Legendární Internet Explorer jde konečně do důchodu

Přestože většina uživatelů IE již léta nepoužívá, společnost Microsoft jej ještě udrží „při životě“ do 15. června 2022, poté prohlížeč definitivně vyřadí a bude se soustředit už výhradně jen na jeho nástupce Microsoft Edge.

Pojďme se podívat na stručnou historii milovaného i nenáviděného Internet Exploreru.

Internet Explorer byl naším oknem do těch internetů více než 25 let – první verze se objevila v roce 1995. Internet Explorer byl zpočátku vytvořen na základě zdrojového kódu společnosti Spyglass. Licence společnosti Microsoft zajišťovala společnosti Spyglass čtvrtletní poplatek a procento z příjmů za tento software.

Nejslavnější éra prohlížeče přišla okolo roku 2001, kdy měl Internet Explorer více než 90% podíl na celosvětovém trhu prohlížečů. A jaké bylo tajemství jeho úspěchu? Společnost Microsoft jednoduše svázala Internet Explorer s operačním systémem Windows. Takže Microsoft uživatelům naservíroval bezplatný Internet Explorer připravený k použití, díky čemuž nemuseli shánět jiný prohlížeč. Vsadit na pohodlnost uživatelů se vyplatila a Microsoft svou pozici držel dost dlouho. V roce 2008 měl Microsoft Internet Explorer stále 60% podíl na světovém trhu prohlížečů. Velkou roli v úpadku Internet Exploreru sehrálo zejména uvedení prohlížeče Chrome společností Google a dostupnost dalších alternativ.

Od první verze k poslední

V červenci 1995 vydala společnost Microsoft prohlížeč Internet Explorer 1.0 jako doplněk operačního systému Windows 95. Do listopadu společnost vytvořila IE 2.0 pro 32bitové operační systémy Windows i Macintosh společnosti Apple. Tato verze obsahovala podporu jazyka pro modelování virtuální reality (VRML), cookies prohlížeče (data uložená webovými stránkami v prohlížeči uživatele) a SSL (secure socket layering).

Úspěch IE a rychle se rozšiřující internety vedly společnost Microsoft k tomu, že vydávala nové verze IE jako na běžícím pásu. V srpnu 1996 byl venku IE 3.0, určený pro použití s Windows 95, doplněn o důležité součásti, jako byly Internet Mail and News (klient elektronické pošty a diskusních skupin) a Windows Media Player, program pro počítačovou grafiku, který uživatelům umožňoval prohlížet soubory GIF a JPEG. IE 3.0 také podporoval zvukové soubory MIDI.

IE 4.0 vyšel v roce 1997 a byl integrován do hlavních operačních systémů společnosti – Windows 95, Windows 98 a Windows NT. Tato verze přinesla několik novinek – nahradila Internet Mail a News aplikací Outlook Express, freewarovou verzí Microsoft Office Outlook, komerčního e-mailového klienta a klienta diskusních skupin. 

IE 5, vydaný v září 1998, rozšířil možnosti návrhu webu a umožnil další personalizaci.

IE 6, vydaný v roce 2001 a navržený pro práci s operačním systémem Windows XP, obsahoval více možností ochrany soukromí a zabezpečení. IE 6 byl hlavním webovým prohlížečem společnosti Microsoft až do roku 2006, kdy byl vyvinut IE 7, který byl kompatibilní s operačním systémem Windows Vista. 

IE 8, který byl vydán v roce 2009, přidal větší podporu funkcí webu 2.0.

IE 9 byl vydán v roce 2011 a vyznačoval se vyšší rychlostí a souladem se standardy jazyka HTML 5 pro video a zvuk. Později téhož roku byl prohlížeč IE 10 ještě více přizpůsoben standardům HTML 5. 

IE 11, vydaný v roce 2013, měl funkce vytvořené pro dotykové obrazovky, jako jsou obrazovky chytrých telefonů a tabletů. V lednu 2016 společnost Microsoft ukončila aktivní technickou podporu pro všechny ostatní verze prohlížeče Internet Explorer kromě posledního IE 11. 

Microsoft loni ukončil podporu prohlížeče Internet Explorer 11 pro webovou aplikaci Microsoft Teams a ještě letos plánuje jeho odstřižení od přístupu ke službám Microsoft 365. Internet Explorer 11 přestane být podporován pro online služby Microsoftu, jako je Office 365, OneDrive, Outlook a další, 17. srpna.

Zdroj: 1000logos.net

Komu bude IE chybět?

Je pozoruhodné, jak se na někdejší top browser zapomnělo. Po oznámení Microsoftu se objevilo pár memů, ale jinak se nezdá, že by tato ztráta internetům nějak vadila. Většině uživatelů je to prostě jedno, protože Internet Explorer nikdy nepoužívali nebo ho přestali používat už dávno – hned poté, co splnil svůj účel, tedy posloužil ke stažení jiného prohlížeče.

Objevily se totiž alternativy, které IE převálcovali: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari…

Pro ty, kteří ale přece jen IE potřebují a používají, což jsou většinou firmy, nabízí Microsoft Edge s režimem IE. Společnost Microsoft vytvořila režim IE pro Edge před několika lety a umožnila podnikům přijmout nový prohlížeč založený na Chromiu pro starší webové stránky. Režim IE podporuje starší ovládací prvky ActiveX a starší weby, které překvapivě stále používá mnoho podniků. Microsoft slibuje, že tento režim IE bude v prohlížeči Edge podporovat minimálně do roku 2029.

Total
8
Shares
Další články