O kom bude slyšet v oblasti automatizace a robotiky?

Robotika a automatizace změnily způsob, jakým určitá odvětví fungují. Nejen automobilový průmysl se nenávratně změnil – tyto technologie nacházejí uplatnění v řadě dalších odvětví. Prodej, potravinářství a zdravotní péče se během pandemie staly více závislými na technologiích, automatizaci a robotice. Tato změna je pravděpodobně trvalá a v důsledku toho přibývá stále více pracovních pozic, které dnes mohou obsloužit stroje lépe než lidé. Podívejte se na několik společností, které uplatňují nové způsoby a přístupy a v oblasti robotiky a automatizace.

DroneSeed

V USA mají za sebou jedno z nejhorších období divokých požárů, které vyústilo ve spálení více než 8 milionů akrů půdy. Každý rok přijde svět kvůli požárům v průměru o 18,8 milionu akrů lesa. Zajistit opětovnou výsadbu lesa je pro životní prostředí klíčové, ale v praxi je to nákladný a pomalý proces. DroneSeed se sídlem v Seattlu používá roje velkých, vlastnických dronů, které dopravují semena do spálených oblastí a sázejí je na místa, kde s největší pravděpodobností dobře porostou. Semena jsou dodávána v „nádobách“, jejichž účelem je udržovat semena hydratovaná a chráněná před zvířaty. Firma tvrdí, že její zakázky letos výrazně poskočily, a nyní spolupracuje se Správou přírody a třemi z pěti největších dřevařských společností.

Skydio

Společnost Skydio se na trhu se spotřebitelskými drony postavila do pozice americké alternativy k DJI. A americká výroba je argument, na který slyší zejména americké vládní agentury, které jsou omezeny v nákupu dronů vyrobených mimo zemi. V návaznosti na úspěch svého dronu Skydio 2, určeného pro spotřebitele, jsou nové drony Skydio X2 vyráběny jak pro komerční a vládní účely. Mají šest 4K kamer, termokameru a používají výkonný Nvidia čip pro zpracování obrazu a počítačové vidění. Drony létají autonomně a vyhýbají se jiným létajícím objektům tím, že je pomocí počítačového vidění identifikují a předvídají jejich pohyb.

Geekplus

Pekingský startup Geekplus je vyrábí roboty, kteří jsou určeni pro oblast logistiky – jsou určeni do nasazení ve skladech, kde vybírají výrobky k dodání. Společnost dodává flotily těchto robotů a jejich softwarové mozky na bázi „služby“. Pět let stará společnost získala počátkem roku 2020 nové finanční prostředky ve výši 200 milionů dolarů, takže její celková hodnota dosáhla téměř 390 milionů dolarů. V době investice společnost Geekplus uvedla, že po celém světě rozmístila více než 10 000 robotů, kteří byli rozmístěni mezi 300 zákazníky a projekty ve 20 zemích.

Makeblock

Společnost Shenzhen Makeblock vyvíjí hardwarové a softwarové nástroje pro výuku robotiky a programování. To zahrnuje hardware založený na Arduinu, hardware pro robotiku a programovací platformu s názvem mBlock. Firma se ve vzdělávání prosadila částečně proto, že její nástroje podněcují zvědavost a umožňují dětem přístup k základním technologickým nástrojům. V roce 2020 vyvinul Makeblock nový vzdělávací program STEAM On Board, sérii online programů, které školí pedagogy pro výuku počítačových věd a STEAM (věda, technika, strojírenství, umění a matematika). Také v průběhu roku 2020 získala programovací platforma Makeblock pro mBlock nejméně 4 miliony nových uživatelů. Společnost uvádí, že její nástroje se dnes používají ve více než 25 000 školách po celém světě.

Corindus

Massachusettský Corindus vyvinul robotický systém, který přesně provádí zdravotnické zásahy během koronárních a cévních zákroků. Společnost směřuje k výrobě robotických systémů, které umožní specializovanému lékaři provést kardiovaskulární proceduru z místa tisíce kilometrů vzdáleného od pacienta. Vize společnosti zpřístupnit péči více pacientům byla součástí toho, co přesvědčilo zdravotnický technologický gigant Siemens Healthineers, aby v roce 2020 získal Corindus za 1,1 miliardy dolarů. V nejbližší době hodlají společnosti zkombinovat robotickou technologii Corindus s pokročilými zobrazovacími technologiemi a umělou inteligencí společnosti Siemens Healthineers.

Berkshire Grey

Berkshire Grey je jednou z firem, které si oblíbili ti e-commerce hráči, kteří chtějí dosáhnout stejné rychlosti v oblasti odbavování objednávek jako Amazon. Společnost vyrábí integrované robotické systémy, které se mohou pohybovat a vybírat produkty a umisťovat je do přepravních kontejnerů. Společnost poskytuje své roboty na bázi „robotiky jako služby“. Pandemie vytvořila ještě větší tlak na prodejce, protože se zvýšil počet nákupů přes internet. Společnost Berkshire Grey tvrdí, že její stálí zákazníci během pandemie zdvojnásobili svou závislost na robotech. Společnost v lednu uzavřela kolo nového financování ve výši 263 milionů dolarů, v únoru oznámila plány na vstup na burzu.

Embodied

Roboti pro koncové zákazníky zatím nejsou nic moc, ale někteří specializovaní roboti začínají pronikat do mainstreamu. Embodied je tvůrce Moxieho, malého robota s velkýma očima, který je určen pro dětičky. Funguje jako dětský vývojový nástroj: Moxie hraje hry, vypráví příběhy a podněcuje kreativitu. Přirozený jazyk robotu umožňuje zpracovávat a reagovat na přirozenou konverzaci, a dokonce dokáže rozpoznat oční kontakt a detekovat výrazy tváře. Dokáže si také vybavit lidi, místa a věci a o svém dětském příteli se začne učit od chvíle, kdy se zapne. Moxie může dětem v dnešní době suplovat normální socializační návyky, které byly narušené pandemií nemoci covid-19.

Handwrytten

Společnost Handwrytten se sídlem ve Phoenixu aplikovala robotiku na marketingovou komunikaci. Navrhuje roboty (zatím jich bylo 95), kteří píšou osobní poznámky rukopisným stylem, který si zákazník vybere v internetovém obchodě. Robot pak zprávu zašle na adresu, kterou zákazník uvedl. Dokonce i adresa na obálce je napsána rukou, protože příjemci je oproti strojově psaným adresám otevírají třikrát častěji. V říjnu 2020 společnost překročila hranici 62 000 uživatelů, v roce 2016 to bylo 9 436 zákazníků.

Blue Ocean Robotics

UVD, které vyrábí autonomní dezinfekční roboty pro nemocnice a je divizí Blue Ocean Robotics, je momentálně v centru pozornosti. Její roboti používají UV-C světlo, které potřebuje jen 10 minut v jedné místnosti, aby zabilo 99,99 % bakterií a virů na povrchu a ve vzduchu. Světlo ničí DNA a RNA struktury každého mikroorganismu, včetně nového koronaviru, a zastavuje tak jeho reprodukci. UVD navrhlo svého robota pro nemocnice, ale během pandemie byl používán v zařízeních péče o seniory, školách, letištích, leteckých společnostech, hotelech, farmaceutických závodech a potravinářských a nápojových společnostech v 60 zemích včetně Spojených států. Dánská společnost byla za svého robota v roce 2020 oceněna Americkou společností pro strojní inženýrství.

Ocado

Britský e-shop s potravinami Ocado vsadil na to, že nákup potravin na internetu je nakonec lepší „zážitek“ než cesta do obchodu. Sází na to, že nakupování online je lepší díky robotům ve skladech. Do kvalitní robotiky Ocado intenzivně investuje. Společnost nedávno koupila firmu Kindred Systems se sídlem v San Francisku, která se specializuje na robotický picking, za 262 milionů dolarů, a firmu Haddington Dynamics se sídlem v Las Vegas, která vyrábí levné robotické podavače za 25 milionů dolarů. Rovněž převzala menšinový podíl ve společnosti Myrmex, která vyvíjí bezpilotní systémy. Ocado dnes vlastní méně než 2 % britského trhu s potravinami, ale jak se budou rozšiřovat jeho sklady a roboti budou chytřejší, očekává se další růst.

Zdroj: Fastcompany.com

Total
1
Shares
Další články