Nový ZapBox: 6-DoF virtuální a smíšená realita za pár korun

Virtuální a smíšená realita patří mezi nejatraktivnější technologické trendy. Systémy pro virtuální a smíšenou realitu nejsou už jen výsadou zábavního průmyslu, ale cestu si našly také do řady podniků a průmyslových odvětví. Teď přichází revoluční systém, který má zpřístupnit VR i MR širšímu okruhu uživatelů i vývojářů.

Dosud masovému rozšíření těchto systémů bránila zejména cena. To chce změnit společnost Zappar, která rozjela na Kickestarteru kampaň se zcela novým ZapBoxem, což je systém pro 6-DoF (šest stupňů volnosti) virtuální a smíšenou realitu. Jde o kompletně přepracovanou verzi někdejší experimentální kartónové verze. Nová forma headsetu zaujme zejména bezkonkurenční cenou – vyjde na pouhých 40 dolarů (v přepočtu jde o 900 korun)!

Nový headset je určen pro usazení chytrého telefonu, poskytuje téměř nepřerušovaný periferní pohled na skutečný svět, který přirozeně splývá s imerzivním obsahem, který se uživateli zobrazuje. K headsetu náleží dva 6-DoF ovladače určené pro fyzické interakce.

Zdroj: Zappar

Další výhodou je Unity plugin, který umožní vývojářům vytvářet vlastní aplikace pro iOS a Android, ZapBox poskytuje také vlastní software pro tvorbu obsahu ZapBox Studio.

Chtěli jsme, aby mohli vývojáři prozkoumat možnosti 6-DoF MR a VR bez nutnosti vysokých investic do dedikovaného hardwaru,“ uvedl Simon Taylor, spoluzakladatel a šéf výzkumu a vývoje v Zapparu. „Nový ZapBox nabízí skvělý poměr mezi cenovou dostupností a schopnostmi, které umožňují uživatelům ZapWorks a Unity vytvářet požadované zážitky.“

Zdroj: Zappar

Funkce nového ZapBoxu:

  • Nová konstrukce headsetu – lehké a robustní provedení umožňuje headset snadno nastavit pro různé uživatele, poskytuje periferní vidění reálného světa pro pohodlné MR a VR zážitky.
  • Nový tvar čoček – díky nově tvarovaným čočkám je odstraněn okraj zařízení ze zorného pole, což umožňuje, že periferní vidění mimo obrazovku telefonu a promítaný obraz se plynule spojují.
  • Přizpůsobivé úchytky telefonu – díky novému úchytnému systému je telefon bezpečně uchycen na správném místě pro optimální stereoskopický zážitek. Systém podporuje různé velikosti telefonů.
Zdroj: Zappar
  • Přepracované ovladače – ovladače mají útlejší profil a využívají nové trackovací schéma, které zefektivňuje 6-DoF trackování.
  • Robustní trackování – nové pozicování nabízí okamžité ukotvení obsahu, drift-free tracking a další vizuální funkce, které se užívají pro maximální trackovací stabilitu.
  • Unity plugin – vývojáři mohou vytvářet obsah pomocí jednoho z neoblíbenějších herních enginů na světě.

„Nový ZapBox zhmotňuje vše, co jsme se za posledních pět naučili. Přinášíme jedinečný způsob, jak vytvořit přesvědčivý a interaktivní MR a VR obsah, a vyjde na pouhých 40 dolarů,“ řekl Caspar Thykier, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Zappar.

Právě aktivní kampaň na Kickstarteru má cíl vybrat 65 000 dolarů, backeři si mohou vybrat mezi různými úrovněmi. Jen pro srovnání, balení 10 kusů headsetu vyjde v kampani na 299 dolarů, což je stejná cena jako za jeden Oculus Quest 2.

Zappar byl na Kickstartetu úspěšný už v minulosti – s původním kartonovým ZapBoxem vybrala společnost v roce 2016 od 1 854 backerů celkem 84 356 dolarů (cílem bylo 30 000 dolarů).

Nový ZapBox bude podporovat iPhony od veze 6s výše, aktuální Samsungy S a smartphony Google Pixel.

Uvidíme, zda tento systém opravdu přinese revoluci a masové rozšíření MR a VR.

Total
0
Shares
Další články