Lisabon se mění ve startupové město. Nechce být další Silicon Valley, ale hlavně svůj

Jedním z hostů na letošní urbanistické konferenci reSite v Praze byl Paulo Soeiro de Carvalho. Tento Portugalec je zodpovědný za oblasti hospodářství, investic, inovací a zaměstnanosti ve městě Lisabon. Může to znít jako hodně zodpovědností, co padá na jednu hlavu, ale jakmile tohoto vizionáře, kterému bije srdce pro Lisabon, uslyšíte, nemůžete pochybovat o tom, že sklízí své ovoce.

Paulo Soeiro de Carvalho totiž do detailu pochopil potenciál svého města. Zanechal historické centrum turistům a dokázal rozvinout již zapomenuté průmyslové čtvrti. Právě díky těmto brownfieldům dokázal v posledních letech otevřít nespočet inkubátorů a akcelerátorů pro startupy.

Scéna začínajících firem v Lisabonu roste každým dnem. Paulo osobně byl iniciátorem hnutí Made of Lisboa, které tvrdí, že Lisabon není nový Berlín nebo Londýn ani nové Silicon Valley, ale hlavně říká, že Lisabon je nový Lisabon.

Musíme si uvědomit, že tohle město je jednou z bran do Evropy a vždy tím tak v historii bylo. Paulo si je vědom toho, že trh je poměrně malý, ale je dostatečně schopný určit, zda myšlenka či produkt jsou schopny přežít na trhu.

Pískoviště pro velké firmy, ale i živá voda pro startupy

Paulo dává k dispozici určité části města velkým zahraničním firmám, které zde zkoušejí svůj produkt či službu. Jedná se hlavně o carsharing, sdílenou ekonomiku či chytrá města. Mezi první firmy patří třeba Mercedes-Benz nebo Cisco. Hlavní výhodou tohoto rozdělení na malé části města je podle Paula snadné monitorování toho, zda produkt či služba funguje, nebo ne.

Startupy z celé Evropy nebo Jižní Ameriky zde mají šanci získat potřebné zkušenosti a příležitosti ke startu či expanzi. Sám Paulo tvrdí, že je to ideální prostředí pro start, protože Lisabon zatím není tak soutěživý, a tak by vás případný neúspěch neměl poslat do kolen.

Lisabon je samozřejmě Mekkou turismu, ale portugalské hlavní město si dokázalo i to, že může být epicentrem evropských inovací. Stačí jen dodat, že Praha a celý magistrát můžou jen tiše závidět.

Total
0
Shares
Další články