Nejchytřejší města světa, část 1. – Amsterdam

V Holandsku je populární přísloví: „Bůh stvořil Zemi, ale Nizozemci Nizozemsko.“ A tomuto přísloví musíme dát zapravdu. Země je známá nejen větrnými mlýny, sýrem a tulipány, ale také tím, že její velká část leží pod hladinou moře. Nizozemci vybudovali důmyslný systém kanálů a hrází a díky vysušování moře si svou zemi rozšířili na zhruba dvojnásobek. V tomto smyslu je to opravdu chytrá země a má jedno z nejchytřejších měst na světě – Amsterdam. To potvrzuje i letos v dubnu získaný titul Evropské hlavní město inovacíiCapital.


Chytrá města, tzv. smart cities, už nejsou jenom součástí science fiction, ale opravdu existují. Možná si toho ani nevšimnete, když do některého z nich zavítáte na dovolenou, ale skrývá se v nich řada super věcí. My je pro vás hledáme. Abychom inspirovali, ukázali cestu, nebo jednoduše alespoň nadchli. Budoucnost začíná.

V Amsterdamu se stále děje něco chytrého. Zhruba před měsícem se ve městě konala konference „Smart City Event“. Na stadionu Amsterdam ArenA se potkalo přes 1000 smart profesionálů z více než 30 zemí světa. V rámci jednotlivých přednášek a kulatých stolů se řešila témata jako udržitelná doprava, čistá energie, open data a big data, smart bezpečnost…

Smart City Event

Součástí akce byla také soutěž startupů a zpestření dodaly bezpochyby i inspirativní exkurze, v rámci kterých se účastníci mohli blíže seznámit s některými smart řešeními, kterých je v Amsterdamu hromada. Jestli chcete zabít půl dne, brouzdejte po této mapě. Pokud tolik času nemáte, nezoufejte. My jsme pro vás udělali průřez několika opravdu zajímavými projekty:

Smart doprava a parkování

Neodmyslitelnou součástí každého chytrého města je chytrá doprava. Nejde jen o elektrické automobily nebo i u nás dostupný bikesharing a carsharing. Amsterdam monitoruje dopravu ve městě a v reálném čase dává doporučení řidičům (třeba i přímo do jejich navigace v autě), jakou trasu zvolit. Díky tomuto inteligentnímu řízení a optimalizaci dopravních toků klesl čas „ztracený“ v autě o 10 procent.

https://vimeo.com/108878661

Fajn, teď už víte, že v zácpách strávíte méně času, ale najít místo a parkování zejména v centru města bývá i na několik desítek minut. Ne tak v Amsterdamu. Město totiž vyvinulo aplikaci Mobypark, která umožňuje majitelům parkovacích míst pronajmout svá místa za poplatek dalším řidičům. Ještě před tím, než vyrazíte na cestu, si z pohodlí gauče online objednáte požadované místo, které vám pak nikdo neobsadí, než k němu dojedete. Vy si ušetříte nervy a město má krásnou zpětnou vazbu o vytíženosti parkovacích míst.

Funguje třeba i v Rotterdamu, Bruselu nebo v Paříži – takže prý už žádné stresy. Alespoň v těchto městech.

Objednat parkování

Smart lampy

Hned několik projektů se v Amsterdamu věnuje chytrému pouličnímu osvětlení, které je možné přes dálkové ovládání nebo senzory upravit v závislosti na počasí nebo třeba aktuální vytíženosti ulic chodci či cyklisty. Řada z nich se teprve testuje, ale vypadá opravdu slibně. Intenzita osvětlení se dá nastavit pro celou řadu situací, pomáhá zlepšit bezpečnost a šetří energii. Tu energii pak lze použít pro další funkce, jako je napájení sítě Wi-Fi nebo měření kvality ovzduší. Zajímavá je také aplikace Geolight, která umožňuje za tmy jedoucím cyklistům rozsvítit lampy podél cyklostezky v okolí Amsterdamského přístavu na plný výkon pomocí jejich chytrého telefonu. V momentě, kdy cyklista bezpečně a pohodlně projede, světla se automaticky opět ztlumí.

Luminex

V Amsterdamu prší Pivo!

Našince určitě zaujme fakt, že v Amsterdamu může ochutnat pivo vyrobené z dešťové vody. Kvůli změnám klimatu jsou mnohem častější přívalové deště a městské prostředí není s to velké množství srážek absorbovat. Tento problém se snaží řešit platforma Amsterdam rainproof, v rámci které se skupina nadšenců rozhodla využít dešťovou vodu jako obchodní příležitost. Společně s pivovarem De Prael z ní začala vařit 5,7 % pivo Hemelswater Code Blonde. Pokud budete mít příležitost, neváhejte a ochutnejte příjemně hořkou amsterdamskou „nebeskou vodu“.

NoRainNoBeer

Seznamka pro seniory

A co by to bylo za smart město bez smart obyvatel? Součástí každého chytrého města je také všudedostupný vysokorychlostní internet. To, že jej mladí lidé využívají na každém kroku, je jasné. V Amsterdamu však nezapomínají ani na starší generaci. Existuje zde například aplikace Klup, což je něco jako Tinder pro seniory. Na základě společných zájmů mohou jednoduše navazovat kontakt s lidmi ve svém okolí a společně vyrazit třeba na výlet.

Klup1

Našli bychom nepřeberné množství dalších smart řešení od popelnice, která s využitím sluneční energie stlačuje odpadky, aby se nemusely vyvážet tak často, až po online plánování veřejného prostoru, do jehož tvorby se mohou zapojit sami obyvatelé. Čistá doprava, energetika, bydlení a služby, propojené informatikou, všechno to má v Amsterdamu nějaký smysl a řád, tak aby chytré město fungovalo tak, jak má.

Tak co, inspirovalo?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nej sociální a mobilní kampaně: I Facebook může být nóbl

Napadlo by vás někdy odmítat fanoušky na Facebooku proto, že pro vaši značku nejsou dost dobří? Některé značky se nebojí odlišit velice svéráznými metodami, jak ukazuje náš další výběr zajímavých kampaní poslední doby. Minule jsme se věnovali speciálně Twitteru, tentokrát dostal nejvíce prostoru Facebook a sekunduje mu Instagram.