jádry. O něco málo méně marketingově vyjádřeno – M1 se skládá ze 16 miliard tranzistorů a obsahuje integrované CPU, GPU, Neural Engine a spoustu dalších komponent.

Zdroj: Apple

Velkou výhodou ARM architektury je pak přenositelnost aplikací určených pro iOS a iPadOS, které mohou běžet nativně i na nových počítačích Mac. Už v létě pak Apple avizoval, jak na nové architektuře hladce poběží produkty od Adobe nebo od Microsoftu. K dispozici je pak také výkonný emulátor Rosetta 2.

MacBook Air

Tim Cook prohlásil, že počítače Mac zažívají nejlepší rok své historie a patří k nejpoptávanějším notebookům vůbec. Nové MacBooky Air, tedy ty nejlépe prodávané MacBooky, mají být 3krát rychlejší než nejprodávanější notebooky s Windowsy ve své třídě (tedy řeč je o 13palcových zařízeních) a také rychlejší než 98 % notebooků prodaných v loňském roce. Je to sice zvláštní měřítko, ale všichni víme, že si Apple se tradičními nominálními hodnotami moc neohání.

Zdroj: Apple

Nové MacBooky Air nabídnou úctyhodnou výdrž na baterii – vydržet by měly 15 hodin brouzdání po netu a až 18 hodin přehrávání videí, takže se uživatelé mohou v případě zájmu podívat na Satanské tango od Bély Tarra klidně i dvakrát za sebou.

Samozřejmostí je Retina displej s podporou P3 barevného gamutu. K dispozici bude několik konfigurací – ta maximální nabídne 16 GB operační paměti a 2TB úložiště. MacBook Air podporuje rozhraní Tunderbolt, USB 4, Wi-Fi 6 a nabídne také Touch ID. Zůstala stejná 720p kamera jako u předchozí generace, ale Apple uvádí, že díky M1 nabídne daleko lepší výsledky.

MacBooky Air se díky konstrukci M1 obejdou bez ventilátoru, ale jinak se žádné designové změny nekonají, ale překvapivě nenastala ani žádná změna ceny – nový MacBook Air s M1 startuje na 999 dolarech.

Mac Mini

Po dvou letech se inovace dočkal také Mac Mini, který dostal do výbavy M1. Apple tvrdí, že nový Mac Mini je díky čipu M1 až o 60 % energeticky úspornější než jeho předchůdce. Díky M1 má být také „3x rychlejší CPU“ a má „6x rychlejší grafiku“. Lze zvolit konfiguraci s maximálně 16GB RAM a až 2TB úložištěm. Mac Mini může podporovat až dva externí displeje, včetně 6K displeje, a to prostřednictvím Thunderboltu a USB 4.

Zdroj: Apple

Mac Mini bude díky M1 podle Applu docela použitelné zařízení, které zvládne i náročnější úlohy. Designově opět žádný posun, cena zůstala na 699 dolarech za základní konfiguraci.

MacBook Pro

Nové M1 řady se dočkaly také 13palcové MacBooky Pro. Ty dostaly do výbavy rovněž „nejrychlejší procesor na světě“, nejrychlejší integrovanou grafiku a oproti předchozí intelácké generaci nabídne znatelné navýšení výkonu. To ještě podpoří nový operační systém, který je dělaný možnostem a schopnostem M1 na míru. Nové MacBooky Pro mají být 2,8krát rychlejší než předchozí generace. MacBooky Pro mají na rozdíl od Airů stále aktivní chlazení, zůstal jim stále trošku nepochopený touch bar a k dispozici jsou také dva porty Thunderbolt 4 s podporou USB 4.

Zdroj: Apple

Citelného vylepšení se dočkala baterie – MacBooky Pro umožní 17 hodin brouzdání po netu a až 20 hodin přehrávání videí. Podle Applu je to o deset hodin víc, než kdy jaká baterie v Macu dokázala vydržet. A příjemným překvapením je tentokrát cena (tedy jak se to vezme), protože MacBooky Pro s M1 startují na 1 299 dolarech.

Zdroj: Apple

Diskuze k článku