Loterie o lístky do vesmíru aneb koho vystřelí Musk na oběžnou dráhu

Leckdo už delší dobu tuší, že SpaceX pravděpodobně bude měnit pravidla hry a dá vesmírné turistice ten správný impulz. Letos vezme první civilní posádku do velkého světa, tam nahoru, na Mezinárodní vesmírnou stanici. Rok 2021 tedy nebude jen ve znamení covidu-19 a vakcíny, ale povezeme se i na vlně vesmírné turistiky.

Společnost SpaceX představila misi Inspiration4, která má být první celosvětovou komerční misí na oběžnou dráhu. CEO a zakladatel SpaceX Elon Musk oznámil, že společnost plánuje raketu Falcon 9 vypustit na oběžnou dráhu Země v posledním čtvrtletí letošního roku. Vícedenní cestu na ISS v kosmické lodi Dragon podniknou tentokrát samí civilisté.

Všechno jde, když… máš peníze

Osmatřicetiletý miliardář Jared Isaacman koupil čtyři letenky do vesmíru a má v úmyslu vzít s sebou tři obyčejné lidi z řad široké veřejnosti, vše pochopitelně v zájmu vyšší věci. Jedním z jeho (noblesnějších) cílů je získat peníze pro nemocné děti, resp. pro St. Jude Children’s Research Hospital. Isaacman nemocnici přislíbil už 100 milionů dolarů.

Isaacman, zakladatel společnosti Shift4 Payments, 28. února 2021 oznámí, kdo s ním do vesmíru poletí. Ten, kdo by se rád podíval na Zemi z výšky, má dvě možnosti, jak se Isaacmanovy vesmírné loterie zúčastnit. Buď může přispět nemocnici, nebo si otevřít online obchod s využitím Shift4 Payments (a podělit se o svůj inspirativní obchodní příběh na Twitteru). Této megalomanské hry o sedadlo v odhadované hodnotě 50 milionů dolarů se může zúčastnit každý Američan starší 18 let.

Mise Inspiration4

Jedno ze čtyř míst si vysloužila zdravotnice z první linie, druhé se bude losovat z řady dárců, kteří během února věnují St. Jude peníze. Třetí pak bude podnikatel, který ke svému podnikání využije platformu Shift4 Payments a řádně ji zpropaguje. A čtvrtým civilistou bude pochopitelně Isaacman.

Každé ze čtyř sedadel má reprezentovat jednotlivé pilíře celé mise: 

Naděje – Toto sedadlo ztělesňuje odvážnou vizi, na které je založena dětská nemocnice St. Jude (soucit, jednota, rovnost a inkluze). Představuje ji zdravotnice, která se o svém vesmírném letu již dověděla a velmi se na tuto životní zkušenost těší.

Štědrost – Štěstí se v tomto případě usměje na štědrého dárce, který vynaloží finanční prostředky na podporu dětské nemocnice a výzkumného centra St. Jude.

Prosperita – Prosperitu bude reprezentovat podnikatel, který na svém webu spustí Shift4Shop a zveřejní svůj příběh na sociálních sítích.

Vůdcovství – Tušili jste správně, leadership bude reprezentovat sám Jared Isaacman, mimo jiné také uznávaný letec a dobrodruh.

Jakmile budou známi všichni členové posádky, plánuje s nimi Isaacman podstoupit společný trénink, aby se seznámili a naučili spolupracovat – zkrátka takový vesmírný teambuilding.

Posádka amatérů

Elon Musk prohlásil, že loď Dragon by teoreticky mohl řídit téměř kdokoliv. SpaceX sice bude provádět účastníkům lékařské prohlídky, ale každý, kdo prý zvládne horskou dráhu Incredible Hulk v zábavním parku na Floridě, by měl zvládnout i let v Dragonovi.

Jared Isaacman cestu nejen financuje, ale bude i velitelem mise. Má zkušenosti s rychlým létáním, je to bývalý člen leteckého akrobatického týmu Black Diamond Jet a v roce 2009 obletěl Zemi v malém proudovém letadle za rekordní čas. Do odletu se chce naučit zvládat nepříjemné a stresující situace (ještě tady na Zemi). 

Co bude součástí výcviku?

SpaceX chce – podle svého prohlášení – umožnit obyčejným lidem, aby si splnili sen o cestě do vesmíru. Vyvoleným z Inspiration4 poskytne výcvik pro komerční astronauty, který zahrnuje přípravu na mimořádné události, vstup a výstup do/z kosmických lodí, oblékání a svlékání skafandrů, dále se posádka bude moci připravit na cestu při částečných či úplných simulacích mise.

Také se může těšit na školení v simulovaném prostředí mikrogravitace, nulové gravitace i na zátěžové testy. Očekává se, že po rozsáhlém tréninku se budou členové posádky znát nadmíru dobře – ještě před tím, než se vůbec do Dragona nalodí. Během skutečného letu se posádka zaměří na výzkum a experimenty s mikrogravitací. 

Podle Muska představuje mise Inspiration4 důležitý milník ve zpřístupnění vesmíru. Na začátku jsou náklady na let velmi drahé a prostřednictvím misí, jako je tato, se budou postupně snižovat; pak bude prostor přístupný všem. 

Vesmírná turistika láká zbohatlíky

Také společnost Axiom Space nedávno zveřejnila, že zakoupila soukromý let od SpaceX – počátkem roku 2022 vyšle do vesmíru čtyři mezinárodní podnikatele, jejichž cesta bude zakončena turistickým pobytem na Mezinárodní vesmírné stanici.

Odkaz na pravidla vesmírné hry najdete na oficiálním webu Inspiration4.

Zdroje: Clickorlando.comcnet.comkomando.com

Total
1
Shares
Další články