Lítačku bude možné od léta nahrát na platební karty Visa, Mastercard a In Kartu Českých drah

Karta Lítačka, kterou používá pro městskou hromadnou dopravu zhruba 620 tisíc Pražanů, se v létě dočká změn, jež významně zpříjemní její používání. Rozšíří se nabídka nosičů, na kterých bude moci být jízdní kupón nahrán, a také bude jednodušší nákupní proces. Operátor ICT, který Lítačku provozuje, věří, že vše stihne spustit do 1. srpna.

Modernizace celého systému virtuální Lítačky je dlouhodobě plánovaná a zároveň s sebou přinese utlumení fungování jejího předchůdce, karty Opencard. Mnohem důležitější však je, že nově s sebou nebudete muset ani jednu z těchto karet vůbec nosit.

Virtuální Lítačku s dlouhodobými časovými kupóny půjde nahrát na platební karty Visa či Mastercard a také na In Kartu Českých drah. To znamená, že vám v peněžence může ubýt jedna karta. Revizorovi nebo průvodčímu pak stačí předložit například vaše běžná platební karta. Virtuální Lítačka bude fungovat jak v pražské MHD, tak ve Středočeském kraji.

Konečně jednoduchý nákup

Lítačky se pozitivně dotkne také nový regionální dopravní systém, jenž bude spuštěn rovněž v létě. Zasáhne opět hlavní město i Středočeský kraj a pro dojíždějící z tohoto regionu budou hlavním přínosem nové možnosti nákupu kupónů.

Dlouhodobé časové kupóny na měsíc až rok půjde koupit v novém e-shopu Lítačky a díky technologii ukládání údajů o jízdném v online systému už ani nebude nutné chodit aktivovat kupóny k validátorům v metru. Jakmile si kupóny zakoupíte na webu, automaticky se aktivují, což je velmi vítaná změna.

Kdo preferuje raději jednotlivé jízdenky, bude moci využívat novou mobilní aplikace PID Lítačka. Vedle vyhledávače aktuálních dopravních spojení aplikace rovnou nabídne možnost zakoupení potřebných jízdenek. Navíc jich bude možné nakoupit více a aktivovat je až při nástupu do vozu.

Na začátku roku Operátor ICT sliboval, že výše popsané novinky budou spuštěné k 1. srpnu. Prozatím ale ještě probíhají finální testování, a tak nechce provozovatel Lítačky raději konkrétnější termín než „léto“ slibovat. „Rádi bychom nicméně vše do 1. srpna stihli,“ uvedl pro Tyinternety mluvčí Operátora ICT Vladimír Bláha.

Definitivní konec Opencard

V souvislosti s modernizací celé Lítačky přichází také utlumení předchůdce Opencard. Těchto karet je v oběhu stále přes 240 tisíc, ale jen necelá polovina je aktivních. Od 1. října již nepůjde nahrát na Opencard nové časové kupóny, a tak jakmile ty stávající vyprší, nebude karta použitelná.

„Je to logický krok. Vyvíjíme systém Lítačky, který se nám velmi osvědčil, a chceme proto již přistoupit k definitivnímu ukončení provozu Opencard,“ komentuje primátorka Adriana Krnáčová.

Majitelé Opencard si tak budou muset pro své kupóny vybrat nový nosič – nemusí to být ale nutně zelená Lítačka, ale právě klidně jejich platební karta. Až do 30. září bude ale případná výměna za Lítačku bezplatná.

Total
0
Shares
Další články