Může internet věcí pomoci životnímu prostředí? První IoT EnvironHackathon už tento víkend v Ostravě

Jak mohou životnímu prostředí pomoci nejnovější technologie? Odpověď na tuto otázku budou hledat účastníci ostravského IoT EnvironHackathonu. Každý z 10 týmů po 5 lidech bude mít o víkendu 24. – 25. září přesně 24 hodin na vytvoření vlastního životaschopného projektu.

Ambicí environmentálního hackathonu je propojení neziskového sektoru, veřejné správy, podnikatelské sféry a technologických kapacit. Samotnému hackathonu bude předcházet konference, která proběhne v pátek v Gongu v Dolní oblasti Vítkovic.

Cílem je dát dohromady odborníky z oblasti životního prostředí s technology a lidmi z byznysu či marketingu. V pátek mohou diskutovat, potkat se, ze soboty na neděli potom zhruba 50 z nich čeká 24 hodinový inovační maraton,” říká Gabriela Drastichová z Nadace Vodafone, která se na organizaci IoT EnvironHackathonu podílí.

Hackathonu se zúčastní i teplický radní a facebookový influencer Dominik Feri, který se chce dozvědět víc o internetu věcí (IoT). “Na víkend v Ostravě se těším, protože bude nabitý prací, poznáváním a získáváním nových zkušeností,” říká Feri. IoT je v současnosti jednou z nejrychleji rostoucích oblastí ve světě IT a telekomunikací, do roku 2020 do něj bude zapojeno až 50 miliard zařízení, což může znamenat podobnou revoluci jako nástup mobilního telefonu.

Konference následovaná inovačním maratonem

Páteční konference se zaměří na stejné téma, jako následný hackathon: životní prostředí a moderní technologie, zejména internet věcí.

Vystoupí jak technologičtí specialisté, například Pavlína Zemanová z Vodafone ČR, která se věnuje IoT na středoevropské úrovni, nebo Jiří Stich z Atosu, spolupracující s oceňovavým startupem ICE Gateway. Vystoupí také zástupci neziskových organizací zaměřených na ochranu životního prostředí.

Vstup je bezplatný, kvůli omezené kapacitě je však nutná předchozí registrace.

gong_vitkovice
Páteční konference proběhne v multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovic. Foto: Dolní Vítkovice

Padesát účastníků, 10 týmů, 24 hodin

Sobota bude již patřit samotnému hackathonu. Zúčastní se ho 10 týmů po 5 lidech, kteří budou mít za úkol vytvořit vlastní životaschopný projekt, který by měl skrze technologie napomáhat zachování či zlepšování životního prostředí. Dohromady budou mít 24 hodin na to vymyslet, navrhnout a posunout svůj projekt do podoby, kterou odprezentují porotě složené z partnerů soutěže.

Pomáhat jim v tom bude desítka zkušených mentorů a facilitátorů, jak z byznysové, tak neziskové sféry, včetně některých přednášejících z předchozího dne.

fakulta-elektrotechniky-a-informatiky-vsb-tuo
Samotný hackathon proběhne na půdě Fakulty elektrotechniky a informatiky. Foto: VŠB-TUO

Na rozdíl od klasického hackathonu bude IoT EnvironHackathon v Ostravě nesoutěžní a jeho účast není omezena na programátory, naopak musí každý tým obsahovat alespoň jednoho zástupce všech tři rolí: odborníka na životní prostředí, experta na technologie i člověka s vhledem do byznysu/produktu či marketingu.

Chcete se přihlásit?

IoT EnvironHackathon pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita, konkrétně Fakulta elektrotechniky a informatiky, za spolupráce Nadace Vodafone a agentury FENEK^^.

Cílem je propojovat obory a zároveň zvýšit šance na úspěch konkrétních projektů. Nadace Vodafone přitom zdůrazňuje, že jí záleží na dalším pokračování navržených projektů. Týmy, které chtějí v práci pokračovat, se budou moci přihlásit o speciální granty na další vývoj nápadů.

Přihlašovat se mohou jednotlivci i týmy na této stránce, z přihlášek pak organizátoři vyberou padesátku účastníků.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály června: Hračky pro dospělé

S ohledem na naše neodkladné cesty za fotbalem do Polska a organizaci Startup Summitu jsme virály trochu zanedbávali, o to větší kolekci úspěchů virálního marketingu jsme si ale nachystali tentokrát. A je pozoruhodné sledovat, co všechno jsou dospělí lidé schopni vymyslet a podniknout, aby upoutali pozornost internetového publika.