Lítačku jde nově použít na dobíjení elektromobilů, Praha chce výrazně rozšířit počet dobíjecích stanic

Praha se chystá na nárůst zájmu o vozidla na elektrický pohon a udělala tak krok směřující k podpoře elektromobility. Uživatelé Lítačky si mohou prostřednictvím této karty aktivovat dobíjecí stanice pro elektromobily v síti Pražské energetiky.

K používaní nabíjecích stanic PRE („PREpointů“) je potřeba mít Lítačku aktivní a podepsat smlouvu o využívaní služeb nabíjení v síti stanic Pražské energetiky. Aktuálně se v hlavním městě nachází kolem 70 těchto dobíjecích stanic.

„Jsem velmi ráda, že karta Lítačka má další novou funkcionalitu, kterou můžou Pražané používající elektrická auta využít. Podporu elektromobility vnímám jako logický krok, kterým se v zájmu čistější dopravy musíme ubírat. Rozšiřování elektromobility přinese Praze snížení uhlíkové stopy a zlepšení životního prostředí, které bude mít pozitivní vliv na zdraví Pražanů,“ uvedla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

„Nedávno jsme otevřeli novou rychlonabíjecí stanici v Praze na Smíchově a minulý týden zcela nový druh nabíjení pomocí tzv. wallboxů – tedy nástěnných nabíjecích stanic na distribučních trafostanicích. Těch jsou v Praze stovky a nacházejí se především v obytných celcích, jako jsou sídliště. Na objekt takové stanice dokážeme umístit hned dva wallboxy, a významně tak posílit nabíjecí infrastrukturu pro elektromobilitu v těchto obytných celcích. Počítáme, že během několika málo let přibude především na pražských sídlištích na 90 nových dobíjecích míst tohoto typu, která budou samozřejmě dostupná i formou Lítačky,“ přiblížil tiskový mluvčí PRE Petr Holubec.

Obyvatelé budou hlasovat o umístění dobíjecích stanic

V současnosti je v České republice zaregistrováno přes tisíc elektromobilů, drtivá většina z toho právě v Praze. Do roku 2020 by přitom měl stoupnout roční prodej na sedm tisíc elektrovozů. V hlavním městě se aktuálně nachází kolem stovky nabíjecích stanic, z čehož je 11 rychlonabíjecích. V tom zatím Praha za jinými metropolemi v západní Evropě zaostává.

I proto je elektromobilita jednou z priorit koncepce Smart Prague 2030. Praha se chystá síť dobíjecích stanic nadále budovat. Do konce příštího roku má přibýt dalších 50 rychlonabíjecích stanic a devět středně rychlých nabíjecích bodů. Za koordinací projektu stojí městská firma Operátor ICT zastřešující zavádění chytrých technologií.

„Stávající síť nabíjecích stanic nebyla v Praze dostatečná pro očekávaný rozvoj elektromobility. V tomto směru má Praha oproti jiným evropským metropolím co dohánět. Jsem proto ráda, že jsme se v rámci konceptu Smart Prague rozhodli toto zpoždění Prahy s jinými evropskými městy dohnat. Velkou příležitost spatřuji v dobré přípravě dobíjecí infrastruktury,“ dodala dále Krnáčová.

Během července se na stránkách Smart Prague zpřístupní mapa Prahy rozdělená na stejné velké oblasti, ve kterých bude možné hlasovat, kde by obyvatelé hlavního města rádi dobíjecí stanice měli.

„Rychlonabíjecí stanice umístíme do ulic s vysokou koncentrací provozu a obyvatel. Tyto stanice, kde vozidla nabijete v řádu desítek minut, jsou vhodné do lokalit s vysokou četností návštěv, jako jsou například nemocnice, úřady, hlavní tahy atd. Středně rychlé nabíjecí stanice budou stát na parkovištích P+R. Tam uživatelé svá auta zaparkují na delší dobu a dále se většinou pohybují městskou hromadnou dopravou. Těšíme se na zpětnou vazbu Pražanů, kteří budou moct o umístění nabíjecích stanic hlasovat na internetu,“ přiblížil plány ředitel úseku Smart Prague Operátora ICT Vladimír Zadina.

Total
0
Shares
Další články