Nejchytřejší města světa, část 1. – Amsterdam

V Holandsku je populární přísloví: „Bůh stvořil Zemi, ale Nizozemci Nizozemsko.“ A tomuto přísloví musíme dát zapravdu. Země je známá nejen větrnými mlýny, sýrem a tulipány, ale také tím, že její velká část leží pod hladinou moře. Nizozemci vybudovali důmyslný systém kanálů a hrází a díky vysušování moře si svou zemi rozšířili na zhruba dvojnásobek. V tomto smyslu je to opravdu chytrá země a má jedno z nejchytřejších měst na světě – Amsterdam. To potvrzuje i letos v dubnu získaný titul Evropské hlavní město inovacíiCapital.


Chytrá města, tzv. smart cities, už nejsou jenom součástí science fiction, ale opravdu existují. Možná si toho ani nevšimnete, když do některého z nich zavítáte na dovolenou, ale skrývá se v nich řada super věcí. My je pro vás hledáme. Abychom inspirovali, ukázali cestu, nebo jednoduše alespoň nadchli. Budoucnost začíná.

V Amsterdamu se stále děje něco chytrého. Zhruba před měsícem se ve městě konala konference „Smart City Event“. Na stadionu Amsterdam ArenA se potkalo přes 1000 smart profesionálů z více než 30 zemí světa. V rámci jednotlivých přednášek a kulatých stolů se řešila témata jako udržitelná doprava, čistá energie, open data a big data, smart bezpečnost…

Smart City Event

Součástí akce byla také soutěž startupů a zpestření dodaly bezpochyby i inspirativní exkurze, v rámci kterých se účastníci mohli blíže seznámit s některými smart řešeními, kterých je v Amsterdamu hromada. Jestli chcete zabít půl dne, brouzdejte po této mapě. Pokud tolik času nemáte, nezoufejte. My jsme pro vás udělali průřez několika opravdu zajímavými projekty:

Smart doprava a parkování

Neodmyslitelnou součástí každého chytrého města je chytrá doprava. Nejde jen o elektrické automobily nebo i u nás dostupný bikesharing a carsharing. Amsterdam monitoruje dopravu ve městě a v reálném čase dává doporučení řidičům (třeba i přímo do jejich navigace v autě), jakou trasu zvolit. Díky tomuto inteligentnímu řízení a optimalizaci dopravních toků klesl čas „ztracený“ v autě o 10 procent.

https://vimeo.com/108878661

Fajn, teď už víte, že v zácpách strávíte méně času, ale najít místo a parkování zejména v centru města bývá i na několik desítek minut. Ne tak v Amsterdamu. Město totiž vyvinulo aplikaci Mobypark, která umožňuje majitelům parkovacích míst pronajmout svá místa za poplatek dalším řidičům. Ještě před tím, než vyrazíte na cestu, si z pohodlí gauče online objednáte požadované místo, které vám pak nikdo neobsadí, než k němu dojedete. Vy si ušetříte nervy a město má krásnou zpětnou vazbu o vytíženosti parkovacích míst.

Funguje třeba i v Rotterdamu, Bruselu nebo v Paříži – takže prý už žádné stresy. Alespoň v těchto městech.

Objednat parkování

Smart lampy

Hned několik projektů se v Amsterdamu věnuje chytrému pouličnímu osvětlení, které je možné přes dálkové ovládání nebo senzory upravit v závislosti na počasí nebo třeba aktuální vytíženosti ulic chodci či cyklisty. Řada z nich se teprve testuje, ale vypadá opravdu slibně. Intenzita osvětlení se dá nastavit pro celou řadu situací, pomáhá zlepšit bezpečnost a šetří energii. Tu energii pak lze použít pro další funkce, jako je napájení sítě Wi-Fi nebo měření kvality ovzduší. Zajímavá je také aplikace Geolight, která umožňuje za tmy jedoucím cyklistům rozsvítit lampy podél cyklostezky v okolí Amsterdamského přístavu na plný výkon pomocí jejich chytrého telefonu. V momentě, kdy cyklista bezpečně a pohodlně projede, světla se automaticky opět ztlumí.

Luminex

V Amsterdamu prší Pivo!

Našince určitě zaujme fakt, že v Amsterdamu může ochutnat pivo vyrobené z dešťové vody. Kvůli změnám klimatu jsou mnohem častější přívalové deště a městské prostředí není s to velké množství srážek absorbovat. Tento problém se snaží řešit platforma Amsterdam rainproof, v rámci které se skupina nadšenců rozhodla využít dešťovou vodu jako obchodní příležitost. Společně s pivovarem De Prael z ní začala vařit 5,7 % pivo Hemelswater Code Blonde. Pokud budete mít příležitost, neváhejte a ochutnejte příjemně hořkou amsterdamskou „nebeskou vodu“.

NoRainNoBeer

Seznamka pro seniory

A co by to bylo za smart město bez smart obyvatel? Součástí každého chytrého města je také všudedostupný vysokorychlostní internet. To, že jej mladí lidé využívají na každém kroku, je jasné. V Amsterdamu však nezapomínají ani na starší generaci. Existuje zde například aplikace Klup, což je něco jako Tinder pro seniory. Na základě společných zájmů mohou jednoduše navazovat kontakt s lidmi ve svém okolí a společně vyrazit třeba na výlet.

Klup1

Našli bychom nepřeberné množství dalších smart řešení od popelnice, která s využitím sluneční energie stlačuje odpadky, aby se nemusely vyvážet tak často, až po online plánování veřejného prostoru, do jehož tvorby se mohou zapojit sami obyvatelé. Čistá doprava, energetika, bydlení a služby, propojené informatikou, všechno to má v Amsterdamu nějaký smysl a řád, tak aby chytré město fungovalo tak, jak má.

Tak co, inspirovalo?

Total
0
Shares
Další články