Může Microsoft s odlehčenými Windows 10X konkurovat Chrome OS?

Microsoft konečně vyráží do boje s Chrome OS. Téměř finální verze systému Windows 10X naznačuje, že se Microsoft opět pouští do segmentu, kde chtěl už dříve prorazit se systémem Windows 10 S. Nový operační systém má být určen zatím výhradně pro nové notebooky a dočkat bychom se jej měli na jaře.

Systém Windows 10X byl původně varianta systému Windows 10 určená pro zařízení s duální obrazovkou. Měl být uveden na trh se skládacím Surface Neo, což je připravované zařízení od Microsoftu podobné tabletu, které je vybaveno dvěma samostatnými 9palcovými displeji – ty po rozložení nabízejí celistvý třináctipalcový pracovní prostor.

Microsoft loni prozradil, že systém Windows 10X se nyní přepracovává pro zařízení s jednou obrazovkou, jako jsou notebooky a tablety, navíc má Surface Neo lehké zpoždění, tak proč nevyužít to, co už je hotové, že? Na první pohled nový systém hodně připomíná Chrome OS.

Microsoft zjednodušil téměř všechny oblasti Windows do té míry, že působí spíše jako webové rozhraní než jako plnohodnotné Windows. V některých ohledech Windows 10X působí jako předvoj změn v UI a UX, kterých se v průběhu tohoto roku pravděpodobně dočkáme v běžných Windows 10. Microsoft totiž plánuje „rozsáhlé vizuální omlazení Windows“, které bude zahrnovat modernizovanou nabídku Start, Průzkumníka souborů a vestavěné aplikace, díky nimž bude celkové uživatelské rozhraní Windows 10 konzistentnější.

Tlačítko Start je ve Windows 10X vystředěno na hlavním panelu s nabídkou Start, která se chová jako launcher. Ve Windows 10X nenajdete živé dlaždice, ale seznam aplikací a posledních dokumentů. Aplikace, dokumenty nebo dokonce obsah můžete na webu vyhledávat také pomocí vyhledávače Bing, kterého se Microsoft prostě nechce vzdát.

Můžete zde také instalovat Progresivní webové aplikace (PWA) ze zabudovaného prohlížeče Chromium Edge a přiřadit je na hlavní panel. Je zde k dispozici také zjednodušené Centrum akcí, které zobrazuje čas a rychlá nastavení, jako je vypnutí počítače, povolení VPN, připojení displejů nebo správa hlasitosti. Obsahuje také přístup k oznámením a aktualizovaný widget pro ovládání přehrávání médií.

Microsoft také přepracoval pro systém Windows 10X Průzkumníka souborů. Ten je zde uzpůsoben pro přístup ke cloudovým souborům, tedy na OneDrive, ale můžete zde spravovat i stažené soubory nebo soubory z USB úložiště. V tomto novém Průzkumníku souborů není možné přistupovat k místním souborům, protože 10X je primárně určen pro práci s cloudem. Zatím se zdá, že Microsoft alespoň zpočátku nepočítá ve Windows 10X s podporou desktopových aplikací.

Nový systém, nikoliv aktualizace

Systém Windows 10X není operační systém, na který budou moci uživatelé libovolně přecházet ze stávajících systémů, nejde tedy o žádnou aktualizaci. Bude se dodávat pouze s novým hardwarem – jde o odlehčenou verzi Windows zacílenou na ty, kteří zvažují koupi zařízení typu Chromebook. V první vlně bude v zařízeních určených pro firemní a vzdělávací segment.

Microsoft stále oficiálně nepotvrdil datum, ale očekává se, že nová zařízení s Windows 10X přijdou na trh na jaře. Není zatím jasné, kteří výrobci notebooků budou se svými zařízeními tuto variantu OS nabízet. Je však naprosto jisté, že jde o přímou konkurenci pro Chromebooky, respektive Chrome OS. Windows 10X se zdají být dotaženým pokusem o vytvoření důstojné alternativy pro Chrome OS, navíc přidanou hodnotou nového systémů bude důmyslné propojení se službami a aplikacemi od Microsoftu.

Zdroj: The Verge

Total
0
Shares
Další články