Nová 3D tiskárna Josefa Průši cílí na začátečníky a školy, vyjde na 10 tisíc korun

Společnost Prusa Research, za níž stojí český podnikatel Josef Průša, představila nový model 3D tiskárny. Original Prusa MINI je kompaktní tiskárna vybavená pokročilými funkcemi. Svou cenou, která nepřesáhla hranici 10 tisíc korun, cílí hlavně na začátečníky, školy a majitele takzvaných „tiskových farem“, kteří používají 3D tisk k drobné výrobě.

Nová 3D tiskárna Original Prusa MINI nabízí tiskovou plochu 18×18×18 cm a je tedy menší než současný nejprodávanější model firmy, Original Prusa i3 MK3S. Jde zároveň o první tiskárnu od Prusa Research postavenou na 32bitové elektronice (dosavadní tiskárny běžely na 8bitech), konkrétně na vlastní interně vyvinuté základní desce „Buddy“.

Original Prusa MINI přinese zákazníkům zásadní vylepšení komfortu tisku díky možnosti připojit tiskárnu do domácí sítě (přes ethernet nebo volitelný Wi-Fi modul), rychlému startu tisku „jedním klikem“, automatické kalibraci podložky a barevnému LCD displeji.

Original Prusa MINI

Cena tiskárny, která se k prvním zákazníkům dostane koncem listopadu tohoto roku, je 9990 Kč včetně DPH. Zájemci z celého světa si ji mohou objednat už nyní na shop.prusa3d.com – i tentokrát jim tedy bude Prusa Research dodávat tiskárny primárně napřímo, bez distributorů.

„MINI je skvělá tiskárna pro začátečníky, školy a technické kroužky,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša. „Zároveň jsme u ní zachovali všechny funkce, které jsou nezbytné pro profesionálnější využití.“

Tiskárna tak disponuje odnímatelnými tiskovými pláty, které usnadňují sundávání výtisku, vyměnitelnými tryskami, a Prusa Research plánuje vydat i update, který do MINI implementuje software pro správu tiskových farem.

„Na naší farmě, kde na 500 tiskárnách tiskneme díly pro další vyráběné tiskárny, využíváme hlavně MK3S. Ale nyní začneme zapojovat i MINI. Kvalita tisku je absolutně srovnatelná a na menší ploše a s nižšími náklady dokážeme zefektivnit výrobu o desítky procent,“ vysvětluje Průša.

„Během těch 10 let, co pracuji na 3D tiskárnách, jsem pochopil, že nikdy nebude existovat jeden univerzální stroj. Moje vize je pracoviště, kde jsou dvě velké XL tiskárny, pár MK3S, několik MINI a k tomu SL1, přičemž každá tiskárna má svůj smysl a účel, a dohromady umožňují firmám i jednotlivcům dosáhnout svých cílů tím maximálně efektivním způsobem,“ říká Průša. Zmiňovaná „XL“ tiskárna je v tuto chvíli teprve ve stádiu vývoje a firma ji plánuje představit během příštího roku.

Total
21
Shares
Další články