Oči v oblacích: Jak dokážou drony s AI rozeznat násílí a vraždy

Nedávno vyvinutá technologie umí za použití dronů, díky machine learningu, rozpoznat potyčky, pobodání a v neposlední řadě střelbu v ulicích. Podle vědců z Indie a Velké Británie technologie umí s určitostí na 88 procent rozpoznat násilí v ulicích a s určitostí mezi 82 až 92 procenty rozpoznat, kdo je původcem a kdo je obětí násilí.

Tato technologie zatím nebyla použita v otevřeném světě, podle svých tvůrců ale může být začleněna do bezpečnostních orgánů měst a policie a použita na festivalech, zahraničních návštěvách předních politiků či maratonech. V dnešní době tyto akce monitorují komerční droni, kteří nemají strojové učení, ale spoléhají se pouze na lidský faktor.

Pro analýzu záběrů použila trojice vědců, kteří technologii představili ve vědeckém článku, Amazon Web Services a dvě grafické jednotky Nvidia Tesla. Toto řešení má přispět k ochraně soukromí a řešení právních otázek. Díky vysoké procesní rychlosti je cloudové úložiště řešeno tak, že po zpracování snímků jsou samotné snímky vymazány.

Masový dohled

Stále však existují obavy z ochrany soukromí. Není totiž jasné, jak by se tyto a další technologie založené na umělé inteligenci mohly používat. Odpůrci argumentují nepřesností technologií, tvorbou falešných poplachů a hlavně nechtěným masovým dohledem.

Jak podotýká portál FastCompany, v minulosti již Pentagon vypustil kontroverzní projekt Maven, který cílil na určení bodů zájmu ze záběrů z dronů. Na tomto projektu se podílel Google, avšak jeho zaměstnanci spustili petici vůči vojenským projektům.

Doba napovídá, že odvětví bezpečnosti na ulicích a analýza záběrů je v rozpuku. Google a Facebook mají patentované technologie na rozpoznávání lidských póz na internetu a sociálních sítích. Amazon nedávno prodal technologii na rozpoznávání obličeje americké policii. Tento obchod rozzuřil mnoho bojovníků za svobodu, protože za policejními sledovacími technologiemi není žádný zákon a policie si de facto může nakládat se záběry a informacemi, jak chce.

Vykoupí klid a sledování velkým bratrem na ulicích lidskou svobodu?

Total
1
Shares
Další články