Nesplněné sliby: 5 předpovědí z roku 2010, které nevyšly

Technologický vývoj je nevyzpytatelný a předvídat cokoliv v této oblasti je nesmírně náročné. Když se ohlédneme jen dekádu zpátky, najdeme řadu příkladů toho, že se předpovědi někdy pořádně seknou.

V roce 2010 se obecně předpokládalo, že v dalších deseti letech bude sílit vliv technologií na náš každodenní život. Současně bylo už tehdy všem jasné, že trh ovládne několik velkých hráčů a přijde vzestup digitálního dohledu. To se ukázalo jako zcela přesné. Na druhé straně se objevily predikce, které zůstaly nenaplněny. Očekávalo se například, že iPhone bude obrovský fail (připomeňme si, jak se mu vysmál sám Steve Ballmer). Co tam máme dál?

Nositelná elektronika bude samozřejmost

Wearables jsou bezpochyby mainstreamová záležitost, ale AR brýle jako Google Glass a Snap Spectacles stále nejsou takovou peckou, jak si technologické firmy myslely.

V roce 2009 futurista Ross Dawson předpověděl, že v nadcházejícím desetiletí uvidíme „rozšířené lidi“ prostřednictvím AR brýlí nebo prvky, které nám umožní ovládat různá zařízení (to se alespoň v průmyslovém sektoru částečně naplnilo). Místo toho se Google Glass a Snap Spectacles pravidelně umísťují v žebříčcích nejhorších technologií desetiletí.

Tento typ nositelné elektroniky zkrátka lidi zatím nezaujal. Našlo se pár superfanoušků, kteří je zkoušeli. Krátce po vydání Google Glass musel Google dokonce varovat nositele, aby nebyli „úchylní nebo hrubí“ (neboli „Glasshole“). Google ukončil prodej brýlí spotřebitelům v roce 2015.

Rozšířená realita bude měnit náš život

Rozšířená realita obecně není tak pokročilá, jak odborníci předpovídali před 10 lety. Pokémon Go byl obrovský hit, ale ostatní spotřební produkty se moc daleko nedostaly.

Futurista Gerd Leonhard předpověděl, že tablety zahájí éru dominance rozšířené reality, která bude „obrovským přínosem“ pro tvorbu obsahu. AR umožnila zábavné efekty Snapchatu a hry jako Pokémon Go, ale nezměnila každodenní život tak, jak si lidé mysleli – alespoň zatím.

Samořiditelná auta budou brázdit silnice

Samořiditelná auta pokročila, ale v nejbližší době se nechystají ovládnout silnice. Technologie autonomních vozidel od společností, jako je Tesla, se rozhodně zlepšila a zprávy o tom, že řidiči za volantem usnuli, se většinou obešly bez zranění, protože automobily byly schopné jejich nepřítomnost kompenzovat.

Ale Tesla stále tvrdí, že autopilot vyžaduje „aktivní dohled řidiče“, ale i tak má systém k dokonalosti daleko. Samořiditelné technologie od společností Alphabet a Uber se také ještě nedočkaly širokého uvedení na trh a z velké části zůstávají ve fázi testování.

Kryptoměny budou vládnout

Kryptoměny jako Bitcoin měly být budoucností, ale nebyly široce přijaty a měna Diem (původně Libra) od Facebooku ještě svět dobývat ani nazačala.

Bitcoin aktuálně hypuje, ale jde pořád o velice riskantní oblast. Někteří raní investoři vydělali miliony, slabší povahy doslova přišly o zdravý rozum, když viděly, jak jejich investice klesají na zlomek hodnoty, jelikož ceny kryptoměn zkrátka prudce kolísají.

Facebook pracuje na spuštění své kryptoměny Diem, ale zákonodárci projekt kritizují a mnoho významných podporovatelů včetně PayPal a Visa od něj odstoupilo.

Umělá inteligence nahradí lidi

Někteří vědci a výzkumníci předpovídali, že umělá inteligence pomůže překonat lidské nedostatky, jako je zaujatost. Předpokládalo se, že začlenění umělé inteligence do odvětví, jako je policejní práce, nám pomůže vyhnout se předsudkům, ale i když AI hraje stále důležitější roli v každodenních úkolech, není žádným tajemstvím, že i umělou inteligenci sužuje zaujatost poměrně dost.

Výzkumníci totiž stále nacházejí důkazy, že umělá inteligence má k dokonalosti daleko a může zavádět podobné předsudky, jaké mají lidé. Od algoritmu umělé inteligence, který bránil černým pacientům získat stejnou kvalitu lékařské péče jako bílým pacientům, až po algoritmy v HR procesech, které se naučily preferovat mužské kandidáty – je zkrátka jasné, že umělá inteligence, ač se nám může zdát vyspělá, je stále na začátku.

Zdroj: Businessinsider.com

Total
14
Shares
Další články