Liftago nasdílelo svá data s Brnem, umožní lepší plánování městské dopravy

Dlouhodobá iniciativa české přepravní platformy Liftago – předávání užitečných dopravních dat městům, nabrala reálných obrysů. Společnost jako první z komerčních přepravních služeb poskytla svá data brněnskému magistrátu.

Díky nim může město lépe sledovat trendy, reagovat na ně, a současně vyzvat k podobné spolupráci i ostatní komerční subjekty ovlivňující městské plánování. Vytvořené vizualizace současně zveřejňuje na stránkách data.brno.cz.

„Města a pravidla v něm nemohou být kvalitně řízena, pokud nemají data o tom, co se děje. Dlouhodobě se snažíme stavět náš software tak, aby vytěžoval komerční přepravce, kteří v ulicích jsou, a nezahlcoval je zbytečně dalšími. Toto je cesta, jak městům ukázat, jaké mají dopravní platformy vliv na dopravní situaci a jak se připravit na budoucnost, protože poptávka po jejich službách roste,“ říká Ondřej Krátký s tím, že data o městské logistice městům často zcela chybějí, což znemožňuje jakékoliv efektivní plánování.

Data aplikace Liftago například poskytují ucelený pohled na cestování obyvatel taxi v průběhu času, přehled nejvytíženějších lokalit, nejpopulárnější nástupní a výstupní místa, shluky nástupů, ale třeba i zátěž jednotlivých komunikací.

Z analýzy takových dat je patrné, kdy je dopravní zátěž největší, jaké jsou nejobvyklejší trasy nebo která místa jsou v Brně hůře dostupná veřejnou dopravou. Pro město jsou to velmi cenná dopravní data. Mám radost, že existují komerční subjekty ochotné opakovaně s městem spolupracovat a svá data mu pro analýzy svěřují,“ sdělil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, který je zodpovědný za oblast strategie a analýzy dat. „Pro ucelený přehled by bylo zapotřebí, aby se zapojily i další firmy působící na území města Brna,“ dodal.

Lidé si díky poskytnutým datům mohou také prohlédnout aplikace, které jsou nad těmito daty vytvořeny. Vše najdou na portálu data.brno.cz. Informace na něm dostupné mohou pomoci také firmám v jejich konkrétních analýzách.

Total
1
Shares
Další články